Społeczeństwo

W środy Przystań Chylońska 237 zaprasza seniorów

W Przystani Chylońska 237 seniorzy spotkają się w każdą środę

W Przystani Chylońska 237 seniorzy spotkają się w każdą środę

Przed nami pierwsza „Seniorska Środa” w ramach cyklu spotkań w Centrum Sąsiedzkim Przystań Chylońska 237. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą czas spędzać ciekawie i aktywnie. Początek – o godz. 12.45. W programie – opowieść podróżnicza o Ziemi Świętej.
 
„Zróbmy coś razem!” - pod tym hasłem seniorzy i seniorki z Cisowej spotkali się w ubiegłym tygodniu w Przystani Chylońska 237, by porozmawiać o wspólnych aktywnościach, które mogłyby odbywać się z myślą o nich w Centrum Sąsiedzkim. Zaczęło się obiecująco – po wstępnym zapoznaniu uczestnicy od razu przystali na propozycję Marty Sarnowskiej, koordynatorki Przystani, by widywać się regularnie. Tym samym zainaugurowano „Seniorskie Środy” – dni, kiedy mieszkańcy będą mogli spotykać się na wydarzenia organizowane specjalnie dla nich, ale również na bieżąco omawiać nowo pojawiające się pomysły.

Propozycją, która w pierwszej kolejności przyciągnęła uwagę zebranych, był cykl spotkań podróżniczych – pomysł pana Wojciecha, przewodnika mieszkającego na Cisowej od 38 lat. W planie ma opowieści m.in. o większych europejskich miastach, np. Paryżu, Barcelonie czy Petersburgu, jednak potencjalni słuchacze deklarują, że są ciekawi każdego miejsca na świecie. Na pierwszym spotkaniu, które dobędzie się w środę, 17 października o godz. 12.45, pan Wojciech opowie o Ziemi Świętej.

Ale mieszkańcy są zainteresowani nie tylko podróżami narracyjnymi. Wydaje się, że nie zabrakłoby również chętnych na piesze wędrówki po Gdyni i okolicach. Myśl tę poddało małżeństwo, które uprawia już taką aktywność i ma ambicję „obejść Gdynię wkoło”. Mówią, że warto poznawać nie tylko dalekie kraje, ale także własny region. Uważają przy tym, że warto zrezygnować z samochodu i w razie potrzeby korzystać jedynie z komunikacji miejskiej.

Uczestnicy spotkania szukali także pretekstu do muzykowania i zastanawiali się, jaką mogłoby ono przyjąć formę. Padły propozycje zorganizowania karaoke lub wspólnego śpiewania pieśni biesiadnych. Szczególny entuzjazm wzbudził pomysł wieczornych potańcówek połączonych z drobnym poczęstunkiem. Pojawiły się także sugestie, by urządzić regularne lekcje tańca.

Mieszkańcy wyrazili ochotę, żeby dołączyć do otwartych zajęć o charakterze międzypokoleniowym. Byli zainteresowani między innymi zajęciami manualnymi, które już można znaleźć w programie Przystani 237: uprawianiem sztuki origami według instrukcji jednego z sąsiadów, wykonywaniem kwiatów z bibuły pod okiem pani Janeczki czy kwietników z makramy na zajęciach prowadzonych przez koordynatorkę Przystani. Z zapałem podchwycili też myśl, by podjąć gimnastykę umysłu w formie rozrywki i najchętniej widzieliby się w rozgrywkach brydżowych dla początkujących, gry w scrabble czy grach planszowych.

Spodobały się także idee okazjonalnej sąsiedzkiej wymiany garażowej oraz bookcrossingu, czyli wymiany książek. Równocześnie pojawiła się gotowość, żeby nieco uszczuplić własne biblioteczki na rzecz zasilenia księgozbioru biblioteki, która zostanie w przyszłości przeniesiona do Przystani z Filii nr 6 przy ul. Kcyńskiej. I idąc tym tropem, seniorzy wyrazili również potrzebę zaaranżowania kącika prasowego i zdeklarowali dostarczanie kolorowych czasopism, które mogłyby służyć w tym miejscu innym mieszkańcom. Według nich taki kącik sprzyjałby spontanicznemu odpoczynkowi przy kawie i spędzaniu czasu w Przystani poza regularnym programem.

Marta Sarnowska stawia przede wszystkim na systematyczną współpracę. - Wychodzę z założenia, że regularność spotkań z seniorami będzie stanowiła silny fundament do kreatywnego współdziałania i włączenia się mieszkańców z tej grupy wiekowej we współtworzenie Przystani - mówi. I przewiduje, że zawiązanie znajomości w stałej grupie oraz powstanie nowych więzi ośmieli mieszkańców zarówno do dzielenia się swoimi umiejętnościami, jak i korzystania z zajęć międzypokoleniowych. - Mam nadzieję, że takie działanie ułatwi dotarcie do seniorów, którzy będą chcieli aktywnie pomagać innym mieszkańcom np. poprzez udzielanie korepetycji czy wspieranie rodziców profesjonalnymi poradami. To ważna grupa mieszkańców, którzy mogliby mieć ogromny wpływ na kreowanie sąsiedzkiej atmosfery. Serdecznie zapraszam więc wszystkich chętnych seniorów i seniorki w każdą środę od godz. 12.45, po zajęciach z pilatesu, do spotkań, rozmów i wspólnych działań.

Wszyscy seniorzy podczas pierwszego spotkania zgodzili się co do jednego – chcieliby się widywać w jak najszerszym gronie i zamierzają zapraszać swoich sąsiadów oraz znajomych do seniorskich – i nie tylko – aktywności.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.10.2018 10:38
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.12.2018 12:39
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona