Sport

Światowy Dzień Cukrzycy

// fot. pl.freeimages.com

// fot. pl.freeimages.com

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Został on zapoczątkowany w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną. W tym roku wydarzenie odbywa się już po raz 27. Jego celem jest zwiększenie świadomości ludzi na całym świecie na temat zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie ze sobą ta niebezpieczna choroba. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się z działaniami oraz programami profilaktyki cukrzycy, prowadzonymi w Gdyni.

Cukrzyca to przewlekła choroba, która objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli tzw. hiperglikemią. Wynika ona z nieprawidłowego wydzielania insuliny i/lub obniżenia wrażliwości tkanek na jej działanie. Może to doprowadzić do zaburzenia czynności narządów lub ich uszkodzenia. Dotyczy to zwłaszcza nerek, oczu, serca i naczyń krwionośnych.
 
Nasze miasto od lat promuje zdrowy tryb życia oraz zachęca mieszkańców do udziału w zróżnicowanych programach profilaktyki zdrowotnej. W tym roku Gdynia jako pierwsze z 12 wyznaczonych miast w Polsce przyjęła „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. Celem kampanii było przede wszystkim zwrócenie uwagi osób chorujących i tych pozostających w grupie ryzyka na problemy wynikające z powikłań cukrzycy.
 
Niepokojące jest, że choroba coraz częściej dotyka także dzieci. W celu profilaktyki cukrzycy oraz pozostałych chorób metabolicznych, jeszcze w listopadzie w Gdyni, realizowane będą poszerzone badania wśród uczniów klas III i VII. Mają one na celu wczesne rozpoznanie otyłości – która jest jedna z przyczyn występowania cukrzycy typu 2 - oraz ewentualnych zaburzeń wymagających specjalistycznej interwencji (działaniami będą objęte tylko te dzieci, których rodzice wyrażą na to zgodę). Efektem przeprowadzonej diagnostyki będzie objęcie dzieci z nadwagą i otyłością kompleksową opieką lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty aktywności fizycznej.
 
Działania te realizowane będą od 2019. Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki oraz leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w gminie Gdynia został już pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
 
Obecnie kończą się również intensywne prace nad wdrożeniem programu profilaktyki cukrzycy typu 2, który będzie przez kolejne cztery lata realizowany przez gminę Gdynia w ramach partnerstwa metropolitalnego. Program ten jest skierowany do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych cukrzycą, które będą mogły skorzystać z szerokiej oferty diagnostycznej oraz wsparcia edukacyjnego i terapeutycznego mającego na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy.
 
Wszystkie z wyżej opisanych programów będą koordynowane przez Gdyńskie Centrum Zdrowia. - Działania zapobiegające rozwojowi chorób cywilizacyjnych w tym cukrzycy typu 2, powinny być wdrażane jak najwcześniej. W ramach działalności Gdyńskiego Centrum Zdrowia została zawiązana koalicja ekspertów z zakresu dietetyki i żywienia, których jednym z kluczowych zadań będzie praca nad diagnozą obecnego stanu żywienia w żłobkach, przedszkolach i szkołach – mówi Anna Melki dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
 
Przypomnijmy, że w tym roku w Gdyni realizowane były rozmaite działania w kierunku profilaktyki cukrzycy w tym: pomiary poziomu glukozy w krwi, badania składu masy ciała oraz ciśnienia tętniczego m.in. w ramach Gdyńskich Targów Zdrowia, spotkań w domach sąsiedzkich, Międzynarodowego Dnia Serca.

  • ikonaOpublikowano: 14.11.2018 13:24
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.11.2018 13:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona