Sport

Pomagają innym, teraz sami otrzymają wsparcie

Przedstawiciele samorządu oraz pracownicy jednostek, które otrzymają wsparcie, fot. Kamil Złoch

Przedstawiciele samorządu oraz pracownicy jednostek, które otrzymają wsparcie, fot. Kamil Złoch

Ponad 1,5 miliona złotych unijnego dofinansowania pomoże udzielić niezbędnego wsparcia pracownikom służb i placówek, które na co dzień dbają o zdrowie i bezpieczeństwo innych. Miasto Gdynia podpisało umowę dotyczącą „Programu wzmocnienia potencjału zawodowego i zdrowotnego pracowników działających na rzecz mieszkańców Gdyni”. Skorzystają pracownicy hospicjum, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i Domu Pomocy Społecznej.

Na co dzień pracują w stresie, przy dużych obciążeniach fizycznych, obcują z ludzkimi tragediami i śmiercią - teraz sami mogą liczyć na niezbędną pomoc i zrozumienie. Pracownicy gdyńskiego hospicjum, Domu Pomocy Społecznej, Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i strażacy z PSP otrzymają wsparcie psychologiczne, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne. Zostanie też zakupiony sprzęt wspomagający pracę nad pacjentem leżącym. Każdy z pracowników przejdzie indywidualne konsultacje.



Wszystko dzięki „Programowi wzmocnienia potencjału zawodowego i zdrowotnego pracowników działających na rzecz mieszkańców Gdyni”. Tak brzmi pełna nazwa projektu, na które miasto Gdynia otrzymało unijne dofinansowanie sięgające 1,5 miliona złotych. Dzięki pieniądzom uda się zrealizować zadania związane z eliminowaniem zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz wydłużenia ich aktywności zawodowej. Beneficjentami programu będą wspomnieni gdyńscy strażacy oraz pracownicy pogotowia ratunkowego, Hospicjum im. św. Wawrzyńca i Domu Pomocy Społecznej.

- Projekt jest skierowany do czterech grup szczególnie zagrożonych w Gdyni wypaleniem zawodowym, ale także bardzo obciążonych psychicznie - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. - To osoby, które każdego dnia stykają się z bardzo ciężkimi tematami, jeżdżą do akcji i interwencji, spotykają się z problemami śmierci. Dziś postanowiliśmy, że zaczynamy dbać także o tych, którzy dbają każdego dnia o nasze zdrowie. To dodatkowe godziny spotkań z psychologiem, terapii, ale to też sprzęt i doposażenie za kwotę 1,5 miliona złotych – dodaje wiceprezydent.

Charakter wykonywanych przez nich obowiązków naraża na znaczny stres, wyczerpanie emocjonalne czy zespół wypalenia zawodowego. Dodatkowe czynniki, takie jak zmianowy system czasu pracy czy przeciążenia fizyczne mogą także niekorzystnie wpływać na stan zdrowia. Projekt zakłada przeprowadzenie przez ekspertów pogłębionej analizy stanowiskowej i opracowanie profilu wsparcia dla poszczególnych pracowników.

- Spotykaliśmy się z partnerami, prowadziliśmy badania ankietowe i oszacowaliśmy wstępne potrzeby. Będzie organizowane wsparcie przede wszystkim psychologiczne, traumatologiczne dla przeżywających traumy w czasie wykonywania zadań, fizjoterapeutyczne, rehabilitacyjne. Zamierzamy również kupić sprzęt, który pomaga odciążyć kręgosłup przy dźwiganiu związanym z wykonywaniem zawodu. Każda osoba, która pracuje w którejś z tych jednostek dostanie wsparcie szyte na miarę - wyjaśnia Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W ramach zaplanowanej pomocy projekt przewiduje m. in. warsztaty grupowe dotyczące radzenia sobie z trudnymi emocjami, konsultacje z psychologiem, w razie potrzeby również psychoterapię, zakup sprzętu ułatwiającego opiekę nad pacjentami, konsultacje z fizjoterapeutą, karnety na zajęcia ruchowe oraz pogłębione badania profilaktyczne. Wszystko po to, żeby pracownicy uniknęli przykrych i bolesnych konsekwencji poświęcenia dla dobra innych ludzi.



Ogólna wartość projektu to 1 544 400 zł. Koordynatorem projektu z ramienia miasta Gdynia będzie Gdyńskie Centrum Zdrowia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.07.2018 15:43
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.07.2018 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona