Sport

Jedno szczepienie - wiele korzyści

Przed pneumokokami można się chronić wykonując szczepienia, fot. mat. promocyjne

Przed pneumokokami można się chronić wykonując szczepienia, fot. mat. promocyjne

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. W Gdyni trwa program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Wszystko to dla mieszkańców Gdyni  65+.

Dziś jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, w skrócie nazywanej POChP. To międzynarodowe święto, obchodzone od 2002 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi. Jego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby i poprawa opieki nad pacjentami.

Osoby obciążone POChP, w szczególności te po 65 roku życia są znacznie bardziej narażone na ryzyko zachorowania na choroby wywołane przez Streptococcus pneumoniae, zwane potocznie pneumokokami. Wśród tych chorób można wymienić inwazyjną chorobę pneumokokową czy bakteryjne pozaszpitalne zapalenie płuc. Pneumokoki wywołują również wiele innych postaci zapalenia dróg oddechowych,  w tym ostre zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych.



Przed pneumokokami można się chronić wykonując szczepienia, rekomendowane szczególnie dla osób po 65. roku życia. Właśnie trwa program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla mieszkańców Gdyni w wieku 65+. Szczepić można się do końca grudnia tego roku, a ilość szczepionek jest ograniczona. Program szczepień dla gdynian finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdyni.

- U osób po 65. roku życia chorych na POCH,  choroby wywołane przez pneumokoki mają cięższy przebieg wymagający hospitalizacji - mówi lek med. Monika Mikulska z Clinica Medica kwalifikująca chętnych do szczepień w ramach programu. - Osoby te obciążone są także dużym ryzykiem zgonu - na poziomie ok. 10%. W badaniach naukowych wykazano znaczące różnice dotyczące zmniejszenia konieczności hospitalizacji pacjentów na korzyść szczepień przeciwko pneumokokom.

Ze względu na skuteczność szczepień i fakt, że do końca roku można wykonać je całkowicie za darmo, warto zaplanować wizytę w przychodni.

Realizatorem zadania jest Clinica Medica Sp. z o.o. Osoby chętne do szczepień mogą zgłaszać się do dwóch placówek:

- Przychodnia Sokółka – ul. Staniszewskiego 1

- Przychodnia i Szpital Mireckiego – ul. Mireckiego 11

Na miejscu udzielane są szczegółowe informacje dotyczące programu.

Informacje można uzyskać także pod numerami telefonów: 58 661 50 55 oraz 509 925 807.

POChP to schorzenie układu oddechowego polegające na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza przez drogi oddechowe powodując trudności z oddychaniem w postaci przewlekłych duszności. Szacuje się, że co dziesiąty Polak po 40. roku życia choruje na POChP, co oznacza, że w Polsce  żyje około 2 milionów chorych. Przewlekła obturacyjna choroba płuc zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a średnio co godzinę z jej powodu umierają 2 osoby. W Polsce umiera rocznie około 17 tysięcy osób.

Przed pneumokokami można się chronić wykonując szczepienia

  • ikonaOpublikowano: 19.11.2018 13:00
  • ikona

    Autor: Izabela Małkowska (i.malkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.11.2018 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Izabela Małkowska
ikona