Sport

Zapobiegają otyłości u uczniów

Frytki to jedzenie, które z pewnością nie zalicza się do zdrowej żywności, fot. pixabay

Frytki to jedzenie, które z pewnością nie zalicza się do zdrowej żywności, fot. pixabay

W Gdyni trwa etap wdrażania programu „Gdyński Zdrowy Uczeń”. Jego celem jest zbadanie stanu zdrowia uczniów m.in. pod kątem otyłości i nadwagi.

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. W Gdyni od lat realizowane są działania w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości, między innymi poprzez programy edukacyjne w szkołach.

- Samorząd gdyński zaplanował  w roku szkolnym 2018/2019 wprowadzenie różnorodnych działań promujących  zdrowy styl życia ze szczególnym uwzględnieniem problemu otyłości i nadwagi - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Właśnie trwa etap wdrażania  przez Gdyńskie Centrum Zdrowia działania o nazwie „Gdyński Zdrowy Uczeń” , którego efektem będzie  zbadanie stanu zdrowia uczniów.

W ramach realizacji projektu dzieci z gdyńskich szkół podstawowych w klasach III i VII zostaną objęte bilansem zdrowia ucznia poszerzonym o analizę składu ciała, test wydolnościowy oraz badanie podologiczne.  Rodzice otrzymają informację o wyniku poszerzonego bilansu dziecka wraz ze szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi dalszego postępowania, zarówno w zakresie edukacji i profilaktyki, jak również konkretnych działań w przypadku zdiagnozowania problemu zdrowotnego.

Najnowsze doniesienia naukowe potwierdzają, że liczba osób z nadwagą i otyłością stale rośnie.  Według WHO występowanie otyłości na świecie wzrosło już niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat: z 3,2 proc. w 1975 r. do 10,8 proc. w 2014 r. wśród mężczyzn oraz z 6,4 proc. do 14,9 proc. u kobiet.

- Prognozy są nadal niepokojące i przewidują, że jeśli obecne trendy się utrzymają, to w 2025 r. na otyłość będzie już cierpieć 18 proc. wszystkich mężczyzn i 21 proc. kobiet na świecie – ostrzega Magdalena Drażba, dietetyk medyczny. - Do najistotniejszych czynników rozwoju otyłości zalicza się nieprawidłowe żywienie oraz niewystarczającą aktywność fizyczną. Do najczęściej popełnianych błędów  żywieniowych możemy zaliczyć: zbyt wysokie spożycie cukru i węglowodanów prostych, picie napojów słodzonych, dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans, nieregularne spożywanie posiłków, niejedzenie śniadań.

Jak twierdzi Magdalena Drażba, otyłość przyczynia się również do rozwoju wielu poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego) czy kamica żółciowa. Ponadto otyłość ma bezpośredni związek z zaburzeniami na tle emocjonalnym i wpływa na coraz częściej występujące problemy behawioralne, w tym depresję, zachowania agresywne, zaburzenia koncentracji uwagi.

- W związku z rosnącym problemem specjaliści rekomendują wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat – sugeruje Drażba. - Zaleca się miedzy innymi: regularne spożywanie posiłków w odstępach ok. 3 godzinnych, jedzenie śniadania (najlepiej do godziny po przebudzeniu), ograniczenie spożycia produktów przetworzonych, unikanie napojów słodzonych i napojów energetyzujących, większe spożycie warzyw i owoców oraz picie wody w ilości ok. 1,5 l dziennie. W kształtowaniu nawyków żywieniowych należy również pamiętać o świadomym dokonywaniu zakupów, czytaniu etykiet na produktach żywnościowych, planowaniu posiłków i właściwym przechowywaniu jedzenia. Niestety pod względem występowania nadwagi i otyłości Polska znajduje się w niechlubnej czołówce, a polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.

  • ikonaOpublikowano: 24.10.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Izabela Małkowska (i.malkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.10.2018 12:02
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona