Sport i zdrowie

Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim już w ten weekend

Tak wyglądał start Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polski przed rokiem / fot. gdyniasport.pl

Zgodnie z hasłem PKO Grand Prix Gdyni 2018 pędzimy „Nieustannie naprzód”. Już w najbliższy weekend odbędzie się druga z czterech tegorocznych odsłon największego cyklu biegów ulicznych na Pomorzu. Na listy startowe Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim zapisało się ponad 4 500 osób. Bieg główny na dystansie 10 kilometrów zaplanowano na niedzielę o godzinie 10:00. Starty imprez towarzyszących – biegów dziecięcych i młodzieżowych oraz marszów nordic walking odbędą się w sobotę.               

Poczuj europejską radość
Świętowanie Dnia Europy w sportowym stylu to już gdyńska tradycja. W tym roku gotowość startu w Biegu Europejskim z PKO Bankiem Polskim zgłosiło ponad 4 500 osób, z czego ponad 3 200 wystartuje w biegu głównym. Zapisy w CH Riviera kończą się 10 maja włącznie, a dołączyć do wielkiego, biegowego święta będzie można jeszcze w piątek (w godz. 15:00-20:00) i w sobotę (w godz. 8:00-20:00) w biurze zawodów zlokalizowanym w hali namiotowej na końcu al. Jana Pawła II.
 
Daniem głównym tego weekendu będzie rywalizacja na dystansie 10 kilometrów, która rozpocznie się w niedzielę, punktualnie o godzinie 10:00. Natomiast znakomitymi przystawkami będą sobotnie biegi oraz marsze nordic walking. Dla dzieci i młodzieży przygotowano kategorie: starszaków (1,3 km), młodzików (1,8 km) i juniorów (4 km). Najmłodsi, w Biegu Malucha, będą mieli do pokonania 150 metrów. Odbędą się również marsze nordic walking: marsze młodzieżowe (1,8 km) i marsz główny (4 km).
 
Zostań kolekcjonerem medali
Jak co roku, po przekroczeniu linii mety, uczestnicy Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim otrzymają wyjątkowy medal. Tym razem będzie to trofeum zdobione trójwymiarową makietą Gdynia Areny. Przypomnijmy, że nagrody tegorocznego cyklu przedstawiają obiekty wzniesione w dekadzie, do których odnoszą się nazwy poszczególnych biegów.

– Lokalny patriotyzm stanowi dla nas wielką wartość. Gdynianie kochają swoje miasto, a posiadanie laurów, z którymi mogą się identyfikować, będzie dla nich powodem do dumy – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Dla przyjezdnych biegaczy będzie to wspaniała pamiątka przypominająca im wizytę w mieście z morza i marzeń – dodaje.
 
Dla najmłodszych uczestników, biorących udział w Biegu Malucha przygotowano medale o tematyce marynistycznej. Tym razem znajdzie się na nich kontenerowiec.
 
Pobiegnij dla Arkadiusza
Podczas Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim będzie można połączyć sportową pasję z ideą dobroczynności. Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji charytatywnej na rzecz Arkadiusza, który w 2002 roku doznał urazu odcinka szyjnego kręgosłupa i porażenia kończyn dolnych oraz górnych. Do codziennego funkcjonowania niezbędny jest mu leżący rower rehabilitacyjny Handbike.
 
Aby pomóc, wystarczy z biura zawodów odebrać kartę z napisem „biegnę dla Arkadiusza”, przyczepić ją do koszulki i dotrzeć do mety. Do akcji charytatywnego mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów organizowanych w ramach Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim.
 
Świętuj Dzień Europy z całą rodziną
Weekendowa impreza w Gdyni to nie tylko sportowa rywalizacja, walka o rekordy życiowe czy kibice żywiołowo dopingujący uczestników. Jak zwykle sporo będzie się działo wokół tras biegowych. W sobotę od godziny 10:00 w Parku Rady Europy rozpocznie się rodzinny festyn. Bogata paleta aktywności z pewnością zachęci do odwiedzenia tego urokliwego miejsca nawet największych domatorów.
 
Najmłodsi będą mogli wyszaleć się w dmuchanej strefie zabaw i wziąć udział w rozmaitych konkursach. Co więcej, dzieci będą mogły także zaprzyjaźnić się z końmi z Ośrodka Hipoterapii w Gdyni. Z kolei dla dorosłych przygotowano stanowiska z darmowymi badaniami, a na scenie zachęcać do wspólnej zabawy będą instruktorzy zumby.
 
Zmiany w organizacji ruchu
12 maja, w godzinach 6:00-16:30, z ruchu zostanie wyłączona: al. Jana Pawła II, na której odbędą się zawody młodzieżowe oraz zawody nordic walking. Natomiast w niedzielę, w godzinach 9:00-12:30, z ruchu zostanie wyłączona główna trasa zawodów przebiegająca al. Jana Pawła II, bulwarem Nadmorskim, al. Marsz. Piłsudskiego, ul. Świętojańską, pl. Kaszubskim, ul. Portową, ul. Wendy, ul. Chrzanowskiego, ul. Polską, ul. Janka Wiśniewskiego, ul. Jana z Kolna, ul. św. Piotra, ul. Waszyngtona oraz Skwerem Kościuszki.

Dodatkowo od 8 maja (od godziny 8:00) do 14 maja (do godziny 10:00) zostanie zamknięty parking przy budynku Akwarium Gdyńskiego, a w dniu 13 maja (w godzinach 6:00- 12:30) zamknięty będzie parking na końcu al. Marsz. Piłsudskiego (Skwer Arki Gdynia).

Ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany po opuszczeniu przez uczestników poszczególnych odcinków trasy biegu.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej: www.zkmgdynia.pl