Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Aktualności

ORP „Błyskawica” czeka na zwiedzających

ORP „Błyskawica” zacumowana przy nabrzeżu Pomorskim // fot. MMW

ORP „Błyskawica” zacumowana przy nabrzeżu Pomorskim // fot. MMW

To jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. Chodzi oczywiście o „Błyskawicę”. Od 1 kwietnia wszyscy chętni mogą wejść na pokład niszczyciela i poznać jego historię. Sezon wystawienniczy potrwa do 31 października.


Historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica” jest okrętem-muzeum od ponad 40 lat. W tym czasie zwiedzali go zarówno polscy, jak i zagraniczni turyści. Jego pokład odwiedziły miliony osób. Teraz mają na to szansę kolejni chętni. 1 kwietnia wystartował tegoroczny sezon wystawienniczy.

Wizyta na okręcie to żywe spotkanie z historią. Losy polskiego niszczyciela można poznać, oglądając wystawę „ORP Błyskawica – wierny okręt”. Powstała ona z okazji 85-lecia służby tego okrętu pod biało-czerwoną banderą. Ekspozycja znajduje się na pokładzie i w przejrzysty sposób prezentuje dokonania „Błyskawicy” – od wodowania po ostatnie lata. Oś wystawy stanowią najistotniejsze epizody w historii okrętu. Sylwetka samolotu wycięta z blachy zestrzelonego pod Narvikiem Heinkla-111, odznaczenie bojowe marynarzy, przedmioty codziennego użytku, elementy wyposażenia, sylwetki oficerów i marynarzy w różnych wzorach umundurowania, broń strzelecka z okrętowego arsenału, przedmioty pamiątkowe – wszystko tworzy opowieść o okręcie, jego załodze, specyfice służby i zmieniających się historycznych realiach. Całość dopełniają fotograficzna galeria wszystkich dowódców „Błyskawicy” oraz upamiętnienie dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 

W kwietniu zwiedzający, którzy chcą przyjrzeć się okrętowi z bliska, mogą wejść na pokład od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i 14.00-17.00 (kasa biletowa zamyka się odpowiednio o godz. 12.15 i 16.15). Od maja niszczyciel będzie dostępny dłużej – do godz. 18.00. Bilet normalny w cenie 30 zł, ulgowy – 19 zł, a rodzinny – 83 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny zapłacą z kolei 15 zł za jednego członka rodziny.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Muzeum Marynarki Wojennej.

O „Błyskawicy”


Niszczyciel ORP „Błyskawica” został zbudowany w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na nim 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

  • ikonaOpublikowano: 04.04.2023 07:39
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.04.2023 20:04
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona