Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Święto Morza

Święto Morza 2020

Święto Morza 2020

Święto Morza 2020

22.05.2020 r.

W tym roku imprez "trochę" mniej, świętujemy "trochę" inaczej. Mimo przeciwności staramy się kultywować tradcyję Święta Morza. 
Kalendarz wydarzeń będzie uzupełniany. 

środa 17 czerwca 

otwarcie przystanku SKM Uniwersytet Morski

piątek 19 czerwca 

godz. 12.00

złożenie wieńców na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni 

sobota 20 czerwca

godz. 11.00 

Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży.

godz. 12.00

odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marnie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego
Organizator: Pomorski Związek Żeglarski

godz. 16.00 - 19.30 

IV Żeglarska Parada Świętojańska - jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego 

godz. 20.00 

Domowa Miastofonia - domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.

20 - 26 czerwca 

regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:
- Duży Śledź – trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście – Gdynia.
- Mały Śledź – trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.

22 - 26 czerwca 

Uniwersytet Morski udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji (bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie planetarium). 

26 czerwca

godz. 18.00 

Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia

27 czerwca

Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich.

Planowane imprezy 

 • Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza na turnieje piłki siatkowej z okazji Dni Morza oraz do strefy dla dzieci m.in. z żeglarskimi aktywnościami „Gdynia na fali”
 • Uniwersytet Morski na placu przy fontannie (na al. Jana Pawła II) zorganizuje wystawę "Od szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni"
 • Wykład dr Huberta Bilewicza "Wnętrza Gdyńskich Transatlantyków"
 • Foto Spacer Morski
 • I etap konkursu "Legenda Morska w Obiektywie" - kategoria "Ceremoniały Morskie" 
  "Święta Morza", galeria pokonkursowa on-line
 • druk i dystrybucja "Kuriera Morskiego"


Kulinarne Święto Morza 

Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują: 
 • Oberża 86
 • Kapitan Cook
 • Taverna Zante
 • Cozzi Ristorante
 • Vertigo
 • Borowa Ciotka
 • Restauracja Familia
 • Bliżej
 • Moje Miasto
 • Zielony Rower
 • Punkt Gdynia

O Święcie Morza

Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL. 
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.


Logo Święta Morza


Logo Święta MorzaPrzypomina jacht płynący ostro do przodu z banderą Marynarki Wojennej i Gdynią za sterem. Krój czcionek nawiązuje do przedwojennych wzorów. W tle umieszczone zostało koło sterowe z kulą ziemską nawiązując do symbolu Ligi Morskiej i Rzecznej.

Autorem loga jest Grażyna Kamińska.