Sport i zdrowie

„UVaga – wyprzedź czerniaka!”

„UVaga – wyprzedź czerniaka!” // fot. mat. prasowe
3 dni i 426 osób przebadanych pod kątem raka skóry. Tak można w skrócie podsumować akcję profilaktyczną „UVaga – wyprzedź czerniaka!”, która odbywała się w Gdyni w dniach 29 czerwca-1 lipca. Na tym jednak śledzenie raka się nie kończy. Gdynianie, którzy nie zdążyli odwiedzić RakTRACKA, w każdą środę mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji dermatologicznych prowadzonych w naszym mieście.

RakTRACK, czyli mobilny punkt badania znamion, po wizycie w Gdyni wyruszył w dalszą trasę. Wcześniej jednak z możliwości bezpłatnych konsultacji z dermatologiem skorzystało wielu chętnych.
 
- Cieszymy się z frekwencji, bo wyraźnie widzimy, że taka inicjatywa była bardzo potrzebna. Każda przebadana osoba to punkt dla nas wszystkich w walce z czerniakiem, groźnym nowotworem skóry - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.
 
W efekcie przeprowadzonych w Gdyni badań 23 osobom lekarz zalecił wycięcie podejrzanych zmian, a u pięciu pacjentów wystąpiło podejrzenie czerniaka we wczesnym stadium.
 
Mieszkańcy, którzy nie mieli możliwości poddania się badaniu w ramach przeprowadzonej akcji „UVaga – wyprzedź czerniaka!”, będą mieli kolejną szansę. W każdą środę (z wyłączeniem świąt oraz dni wolnych od pracy) w godzinach 15.00-18.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (ul. Starowiejskiej 50) odbywać się będą bezpłatne konsultacje dermatologiczne w ramach projektu „Rakoobrona”. Badanie znamion wykonywane jest we współpracy z lekarzami z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja pod numerem tel. 533 499 402 - w każdy wtorek i czwartek w godzinach 10.00-12.00.
 
Konsultacje dermatologiczne obejmują wyłącznie badanie zmian skórnych pod kątem czerniaka. Aby wykonać badanie nie jest potrzebne skierowanie. 
 
Przypomnijmy, że w ramach projekt Rakoobrona organizowane są bezpłatne badania znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnych gabinetach Rakoobrony we Wrocławiu, Gdyni i Łodzi. Ponadto, kampania przewiduje zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z zakresu profilaktyki raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Organizatorami kampanii są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria.
 
Więcej o profilaktyce onkologicznej: www.rakoobrona.pl.