Społeczeństwo

Szukamy wieści o przedwojennej policji

Jedni z gdyńskich policjantów na archiwalnej fotografii // fot. policja.pl

Jedni z gdyńskich policjantów na archiwalnej fotografii // fot. policja.pl

Trwają poszukiwania informacji i materiałów o… przedwojennych gdyńskich policjantach. Miejska komenda, WSAiB w Gdyni, Urząd Miasta i Muzeum II Wojny Światowej zbierają dane do opracowania naukowego na temat funkcjonariuszy, którzy zginęli w trakcie wojny. Być może uda się wydać także monografię. Pomóc mogą m.in. rodziny dawnych policjantów.

To projekt badawczy, który nosi nazwę „Martyrologia gdyńskich policjantów w czasie II wojny światowej”. Jak wskazuje tytuł, jednym z jego głównych założeń jest m.in. zbadanie strat osobowych, jakie poniosła w tym okresie ówczesna Policja Państwowa w Gdyni. To fragment historii, który jeszcze do tej pory nie został przez nikogo dokładnie i wyczerpująco przeanalizowany.

Dlaczego kwestia gdyńskich policjantów jest szczególna? Jak wskazują pierwsze pozyskane materiały, ich sytuacja była nieco inna niż w pozostałych garnizonach. Z 280 funkcjonariuszy podczas II wojny światowej zginęło 62 – część podczas obrony Gdyni w 1939 roku, inni w Piaśnicy i radzieckich oraz nazistowskich obozach. Cały czas trwa ustalanie listy imiennej, ale już zebrano ponad 400 nazwisk z okresu przedwojennego, które dają szansę na dotarcie do ich potomków i rodzinnych pamiątek.

Informacje od rodzin to jedno z głównych źródeł materiału do dalszej pracy naukowej – w poszukiwanie kolejnych śladów związanych z historią gdyńskich policjantów wspólnie zaangażowały się Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, Urząd Miasta Gdyni, Komenda Miejska Policji w Gdyni oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Komenda prosi o kontakt wszystkich krewnych przedwojennych funkcjonariuszy, którzy mogą podzielić się wiedzą na ten temat.

Dane kontaktowe:


W przypadku zgromadzenia wystarczającej liczby materiałów, policjanci zapowiadają też możliwość wydania monografii poświęconej dziejom gdyńskiej policji.

  • ikonaOpublikowano: 24.01.2020 16:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.01.2020 16:02
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona