Społeczeństwo

Powstanie Warszawskie upamiętnione w Gdyni

Pod Pomnikiem Harcerzy Gdyńskich złożono symboliczne wiązanki dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego, fot. Kamil Złoch

Pod Pomnikiem Harcerzy Gdyńskich złożono symboliczne wiązanki dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego, fot. Kamil Złoch

Dokładnie 74 lata temu tysiące ludzi rzuciło się do bohaterskiej walki o odzyskanie stolicy z rąk okupanta. Wśród nich byli żołnierze, harcerze, kobiety i dzieci. Tylko nieliczni z nich przeżyli i po wojnie dzielili się tragicznymi wspomnieniami. Dziś, w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego symboliczna uroczystość miała miejsce pod Pomnikiem Harcerzy Gdyńskich.

Walczyli pomimo niedostatku broni, przewagi liczebnej przeciwnika i ryzyka śmierci – dziś kolejny raz cała Polska wspomina uczestników Powstania Warszawskiego. W 74. rocznicę zrywu niepodległościowego lokalne uroczystości w Gdyni zorganizowano w samym sercu miasta, przy Pomniku Harcerzy Gdyńskich.

Zanim punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju zabrzmią syreny alarmowe i na moment zatrzymamy się w refleksji, Marynarka Wojenna RP, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz gdyńskiego samorządu złożyli symboliczne wieńce pod pomnikiem. To wyrazy uznania dla tych, którzy w decydującym momencie nie zawahali się położyć na szali własnego życia i w znaczący sposób wpłynęli na przebieg wydarzeń II wojny światowej.

- Gdynia jest symbolem Polski niepodległej, zrodziła ją wolna Polska. Także jej rozwój, dzisiejsza dynamika i nowoczesność to efekt tego, że żyjemy w kraju wolnym i niepodległym. Tym bardziej musimy pamiętać o tych bohaterach, także bohaterach Powstania Warszawskiego, którzy mieli odwagę poświęcić życie. Powstanie Warszawskie to bardzo szczególne doświadczenie w historii Polski. To doświadczenie, które angażowało mieszkańców wielkiego miasta w środku Europy, wielkich żołnierzy, ale też dziewczęta i chłopców do walki o niepodległość. Mit Powstania Warszawskiego to ważna część polskiej tożsamości – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



W uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczą zwyczajowo Ci, którzy przeżyli walkę o odzyskanie stolicy. W Gdyni w tym roku obecna była między innymi Krystyna Kodymowska (z domu Rafalska), która pod pseudonimem „Stokrotka” uczestniczyła w powstaniu jako sanitariuszka w szpitalu na warszawskiej Woli. Miała zaledwie 16 lat, gdy wstąpiła do oddziału „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Okręgu Warszawskiego AK. Po zakończeniu II wojny światowej, od lat 60. osiedliła się na stałe w Gdyni.

- Włączyłam się od razu. Mieszkałam przy Górczewskiej, koło szpitala. Od razu poszłam do szpitala i tam pomagałam, ale przez kilka dni. Potem mordowali wszystkich na Woli, również zabili mojego ojca, a nas wywieźli później na pół roku na roboty do Niemiec – opisuje Krystyna Kodymowska. - Jestem bardzo wdzięczna za to, że dzisiaj uczestniczyłam w uroczystościach w Gdyni. Młodzi ludzie, kochając Polskę, powinni przede wszystkim walczyć o wolność, żeby utrzymać ją w każdym okresie swojego życia. Nie wolno dopuścić do zniewolenia, każdy musi mieć prawo, aby myślał i mówił tak, jak czuje. To bardzo istotne – wyjaśnia uczestniczka Powstania Warszawskiego, która mieszka w Gdyni.

Uczestnicy Powstania Warszawskiego przed pomnikiem w Gdyni, fot. Kamil Złoch

Powstanie Warszawskie wybuchło dokładnie 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00 (tzw. godzina „W”). Przez 63 dni, do momentu kapitulacji 3 października, w walce o odzyskanie Warszawy z rąk niemieckiego okupanta życie straciło blisko 16 tysięcy polskich żołnierzy i nawet do 200 tysięcy cywilów. Według pierwotnego planu zakładano, że powstańcy będą w stanie walczyć przez około 3 dni, a maksymalnie bronić się przez dwa tygodnie. Powstanie Warszawskie jest uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.08.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.08.2018 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także