Społeczeństwo

Wakacje na gdyńskich szlakach

Archi-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni

Archi-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni

Sezon urlopowy za pasem, do Gdyni zjadą więc wkrótce licznie turyści – nie tylko by korzystać z morza i plaży, ale również by zwiedzać. A i sami mieszkańcy zechcą poczuć się w mieście jak na wakacjach i jeszcze lepiej je poznać. Przedstawiamy bogatą wakacyjną ofertę na gdyńskich szlakach.

Wprawdzie Gdynię można zwiedzać przez okrągły rok, to jednak w sezonie letnim następuje kulminacja wydarzeń organizowanych przez różne organizacje, dzięki którym goście i mieszkańcy poznają miasto od wielu różnych stron. Spotkania, wydarzenia i spacery organizują rady dzielnic, Gdynia Rodzinna, Muzeum Miasta Gdyni czy Agencja Rozwoju Gdyni, odpowiedzialna za Gdyński Szlak Modernizmu, Szlak Legendy Morskiej Gdyni, Szlak Kulinarny Centrum Gdyni i Miejskie Hale Targowe.

Poznaj historię, architekturę i morski rodowód miasta

Choć historia Miasta Gdyni sięga raptem 100 lat wstecz, to zaskakująco wiele można o niej opowiedzieć, jak i o niezwykle cennej modernistycznej architekturze. Na zbliżający się sezon gdyńskie instytucje zaplanowały wiele wydarzeń – spacerów, prelekcji i spotkań, które zapoznają uczestników z najciekawszymi momentami z życia miasta i najcenniejszymi obiektami.

Kalendarium wybranych wydarzeń załączamy pod artykułem, jednak będzie ich na pewno więcej, dlatego warto śledzić profile na Facebooku organizatorów, takie jak: Gdynia Rodzinna, Gdyński Szlak Modernizmu, Muzeum Miasta Gdyni, Inne Szlaki, Legenda Morska Gdyni, czy Biblioteka Gdynia.

Spacery i prelekcje będą prowadzić przewodnicy PTTK oraz pasjonaci i miłośnicy swojego miasta, tacy jak Michał Miegoń, muzyk, pracownik Muzeum Miasta Gdyni i przewodnik Innych Szlaków, czy Arkadiusz Brzęczek, badacz historii miasta i autor książek o Gdyni.

- Jako przewodnik zależy mi na pokazaniu uczestnikom spacerów innego, kameralnego i intrygującego oblicza miasta. Oferta spacerów cyklu „Inne Szlaki", którą realizuję od sześciu lat, pozwala dostrzec to, co inspirujące, a na co dzień ukryte przed wzrokiem. Cegły z dawnej cegielni w Kolibkach, pruskie płoty forteczne w centrum Gdyni, legendy o kaszubskich duchach czy historie zapomnianych rodów - to wszystko można poznać podczas inno-szlakowych spacerów. W sezonie wiosennym i letnim działam w obrębie dzielnicy Gdynia Karwiny, prowadząc do końca września cykl spacerów poświęconych historii tej jednej z młodszych gdyńskich dzielnic oraz wraz z Daną Ślipy i Arkadiuszem Brzęczkiem działamy podczas Rodzinnych Spacerów po Gdyni, inicjatywy Gdyni Rodzinnej, popularyzującą wiedzę o Gdyni wśród m.in. najmłodszych – opowiada Michał Miegoń.


Michał Miegoń i uczestnicy spaceru Inne Szlaki. Źródło: Inne Szlaki
Michał Miegoń i uczestnicy spaceru Inne Szlaki. Źródło: Inne Szlaki
Przewodnik dopowiada, że w tym sezonie uczestnicy prowadzonych przez niego spacerów szczególnie przyjrzą się elementom związanym z ewolucją dzielnic i przemianami, jakie dokonywały się w rejonie Orłowa, Wielkiego Kacka, Karwin czy Chyloni. Będzie to podróż sentymentalna dla starszych mieszkańców, a dla tych, którzy dopiero co wprowadzili się do nowych osiedli, może być to punkt, w którym spojrzą z innej perspektywy na swoje miejsce zamieszkania. 

Z kolei Arkadiusz Brzęczek o historii miasta opowie nie tylko w czasie spacerów, ale i prelekcji.

- W sezonie letnim 2022 przygotowałem i prowadzę szeroką gamę spotkań, spacerów, prezentacji organizowanych przez Rady Dzielnic Śródmieście i Kamienna Góra oraz przez Gdynię Rodzinną. Wśród tych czternastu projektów są także wydarzenia organizowane w ramach „mini Open House Gdynia” oraz spotkania miłośników miasta w kawiarni DOBRO. Tematyka obejmuje wydarzenia nawet sprzed 100 lat, dotyczy wielu dzielnic gdyńskich, opisuje współczesność, a także przyszłość naszego miasta – zapowiada Brzęczek.

Muzeum Miasta Gdyni przygotowało na sezon letni także wycieczki związane z zielonymi płucami Gdyni - Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Muzeum wspólnie z Leśnym Ogrodem Botanicznym „Marszewo" w Gdyni Marszewie działa w zakresie edukacji ale i popularyzacji historii gdyńskich lasów. 25.06 o godzinie 10:00 odbędzie się spacer „Dzikie muzeum", który wystartuje z ul. Kcyńskiej 16 w dzielnicy Gdynia Cisowa.

- Nasza wędrówka będzie prowadziła leśnymi ścieżkami, zarówno po płaskim jak i wzgórzystym terenie. Przechadzkę zakończymy w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie odpoczynkiem przy ognisku. Zachęcamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów do ubrania obuwia turystycznego i zabrania ze sobą prowiantu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl – zaprasza Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

W lipcu i w sierpniu Muzeum Miasta Gdyni przygotowało w partnerstwie ze stowarzyszeniem Wiatr od Morza spacery związane z projektem „Gdynia forteczna". Poznamy na nich najciekawsze gdyńskie obiekty fortyfikacyjne m.in. szczeliny przeciwlotnicze, zakłady torpedowe oraz dzieje obrony wybrzeża.

- Pierwszy spacer odbędzie się 8 lipca w sobotę i rozpocznie się przy rondzie Bitwy pod Oliwą na Oksywiu. Podczas wycieczki omówiona zostanie przedwojenna infrastruktura Portu Wojennego w Gdyni, zobaczymy piękne przykłady architektury klasycyzmu akademickiego zaprojektowane przez Mariana Lalewicza w okresie międzywojennym oraz teren Baterii Nadbrzeżnej Canet która w 1939 r. broniła podejścia do portu w Gdyni, miejsce w którym stała oksywska latarnia, mauzoleum gen. Orlicz Dreszera oraz powojenną 28. BAS. Druga wycieczka odbędzie się w czwartek 11 sierpnia i obejmie teren dawnego poligonu torpedowego TWP "Hexengrund", podczas spaceru poznamy historie całego ośrodka, przyjrzymy się jego infrastrukturze oraz zagłębimy się w historie dzielnicy Babie Doły. Wycieczka rozpocznie się przy pętli autobusowej Babie Doły – mówi Kamil Sarapuk, prezes stowarzyszenia Wiatr od Morza.


Spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni
Spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni
Lato to również prawdziwa gratka dla miłośników spacerów architektonicznych oraz trasami historii morskiej Gdyni. Kolejny rok Gdyński Szlak Modernizmu oraz Legendy Morskiej Gdyni przygotowuje specjalny cykle wydarzeń pod hasłami:

  • „Wakacje z modernizmem – wakacje z architekturą” – 8 spacerów, w każdą sobotę, plus edycje specjalne,
  • „Wakacje Morskie – spacery szlakiem Legendy Morskiej Gdyni” – 7 spacerów, w wybrane niedziele.

- Wszystkie spacery są bezpłatne oraz prowadzone przez doskonale przygotowaną kadrę przewodników, szkolonych przez wiele lat przez ekspertów tak od architektury, jak i historii morskiej miasta i portu. Trasy spacerów są cyklicznie zmieniane, z reguły po kilku tygodniach, możemy wówczas poznać już zupełnie inne fragmenty dzielnicy Śródmieścia, a także posłuchać wcześniej nieznanych opowieści, historii, czy odkryć rzadko odwiedzane miejsca czy obiekty na szlakach. Wsparciem przewodników są mieszkańcy miasta, którzy nierzadko sami potrafią barwnie opowiedzieć historię swoich kamienic, tak jak np. Pani Maria Piradoff-Link ze słynnego Bankowca oraz Mini Muzeum – zapowiada Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozowju Gdyni.


Spacer szlakiem Legendy Morskiej Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni
Spacer szlakiem Legendy Morskiej Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni

Przez żołądek do głowy

Wiedzę o mieście można czerpać nie tylko zmysłami wzroku i słuchu ale i smaku. Kulinarną stronę Gdyni poznamy odwiedzając liczne lokale zrzeszone na Szlaku Kulinarnym Centrum Gdyni, który nie tylko skupia najlepsze gdyńskie restauracje, ale i organizuje różne wydarzenia, jak „Kulinarna Świętojańska”, która powraca po pandemicznej przerwie. 5. edycję wydarzenia zaplanowano na 9 lipca. Tego dnia odcinek ul. Świętojańskiej zostanie zamknięty dla ruchu kołowego i zmieni się w deptak wypełniony stoiskami gastronomicznymi.

- Zachęcamy do spędzania czasu w otwartej przestrzeni miejskiej w bliskiej relacji z dobrą kuchnią. Kulinarna Świętojańska podkreśla znaczenie kulinarnego rodowodu Gdyni oraz atrakcyjnej i różnorodnej oferty kulinarnej Miasta. Festiwal proponuje eksplorację smaków i aromatów kuchni świata oraz najnowszych trendów kulinarnych. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, by poznać doskonałej jakości ofertę gdyńskich lokali w promocyjnych cenach. Wybierać można będzie spośród niemalże 40 propozycji, a wśród nich najlepsze gdyńskie restauracje – mówi Maja Stróżyk, kierownik projektu w Agencji Rozwoju Gdyni.

Kulinarna Świętojańska. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG
Kulinarna Świętojańska. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG

Na Hale Targowe nie tylko po zakupy

Miejskie Hale Targowe Gdyni to prawdziwa instytucja, zlokalizowana w zabytkowych obiektach, wybudowanych w latach 1935 – 1938 w nurcie konstruktywizmu przez duet architektów Jerzego Müllera oraz Stefana Reychmana. Ta perła polskiej architektury modernizmu przedwojennego to miejsce nie tylko zakupów, ale i kultury, które trzeba koniecznie poznać, zwłaszcza latem.

- Rozpoczynamy sezon na świeże owoce i warzywa. Z każdym dniem ich wybór na halach jest coraz większy, zaś same owoce coraz bardziej soczyste i smaczniejsze. Na nadchodzące miesiące planujemy też szereg atrakcji dla kupujących i odwiedzających hale. Czeka nas wystawa fotograficzna, konkurs „Zakupy z ludzką twarzą”, a także Święto Hal Targowych. Nie zabraknie też imprez kulinarnych i spacerów tematycznych po halach – opowiada Maja Stróżyk z Agencji Rozwoju Gdyni.

O szczegółach i datach planowanych wydarzeń będzie można dowiedzieć się na profilu Hal na Facebooku.

Jedną ze stałych atrakcji Hal Targowych w Gdyni jest Muzeum Kameralne w podziemiu Hali Łukowej (BOX 322, 323) - wstęp darmowy. Wystawa stała składa się ze zdjęć archiwalnych oraz głównie z przedmiotów reprezentujących poszukiwaną w latach 70-90. ofertę handlową Miejskich Hal Targowych w Gdyni. Od zabawek, konfekcji, dawnych opakowań, drobnej elektroniki po przedmioty codziennego użytku. Muzeum można odwiedzać w każdą sobotę w godz.: 10:00-14:00. Kuratorem wystawy jest Bożena Samburska, która przeszło 30 lat prowadziła pawilon „Szafran” w zespole Miejskich Hal Targowych, poznając tutaj tysiące osób, w tym wielu przyjaciół.

Jedno z wydarzeń w podziemiach Hal Targowych zorganizowane przez stowarzyszenie Halo Kultura. Źródło: Halo Kultura
Jedno z wydarzeń w podziemiach Hal Targowych zorganizowane przez stowarzyszenie Halo Kultura. Źródło: Halo Kultura
Z kolei w podziemia Hali Płaskiej znajdują się pracownie artystów związanych ze stowarzyszeniem Halo Kultura. Organizowane są tu liczne wystawy, warsztaty, koncerty, prelekcje i przedstawienia. Nie zabraknie ich również w trakcie sezonu wakacyjnego.

  • ikonaOpublikowano: 01.06.2022 10:10
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.06.2022 10:30
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona