Społeczeństwo

Pracodawcy przyszli do mieszkańców

Dzielnicowe Targi Pracy w Przystani Chylońska 237 // fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

Dzielnicowe Targi Pracy w Przystani Chylońska 237 // fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

Kilkudziesięciu pracodawców i około 300 mieszkańców spotkało się w czwartek (24 października) w Cisowej. Dzielnicowe Targi Pracy w Przystani Chylońska 237 były okazją do znalezienia nowej, satysfakcjonującej pracy. Na miejscu można było skonsultować się z doradcami zawodowymi i poradzić, jak napisać dobre CV, a także dowiedzieć się więcej o legalizacji pracy cudzoziemców.

Dzielnicowe Targi Pracy to wydarzenie organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni oraz Laboratorium Innowacji Społecznych. Pierwsza edycja odbyła się w Przystani Śmidowicza 49 na Oksywiu, a ostatnia w Przystani Chylońska 237 w Cisowej. Wydarzenie jest realizowane w ramach miejskiego projektu System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej PRACOWNIA.

- Zwykle targi pracy odbywają się w centrach miast, w obiektach wystawienniczych. Nie każdy ma możliwość dotarcia w takie miejsce. Dlatego zależy nam na organizacji takich wydarzeń także możliwie blisko miejsca zamieszkania osób poszukujących pracy, żeby każdy mieszkaniec okolicy mógł dotrzeć na takie spotkanie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
- Z myślą o uczniach i absolwentach oraz osobach, które mają już pracę, ale myślą nad zmianą, targi organizowane są w godzinach popołudniowych. Widać, że to się sprawdza, bo obie edycje Dzielnicowych Targów Pracy przyciągnęły tłumy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Poszukujący zatrudnienia mogli tym samym poznać aktualne oferty pracy około 20 lokalnych pracodawców, w kilku różnych branżach: m.in. przemysłu, administracji, handlu, logistyki i transportu, gastronomii oraz służb mundurowych. – Można było także zasięgnąć informacji na temat legalizacji pracy w Polsce na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy i zezwoleń na pracę sezonową, a także dowiedzieć się, jakie instytucje udzielają wsparcia cudzoziemcom w Polsce – mówi Beata Prusak z Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynującego projekt PRACOWNIA. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy udzielali porad dotyczących napisania CV i listu motywacyjnego, a także przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

- Często pytano o to, jakie CV - czy bardziej „tekstowe” , czy odpowiednio dopracowane graficznie - wpisuje się w aktualne trendy rynku pracy. Wątpliwości były również wobec tego, czy podaje się jeszcze w aplikacji takie dane jak stan cywilny, miejsce zamieszkania czy datę urodzenia. Doradzaliśmy także, jak napisać CV w sytuacji, gdy ktoś chce się przebranżowić i chociaż ma duże doświadczenie z poprzedniego życia zawodowego, to w tym pożądanym ma nikłe lub żadne – mówiła Ewa Matusiak, doradca z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. – Warto pamiętać, że jeśli ktoś nie zdążył na Dzielnicowe Targi Pracy, to może przyjść po te lub podobne porady do siedziby PUP przy ul. Kołłątaja 8.

Projekt System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Realizowany jest przez Laboratorium Innowacji Społecznych (Miasto Gdynia) we współpracy z partnerami:  Fundacją Gospodarczą, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta koło Gdańskie. Więcej informacji na stronie internetowej aktywizacjawgdyni.pl.


  • ikonaOpublikowano: 25.10.2019 14:00
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.10.2019 15:11
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona