Sport

Gdynia Winter Swimming Cup 2021 za nami

Medal zawodów trzymamy w ręce

Trzy dni zmagań w lodowatej wodzie za nami. Druga edycja Gdynia Winter Swimming Cup 2021 przeszła do historii.

Rywalizacja rozpoczęła się w piątek wieczorem. Z uwagi na ponad 20 centymetrową pokrywę lodu skuwającego gdyńską marinę organizatorzy zmuszeni zostali do wprowadzenia korekt w harmonogramie imprezy, która pierwotnie miała rozpocząć się o godz. 16.00. Po niespełna godzinie nierównej walki z siłami matki natury 10 osobowa ekipa techniczna Gdynia Winter Swimming (GWSC) wraz z operatorem koparki firmy TOREX skruszyła pokrywę lodową dając tym samym sygnał do startu rozpoczęcia zawodów.

Otwierający GWSC 2021 wyścig na 1 km odbył się w wodzie o temperaturze 0,04 stopni Celsjusza. Do rywalizacji zgłosiło się osiem osób, z których zawody o tytuł "Baltic Cold Beast" ukończyło siedmioro.
Najlepszą kobietą została Hanna Bakuniak - Rekordzistka Guinessa na dystansie 1 mili w zimnej wodzie, która w Gdyni na dystansie uzyskała czas 14:48:31.

– Warunki w Gdyni na dystansie 1 km zdecydowanie były najbardziej ekstremalnymi w jakich pływałam zimą. Moja słabsza dyspozycja dnia powodowała, że czułam obawy przed startem. Na szczęście bardzo dobra organizacja i asekuracja na zawodach pozwały czuć się w pełni bezpiecznie przed, w trakcie, jak i po pływaniu. Uważam, że każdy kto wystartował w tej konkurencji jest zwycięzcą – skomentowała po zakończeniu wyścigu Hanna Bakuniak.

Wśród Mężczyzn zwyciężył wicemistrz świata na tym dystansie Marek Rother uzyskując czas: 14:24:44. Tytuł „Bałtyckiej zimnej bestii” uzyskali także Wiktoria LewandowskaKrzysztof KubiakJarosław DziubałkaMarcin Łaszkiewicz Piotr Biankowski.

W sobotę i niedzielę odbyło się 8 konkurencji indywidualnych, w których rywalizowali indywidualnie zawodnicy i zawodniczki na dystansach od 25 do 450 metrów w różnych kategoriach wiekowych oraz sztafeta 4 x 25 m stylem dowolnym. Dla wszystkich chętnych, chcących spróbować swoich sił w zimnych wodach Zatoki Gdańskiej organizator przygotował specjalny wyścig na 25 m stylem dowolnym.

Warto nadmienić, że do wyścigu sztafet stanęły aż 24 ekipy, pokazując tym samym, jak popularną konkurencją stało się zimowe pływanie. Sztafety walczyły o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Walka pomiędzy GWSC Team i ICE BREAKERS HIMP przebiegała do samego końca. Nikt nie odstawiał płetwy i każdy z uczestników drużyny wspiał się na szczyty swoich możliwości "doprowadzając do wrzenia" lodowatą wodę. Ostatecznie obie drużyny zajęły pierwsze miejsce ex aequo z czasem 0:59:87, lecz drużyna gospodarzy GWSC Team honorowo i po koleżeńsku przekazała puchar drużynie gości ICE BREAKERS HIMP.

Najlepszą i najmłodszą uczestniczką zawodów została Karolina Szalast - zawodniczka GWSC Team/UKS Tri Team Rumia, która wygrała w 5 konkurencjach kategorii OPEN. – Była bardzo miła atmosfera, świetni ludzie i cudowna zabawa – takimi słowami krótko skomentowała swój występ.

Najlepszym zawodnikiem został Michał Perl reprezentujący barwy UKS Delfin Legionowo, który wygrał w 4 konkurencjach. – Jak zwykle poziom światowy. Mnóstwo pozytywnych ludzi, którzy kochają to co robią. Warunki pogodowe idealne do zawodów zimowego pływania. Lód i piękne słoneczko, przepiękne medale oraz statuetki i jedzonko mega – tak start skomentowa zwycięzca.

Ze względu na reżim sanitarny zawodnicy startowali w 5 blokach. Ogółem wystartowało 250 zawodników na torach w 480 startach w ciągu dni zawodów, co dało wyniki 44 000 m przepłyniętych w lodowatej wodzie.

Wszystkie wyniki w konkurencjach oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie – www.gwsc.pl.

Podobnie jak podczas poprzedniej edycji, tak i teraz nie zabrakło akcentów charytatywnych. W tym roku w akacji #lodowaczapkaodserca od grudnia można było zakupić, czapki zrobione przez Paulinę Grabarczyk oraz kobiety osadzone w więzieniu na Grochowie w Warszawie, a kwoty z ich sprzedaż zostały przekazane na rzecz Warszawskiego Domu Ronalda McDonalda.

Zawody Gdynia Winter Swimming Cup 2021 zostały objęte Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

• ikonaOpublikowano: 24.02.2021 09:50

Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

• ikonaZmodyfikowano: 02.03.2021 08:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz