Społeczeństwo

Ogólnopolskie Forum Praktyków Partycypacji tym razem w Trójmieście!

FPP

FPP

10 i 11 czerwca Trójmiasto będzie stolicą partycypacji. Na 6. Forum Praktyków Partycypacji przyjadą osoby z całej Polski na co dzień zajmujące się konsultacjami społecznymi, budżetem obywatelskim czy planowaniem przestrzennym. Wydarzenie skierowane jest do osób posiadających wiedzę i doświadczenie w działaniach włączających mieszkańców we współdecydowanie o ich lokalnych społecznościach, ale też do tych, którzy pragną je zdobyć i rozwijać. Zapisy trwają do 28 kwietnia.
 
6. edycja Forum Praktyków Partycypacji będzie się składać z blisko 40 różnorodnych wydarzeń: sesji szkoleniowych, warsztatów i dyskusji, prowadzonych często przez samych uczestników i uczestniczki. Weźmie w nich udział około 250 osób z całego kraju – przedstawicieli organizacji pozarządowych, urzędników, władz lokalnych, aktywistów. Pierwszego dnia praktycy spotkają się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a drugiego - w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Tę część koordynować będzie współorganizator wydarzenia – Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
 
– Bardzo się cieszę, że w tym roku społeczność praktyków partycypacji spotka się w Gdyni. To świetna okazja do znalezienia nowych inspiracji na działania, ale też do podzielenia się trudnościami, które napotykamy włączając mieszkańców we współdecydowanie o różnych aspektach funkcjonowania miasta i wymiany doświadczeń na tym polu. A przede wszystkim – możliwość spotkania osób z różnych zakątków Polski, i nie tylko, dla których ważne jest rozwijanie dialogu w życiu publicznym – mówi Ewa Stokłuska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji w Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
– Doświadczenie Gdyni w zakresie konsultacji społecznych, na przykład w sprawie sposobu połączenia Karwin i Małego Kacka, czy przyszłości ulicy Starowiejskiej; nowości w gdyńskim Budżecie Obywatelskim, które wprowadzamy w porozumieniu z mieszkańcami, czy nowootwarte miejsce dyskusji o mieście – Urban Lab – to tylko kilka wątków, które będziemy chcieli zaprezentować podczas Forum, mówiąc o tym, jak Gdynia prowadzi dialog z mieszkańcami. Chętnie przedyskutujemy nasze doświadczenia z innymi – dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.  
 
Szczegółowy program wydarzenia zostanie opublikowany na początku maja. Znajdą się w nim na pewno takie wątki jak m.in. budżety obywatelskie, partycypacyjne planowanie przestrzeni, komunikowanie się z różnorodnymi grupami odbiorców czy wielokulturowość i związane z nią wyzwania. W trakcie Forum będziecie też można posłuchać o budżecie partycypacyjnym w Gruzji, sposobach radzenia sobie z hejtem związanym z działaniami w sferze publicznej, a także dowiedzieć się, jak budżet partycypacyjny może działać w szkole lub jak zorganizować naradę obywatelską.
 
Aby wziąć udział w 6. Forum Praktyków Partycypacji, trzeba zgłosić się do 28 kwietnia za pomocą formularza: partycypacjaobywatelska.pl/forum/edycja-6/formularz-zgloszeniowy. Wypełnienie go nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem udziału w wydarzeniu. Do 12 maja, do wszystkich osób, które przesłały swoje zgłoszenia, zostanie wysłany mail z informacją o wynikach naboru.
 
Więcej informacji: partycypacjaobywatelska.pl/forum/edycja-6

  • ikonaOpublikowano: 18.04.2019 13:14
  • ikona

    Autor: Katarzyna Mejna (k.mejna@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2019 08:41
  • ikonaZmodyfikował: Katarzyna Mejna
ikona