Sport

Ozdrowiałeś? Pomóż ratować innych!

Osoba podczas oddawania krwi, zbliżenie na rękę.

Osocze ozdrowieńców jest pomocne w terapii innych // mat. ze strony www.krew.gda.pl

Osocze osób, które pokonały koronawirusa może być pomocne w terapii chorych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku jest już gotowe do przyjmowania takich dawców. Każdy, kto spełnia wymagania i minimum dwa tygodnie temu przeszedł testy z wynikiem ujemnym, może się zgłosić i pomóc innym.
 
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 (koronawirusem).
 
- Mogą się do nas zgłaszać osoby, u których wykryto materiał genetyczny (RNA) wirusa SARS-CoV-2 i które miały infekcję o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19 oraz osoby, które przebyły zakażenie bezobjawowo (stwierdzono jedynie obecność swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2). Aby zostać uznanym za ozdrowieńca, należy dwukrotnie uzyskać ujemny wynik badania wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR. Od drugiego ujemnego wyniku badania musi minąć przynajmniej dwa tygodnie, abyśmy mogli myśleć o pobraniu osocza od takiej osoby - wyjaśnia Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK Gdańsk. - Co ważne, fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję, nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca tej konkretnej infekcji – podkreśla.
 
Pobranie osocza nie jest bolesne. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji. RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów i nie prowadzi diagnostyki. Opiera się na wynikach  wykonywanych pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej, która bardzo wspiera RCKiK w dotarciu do jak największej liczby ozdrowieńców w województwie pomorskim.
 

Kim jest ozdrowieniec ?


- Za ozdrowieńca uznana jest osoba w przypadku dwukrotnego badania z wynikiem negatywnym, wykonywanym minimum w 24-godzinnych odstępach. To jest również warunek zwolnienia z kwarantanny - informuje Anna Jaźwińska-Curyłło.
 
Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze z przeciwciałami przeznaczone do ratowania chorych, muszą spełniać szereg wytycznych, zarówno tych związanych z koronawirusem, jak i związanymi ze standardową procedurą oddawania krwi.
 
- Osoba musi być zdrowa, pełnoletnia, przed 60 rokiem życia i ważyć co najmniej 50 kg. Wiele czynników wpływa też na dyskwalifikację czasową lub nawet stałą. Należy przed udaniem się do centrum krwiodawstwa przedyskutować wszystkie możliwe przeciwwskazania, a potem umówić się na konkretną godzinę - mówi Lechosław Dzierżak ze Stowarzyszenia KrewAktywni. - Do oddania składników krwi trzeba się też odpowiednio przygotować, zjeść niskotłuszczowe śniadanie i wypić co najmniej litr płynów. Nie pić alkoholu i wstrzymać się od palenia papierosów. Zadbajmy, by oddana krew była najwyższej jakości - dodaje.
 

Kto może być dawcą?

 
Wszystkie osoby, które:

1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2
 
2. Od wykonania ostatniego badania na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR), miały wynik ujemny i od tego czasu minęło już 14 dni
 
3. Są w wieku 18-60 lat
 
4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników
 
5. Nie były w ciąży
 
Dodatkowo dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.
 

Jak pobierane jest osocze?

 
Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie osocza po 600 ml - zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzany jest w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, można ściągnąć 450 ml krwi pełnej, z której otrzyma się go około 220-230 ml.
 
Zabiegi wykonuje się w RCKiK w Gdańsku od poniedziałku do piątku oraz w Oddziale Terenowym w Kościerzynie (rejestracja w godzinach 7:15 - 12:30).
 
Zaleca się wcześniejsze umówienie na badanie pod numerem telefonu 58 520 40 10.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.krew.gda.pl

  • ikonaOpublikowano: 20.04.2020 10:50
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.04.2020 13:59
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona