Społeczeństwo

Pomysły na zieloną Gdynię

Specjaliści przedstawili koncepcje zazieleniania Gdyni // fot. Justyna Bronk

Specjaliści przedstawili koncepcje zazieleniania Gdyni // fot. Justyna Bronk

Zakończyło się seminarium Związku Miast Bałtyckich pod hasłem „Zazielenianie Miasta". Urbaniści, architekci oraz inżynierowie budownictwa wzięli udział w warsztatach planowania przestrzennego na przykładzie kilku miejsc w naszym mieście. Przy trwającej migracji ludzi do miast temat ten staje się bardzo ważny. W naturze człowieka jest przebywanie w otoczeniu drzew i kwiatów. Specjaliści w swoich propozycjach zwracali uwagę na kompromis, który musi uwzględniać potrzeby mieszkańców - tworzenia miejsc publicznych, jak i deweloperów – realizacji inwestycji.

W trakcie zorganizowanego w dniach 28-30 października przez Gdynię oraz Komisję Planowania Miast, Związku Miast Bałtyckich seminarium „Greening the Cities” („Zazielenianie Miasta”) odbyły się warsztaty projektowe dotyczące sąsiedztwa Polanki Redłowskiej, oraz zagospodarowania parków kieszonkowych w śródmieściu Gdyni. Warsztaty te poprzedzone zostały wizytą w terenie, podczas której goście mogli obejrzeć miejsca, będące przedmiotem ich rozważań.

Uczestnicy – architekci, urbaniści, architekci krajobrazu, inżynierowie budownictwa z 14 miast (9 krajów) Związku Miast Bałtyckich spojrzeli na obszary z nieco innej perspektywy. Przedstawili oryginalne i innowacyjne rozwiązania dla rejonu Polanki Redłowskiej oraz zaproponowali rozwiązania przestrzenne, różniące się dość znacznie od branych dotychczas pod uwagę.

- Tych pomysłów było bardzo dużo i są one bardzo ciekawe. Zainteresowały nie tylko planistów i włodarzy miast, ale też deweloperów, którzy być może zaimplementują je do swoich projektów -  zaznacza Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

 



Eksperci zaproponowali również interesujące propozycje na zagospodarowanie parków kieszonkowych. W ich pomysłach dominował pogląd, iż oprócz pełnienia funkcji rekreacyjnych i wypoczynkowych dla mieszkańców w różnym wieku, powinny one stanowić także element zielonej infrastruktury miasta. Zwracano uwagę na ich znaczenie i potencjał jeżeli chodzi o zagospodarowywanie wód opadowych, w tym możliwości ich urządzenia w formie ogrodów deszczowych.

- Komisja Planowania Miast Związku Miast Bałtyckich jest platformą spotkań profesjonalistów. Jestem przekonana, że wiedza wniesiona przez specjalistów z innych krajów jak najbardziej może posłużyć mieszkańcom – podkreśla Paulina Szewczyk, Przewodnicząca Komisji Planowania Miast, Związku Miast Bałtyckich.

Gospodarzem kolejnego seminarium, które odbędzie się pod koniec maja 2020 roku będzie miasto Turku w Finlandii.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona