Sport

Patent na raka przetestowany #wGdyni

Wnętrze gabinetu lekarskiego na urologii, widoczne szafki, łóżko i sprzęt medyczny

Innowacyjne markery nowotworowe posłużyły do badań pacjentów urologii w gdyńskim szpitalu, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Badania na 800 pacjentach gdyńskiego szpitala pozwoliły potwierdzić skuteczność nowej metody wykrywania raka układu moczowego. To markery diagnostyczne, które opracowali prof. Adam Lesner i dr Natalia Gruba z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Ich testy diagnostyczne zostały już opatentowane na terenie Unii Europejskiej.


To bezinwazyjna, szybka i, przede wszystkim, skuteczna metoda wykrywania raka w układzie moczowym – mowa o markerach diagnostycznych, które opracował duet naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor Adam Lesner wspólnie z doktor Natalią Grubą odkryli związki chemiczne, które są w stanie zdiagnozować procesy zapalne i nowotwory nabłonkowe.

Tak wygląda patent naukowców z UG, który przetestowano na gdyńskiej urologii, fot. archwium Uniwersytetu Gdańskiego
Tak wygląda patent naukowców z UG, który przetestowano na gdyńskiej urologii, fot. archwium Uniwersytetu Gdańskiego

To, że ich metoda jest bezpieczna i przynosi pożądany efekt, udowodniły badania przeprowadzone na 800 pacjentach oddziału urologii gdyńskiego szpitala. W tej grupie wynalazek z Pomorza wykazał około 80-procentową skuteczność. Próba była jednym z wymagań na drodze do uzyskania patentu – starania ostatecznie zakończyły się sukcesem i Urząd Patentowy RP przyznał patent na „Związki chemiczne mające zastosowanie jako markery diagnostyczne stanu zapalnego i nowotworów, sposób ich otrzymywania, marker diagnostyczny i metodę diagnozowania procesów zapalnych i nowotworów nabłonkowych”.

- Zestaw diagnostyczny składa się z dwóch składników, które pod wpływem czynników wydzielanych przez komórki nowotworowe obecne w pęcherzu moczowym ulegają rozpadowi, umożliwiając ich wykrycie. Proponowana przez nas metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych w praktyce. Dodatkowym jej atutem jest to, że jest bezinwazyjna dla pacjenta. Aby wykryć chorobę, pobierana jest jedynie próbka moczu – mówi prof. Adam Lesner.

Szybki i bezinwazyjny test diagnostyczny do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego powstał jeszcze w 2019 roku. Czas oczekiwania na wynik to mniej niż 60 minut, dodatkowo badania wykazały wysoką skuteczność diagnozy nawet w początkowych fazach choroby. Test jest także łatwy do przeprowadzenia – to szczególnie ważne pod względem skali zachorowań w Polsce. Ta liczba rośnie z roku na rok, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. U mężczyzn prawdopodobieństwo zachorowania jest około 4 razy wyższe niż u kobiet. Co roku na ten typ nowotworu umierają w Polsce około 4 tysiące ludzi.

Obecnie wynalazek naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał polski patent nr P. 236125, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Wynalazcy poszukują teraz partnera biznesowego do finalnego wprowadzenia rozwiązania na rynek i rozwinięcia zestawu diagnostycznego typu „diagnostic kit”.

  • ikonaOpublikowano: 26.01.2021 08:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.01.2021 17:13
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona