Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Aktualności

Skorzystaj z bonu turystycznego! Masz czas do 31 marca!

Tylko do końca miesiąca noclegi i imprezy można opłacać przy użyciu Polskich Bonów Turystycznych. // Fot. Aleksandra Gołębiowska/Gdynia w obiektywie

Tylko do końca miesiąca noclegi i imprezy można opłacać przy użyciu Polskich Bonów Turystycznych. // Fot. Aleksandra Gołębiowska/Gdynia w obiektywie

Tylko do końca miesiąca noclegi i imprezy można opłacać przy użyciu Polskich Bonów Turystycznych. Na mieszkańców Pomorza czeka wciąż jeszcze 38,6 tys. nieaktywowanych bonów. Natomiast 102,3 tys. nie zostało wykorzystanych w całości. Przypominamy: czas na ich realizację upływa 31 marca. 

Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia 2020 r. Przysługują one na dzieci, które mają prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł. W przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością kwota bonu wynosi 1000 zł

Gdzie płacić bonem? 

Bonem można opłacić usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne na terenie Polski, a także  jednodniowe wycieczki wraz z atrakcjami przewidzianymi w ramach oferty, np. z przewodnikiem bądź transportem. Co ważne - płatności bonem przyjmują wyłącznie podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 28 tys. w całym kraju, a na Pomorzu blisko 6,3 tys. Ich listę można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel. Podmioty turystyczne z Pomorza przyjęły do tej pory płatności na ponad 525,1 mln zł. To drugi wynik w kraju po Małopolsce. 

- Płatność przy użyciu bony turystycznego trzeba wykonać do 31 marca, jednak sama impreza czy nocleg może odbyć się nawet po tej dacie – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy pomorskiego ZUS. Dodaje, że mieszkańcy Pomorza wykorzystali w całości niemal 179,4 tys. bonów turystycznych, a suma płatności, wykonana przy ich użyciu, to prawie 196,7 mln zł

Jak otrzymać bon? 

Aby otrzymać bon nie trzeba składać wniosku. Jest on dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). 

Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę, trzeba pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie na wskazany numer telefonu. 

- Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, a chcą skorzystać z bonu, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez Internet, albo w każdej placówce ZUS – przypomina Krzysztof Cieszyński.

  • ikonaOpublikowano: 10.03.2023 09:27
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.03.2023 15:06
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także