Sport

Pojechali przeciwko cukrzycy

Uczestnicy rajdu rowerowego przeciwko cukrzycy typu 2, jego organizatorzy oraz wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i Anna Melki z Gdyńskiego Centrum Zdrowia, fot. Karol Stańczak

Uczestnicy rajdu rowerowego przeciwko cukrzycy typu 2, jego organizatorzy oraz wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i Anna Melki z Gdyńskiego Centrum Zdrowia, fot. Karol Stańczak

Łącznie około 1600 kilometrów, blisko 50 rowerzystów i 8 niebieskich miasteczek, które w różnych miastach dały łatwy dostęp do darmowej profilaktyki przeciwko cukrzycy typu 2. W Gdyni zakończyła się tegoroczna edycja akcji, przez którą Fundacja Medicover walczy z jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych.

Przejechali na rowerach około 1600 kilometrów, żeby połączonymi siłami zrobić wiele dobrego dla walki z cukrzycą typu 2. Na Skwerze Kościuszki w niedzielę zakończyła się VI edycja Rajdu Rowerowego „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Fundacja Medicover właśnie w Gdyni rozstawiła swoje ostatnie „niebieskie miasteczko”, które dało mieszkańcom możliwość bezpłatnego przebadania się i postawienia pierwszego kroku w kierunku ewentualnej diagnozy.

- Mówimy o cukrzycy typu drugiego i akcentujemy to na dwa sposoby. Dziś przywitaliśmy drużynę Medicoveru, zaangażowanego w ten projekt, która przyjechała na rowerach z dwóch miejsc, Berlina i Zakopanego - mówił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. - Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę na problem, stąd też postawienie namiotu i zapraszanie gdynian na badania. To kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o cukrzycę typu drugiego. Analiza jest potrzebna, żeby móc szybko działać, szybko przeciwstawiać się problemowi i szybko podjąć się odpowiedniego leczenia - dodał wiceprezydent.



Kluczowe w profilaktyce cukrzycy typu 2 są regularne badania oraz zdrowy tryb życia - stąd zresztą pomysł na całą akcję, w której serię bezpłatnych badań w różnych miastach - Zakopanem, Krakowie, Kielcach, Łodzi, Szczecinie, Kołobrzegu i Słupsku - napędza grupa rowerzystów. Blisko 50 zapaleńców od 23 czerwca zmierzało do Gdyni przez około 1600 kilometrów.

- To już szósty rajd rowerowy przez całą Polskę, a czwarty raz, kiedy kończymy ten rajd w Gdyni, na Skwerze Kościuszki. Mamy dwie ekipy rowerzystów, jedna z Berlina, druga z Zakopanego. Połączyli się w Słupsku i razem, w pięćdziesięcioosobowym peletonie przyjechali tutaj. Chodzi nam o to, żeby zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia - mówi Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover, która organizuje akcję. - Tworzymy w miastach tak zwane „niebieskie miasteczka". Informujemy ludzi o tym, że można darmowo się badać, mamy różne badania związane z prewencją cukrzycy i jej wczesnym wykrywaniem. Oczywiście badamy nadciśnienie, mamy porady z dietetykami, mierzymy skład ciała, jeżeli ktoś jest na czczo, to mierzymy też poziom cholesterolu - wymienia Radziwiłł.

Niebieskie miasteczko w Gdyni, fot. Karol Stańczak

„Niebieskie miasteczko" przy Skwerze Kościuszki cieszyło się dużym zainteresowaniem, organizatorzy z radością informowali o dużej liczbie przebadanych. Dla Gdyni profilatyka różnego rodzaju chorób to jeden z priorytetów, stąd akcja regularnie gości na terenie miasta podczas kolejnych edycji. Wśród działań, którymi miasto zamierza wspierać swoich mieszkańców w walce z chorobami takimi jak cukrzyca można wymienić chociażby zbliżające się akcje w szkołach.

- Będziemy realizować w tej chwili rozszerzone badania bilansowe dla dzieci w szkołach podstawowych dla dzieci z ukierunkowaniem na sprawdzenie ich predyspozycji ku otyłości i nadwadze. Jako miasto chcemy wdrożyć działania, które będą przeciwdziałać cukrzycy u dzieci - mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. - Najbardziej niebezpieczne jest to, że cukrzycy się nie czuje, czujemy natomiast konsekwencje i to wtedy, gdy jest już trochę późno na reakcję. Chcemy uwrażliwiać mieszkańców Gdyni na zalety badań profilaktycznych - dodaje Anna Melki.

W całym kraju na cukrzycę choruje blisko 3 miliony osób, w tym około 80-90% zmaga się z cukrzycą typu 2. Chociaż cukrzyca uznawana jest za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie, trzeba mieć na uwadze społeczną świadomość na temat tej choroby, bo bez niej w ciągu następnych lat liczba nowych zachorowań może znacząco wzrosnąć. Więcej informacji na temat akcji, która miała swój finał w Gdyni na stronie internetowej rajdrowerowy.fundacjamedicover.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.07.2018 18:37
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.07.2018 18:39
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także