Sport

Gdyńscy ratownicy medyczni świętują

Gdyńscy ratownicy świętują. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz podczas 90-lecia Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

Gdyńscy ratownicy świętują. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz podczas 90-lecia Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

„Ze wszystkich nauk medycyna jest najszlachetniejsza” pisał Hipokrates. Wyjątkowi są też ludzie, którzy jej służą i niosą pomoc jako pierwsi. 13 października obchodzimy ich święto – Dzień Ratownika Medycznego. W tym roku też Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni SP ZOZ świętuje dziewięćdziesiątą rocznicę swojej działalności. Połączenie obchodów obu tych wydarzeń było okazją do spotkania się gdyńskiego środowiska medycznego, sięgnięcia do początków pogotowia w Gdyni i uhonorowania tych pracowników, którzy niosą pomoc mieszkańcom naszego miasta i okolic w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Trzydniowe obchody jubileuszu zainaugurowała 11 października XXXII Krajowa Konferencja Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ w Hotelu Mariott Courtyard Gdynia Waterfront. 12 października, drugi dzień obchodów rozpoczęła msza św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, po której nastąpiło przejście gości do miejsca oficjalnych uroczystości – do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Tam uhonorowano i podziękowano za zaangażowanie i wzorowe wypełnianie misji pracownikom gdyńskiego pogotowia ratunkowego.


 
- Z okazji jubileuszu 90-lecia działalności gdyńskiego pogotowia ratunkowego, pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania i gratulacje. Przed chwilą na telebimie mogliśmy wybrać się w podróż sentymentalną i zobaczyć zdjęcia historyczne oraz współczesne Gdyni, które pokazywały, jak zmieniały się uwarunkowania państwa pracy, jak zmieniały się miejsca pracy, jak zmieniał się sprzęt, na którym na co dzień państwo pracujecie. Ale jedna rzecz jest wspólna na osi tej historii. Praca w pogotowiu ratunkowym, praca osób, które najszybciej są w miejscach krytycznych zdarzeń, gdy każda chwila decyduje o ludzkim życiu, to prawdziwa służba. Za tą służbę Państwu bardzo serdecznie dziękuję – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
I dodał:
 
- Nie tylko w rankingach krajowych, ale również w rankingach miejskich i według opinii naszych mieszkańców, pracownicy pogotowia ratunkowego cieszą się szczególnym szacunkiem i uznaniem. Wszyscy wiemy, że satysfakcja z pracy to bardzo wiele, ale aby ją godnie i rzetelnie wykonywać, aby traktować miejsce pracy jako spełnienie marzeń i misji, warunki pracy i wyposażenie musza być na godziwym poziomie. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wspomniał, że przed pogotowiem wyzwania i zmiany. Wierzymy głęboko, że będą one powodować lepszą organizację i będą gwarancją doposażenia stacji pogotowia ratunkowego. Historia gdyńskiego pogotowia ratunkowego prawie nakłada się na historię miasta. Gdynia powstała ledwie 2 lata wcześniej. To pięknie pokazuje, że nie ma dobrego miasta bez pogotowia ratunkowego.


 
- Dwa lata temu jako miasto obchodziliśmy 90-lecie. Wówczas przypominaliśmy sylwetki osób, które tworzyły to miasto, osób niezwykle zaangażowanych. Nie mamy wątpliwości, że pogotowie było bardzo ważnym elementem rozwoju miasta. Dwa lata temu również, jako pierwsze miasto w tej części Europy otrzymaliśmy certyfikat „Inteligentnego Miasta” ISO 37120. Był to ten moment, w którym zaczęliśmy się mierzyć w sposób otwarty z innymi dużymi miastami na całym świecie, pokazując, że jakość życia jest dla nas, gdyńskiego samorządu niezbędna. Mówię o tym dlatego, że jednym ze wskaźników, który dotyczy inteligencji miasta, jakości życia jest sposób działania pogotowia ratunkowego, służb medycznych i interwencyjnych, sposobu i czasu dojazdu do pacjentów. To niezwykle ważny element wskazujący na to, jak nowoczesne jest miasto – mówił w podziękowaniach Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Wyróżnienie i uhonorowanie za wybitne osiągnięcia w ratownictwie medycznym lub działalności na rzecz Państwowego Ratownictwa Medycznego, odznaczenia państwowe „Medale za Długoletnia służbę”, odznaki honorowe Ministra Zdrowia za zasługi dla ochrony zdrowia, dyplomy za wzorową pracę, dyplomy za długoletnią pracę na rzecz MSPR, dyplom za wzorowe wielokrotne reprezentowanie MSPR w zawodach ratownictwa medycznego. Takimi laurami podczas uroczystości zostali wyróżnieni gdyńscy ratownicy. Nagrody wręczali m.in. Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, dyrektor MSPR Beata Pająk – Michalik.
 
Oficjalne zakończenie obchodów odbędzie się 13 października wraz z zakończeniem obrad.
 
Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni obecnie posiada 8 zespołów ratownictwa medycznego:
  • 1 zespół specjalistyczny – zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
  • 7 zespołów podstawowych – zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Zespoły stacjonują w różnych miejscach miasta Gdyni ze względu na zmniejszenie czasu dojazdu do osoby potrzebującej nagłej pomocy medycznej lub będącej w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.
  • Zespół specjalistyczny – Śródmieście
  • Zespół podstawowy – Obłuże
  • Zespół podstawowy – Karwiny
  • Zespół podstawowy – Śródmieście
  • Zespół podstawowy – Obłuże
  • Zespół podstawowy – Chylonia
  • Zespół podstawowy– Chylonia
  • Zespół podstawowy – Wiczlino

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.10.2018 09:00
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.10.2018 09:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona