Sport

W walce o lepsze jutro

Grupa osób na plaży na tle zachodu Słońca

Warto dbać o zdrowie, nie tylko od święta // fot. Pixabay

Trzynaście milionów ludzi na całym świecie – tyle istnień można uratować eliminując przyczyny środowiskowe. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, ogłoszony przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Pod hasłem „Nasza planeta, nasze zdrowie”.


Szacuje się, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Kryzys klimatyczny jest głównym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości, dlatego w ramach tegorocznych obchodów Światowa Organizacja Zdrowia pragnie skupić uwagę wszystkich ludzi na działaniach niezbędnych do utrzymania planety w jak najlepszym stanie, co przełoży się na zdrowie jej mieszkańców.

- „Lepiej zapobiegać niż leczyć” głosi w swojej przysiędze Hipokrates i te słowa są niezwykle aktualne także dzisiaj – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Niby jest oczywiste, że mamy realny wpływ na jakość naszego życia i możemy zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, ale często profilaktykę, a nawet zdrowy styl życia odkładamy na później. Tymczasem warto sobie uzmysłowić, że nasz czas jest ograniczony i to jak dziś żyjemy może mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość.

Gdyński samorząd robi bardzo wiele, jeżeli chodzi o profilaktykę. Oferujemy programy skierowane do różnych płci, grup wiekowych, dobrze przemyślane i bardzo skuteczne. Warto wziąć w nich udział.

Gdyńskie Centrum Zdrowia pragnie mocno zaakcentować, iż styl życia oraz nasz własny wkład w profilaktykę jest niedoceniony w utrzymaniu naszego ciała i umysłu w zdrowiu. Dzisiejsze święto to dobry moment by odpowiedzieć sobie na pytanie - czy dbam o swoją profilaktykę, kiedy ostatnio robiłem badania, czy konsultuję swój stan zdrowia nie tylko wtedy, gdy ciało wysyła ewidentne sygnały, że potrzebuje pomocy?

- Z analiz przeprowadzonych przez Gdyńskie Centrum Zdrowia wynika, że najczęściej występujące choroby przewlekłe, na które leczeni są gdynianie np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby krążenia - w dużym stopniu uzależnione są od stylu życia – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. - Zachęcam naszych mieszkańców do podjęcia wszelkich działań zmierzających do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej poprzez wdrożenie zdrowej diety, zwiększenia ilości czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną oraz sen, a także nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Gdyńskie Centrum Zdrowia w partnerstwie z powiatami realizuje projekt „Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego”. Wystarczy poświęcić 2 minuty i wypełnić na stronie www.niecukrzymy.pl  ankietę, żeby dołączyć do programu zdrowotnego.
Osoby zakwalifikowane do grupy zagrożonej cukrzycą zostaną zaproszone na bezpłatne przesiewowe badanie krwi pod kątem cukrzycy typu 2. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy uprawni do dalszego udziału w kompleksowym programie edukacyjnym. Przez rok nad Twoim zdrowiem i zmianą nawyków będzie czuwać profesjonalna ekipa fizjoterapeutów, dietetyków i lekarzy.
Bezpłatny projekt skierowany jest do osób pełnoletnich.

Zachęcamy również do zapoznania się z programami profilaktycznymi NFZ.

Osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedze na temat zapobiegania chorobom i zdrowego życia, mogą odwiedzić stronę internetową i kanał na YouTube – Środa z profilaktyką. Jest to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia gdzie każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
  • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o  harakterze złośliwym.
Tu można sprawdzić bieżące postoje postoje mammobusów w Gdyni.
W Gdyni działa Breast Unit gdzie można uzyskać wsparcie w diagnostyce i leczeniu chorób piersi.
Cały czas mieszkanki Gdyni mają do dyspozycji stronę poświęconą temu programowihttps://zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi/baza-wiedzy/


Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)

Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu  łośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
W naszym mieście kontynuowany jest jeszcze jeden projekt, mający na celu przeciwdziałanie nowotworom. Gdynia jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęło bezpłatne bezpłatne szczepienia dziewczynek przeciw wirucowi HPV.


Program profilaktyki gruźlicy

Program adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia, które nie miały w  dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, a w szczególności:
  • miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą;
  • mają trudne warunki życiowe, mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby (osoby niepełnosprawne, obciążone długotrwałą chorobą, obciążone problemem alkoholowym i narkomanią, bezdomne, długotrwale bezrobotne).
Program badań prenatalnych

Program adresowany jest do kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
wiek powyżej 35 lat;
  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
  • stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  • znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
  • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Program adresowany jest do osób które:
  • mają 35, 40, 45, 50 lub 55 lat ;
  • złożyły deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
  • u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, obciążonych następującymi czynnikami ryzyka:
  • nadciśnienie tętnicze krwi (wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg),
  • podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu,
  • palenie tytoniu,
  • niska aktywność ruchowa,
  • nadwaga i otyłość,
  • upośledzona tolerancja glukozy,
  • wzrost stężenia fibrynogenu,
  • wzrost stężenia kwasu moczowego,
  • nadmierny stres,
  • nieracjonalne odżywianie,
  • płeć męska,
  • obciążenia genetyczne.


Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)

Etap podstawowy adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia palących papierosy, w tym – w zakresie diagnostyki POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) – do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40. a 65. okiem życia,
  • którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich trzech lat,
  • u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Etap specjalistyczny adresowany jest do osób uzależnionych od palenia tytoniu, skierowanych z etapu podstawowego programu realizowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszających się bez skierowania.

Gdynia walczy z depresją poporodową

Tylko w naszym mieście realizowany jest unikatowy w sakli kraju program profilaktyki i wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród mieszkanek miasta zaplanowany na lata 2021-2023, z wa całości finansowany z budżetu miasta.
W ramach programu, dla mieszkanek Gdyni, które są w ciąży, bądź w ciągu ostatniego roku zostały mamami zaplanowane są badania przesiewowe mające na celu wykrycie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. W przesiewie realizowanym przez przeszkolony personel medyczny wykorzystywany jest standaryzowany kwestionariusz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej ESDP.
Bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz psychiatryczne dla kobiet w ciąży, po porodzie czy po doświadczeniu straty – realizowane są w placówkach Centrum Terapii Depresji przy alei Zwycięstwa 244 m 1 i ul. Abrahama 64 m 4. Rejestracja na konsultacje: 58 58 58 099.

Dbając o ciało ważne byśmy pamiętali również o zdrowiu psychicznym. Gdynianie, którzy potrzebują w tym obszarze wsparcia mogą go szukać za pośrednictwem strony https://gdyniawspiera.pl/

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2022 15:45
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.04.2022 16:52
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona