O mieście

Modernistyczne Śródmieście Gdyni Pomnikiem Historii

Modernistyczne Śródmieście Gdyni Pomnikiem Historii

Modernistyczne Śródmieście Gdyni Pomnikiem Historii

Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni za Pomnik Historii. To najwyższe krajowe wyróżnienie, nadawane najważniejszym zabytkom Polski. Tym samym śródmieście jednego z najmłodszych polskich miast znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie. To stawia śródmieście Gdyni w jednym szeregu z zamkiem w Malborku, polem bitwy pod Grunwaldem czy Halą 100-lecia we Wrocławiu.
 
Miast, których całe śródmieścia zostały wybudowane w  duchu awangardy modernizmu, nie ma na świecie wiele. Można je wyliczyć na palcach jednej ręki: Tel Awiw, Brasilia, Gdynia.

Prezydent RP w rozporządzeniu z 23 lutego 2015 r. podkreśla, że śródmieście Gdyni „jest wybitnym osiągnięciem polskiego modernizmu, a ze względu na jego szczególną rolę w rozwoju kraju i budowie polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości, uchodzi za symbol II Rzeczypospolitej”.

Gdyńska moderna to budynki przypominające transatlantyki, z balkonami jak mostki kapitańskie, z nadbudówkami i masztami flagowymi, przestronnymi szklanymi tarasami jak pokłady statków, oknami w kształcie bulajów i ścianami zaokrąglonymi na wzór kadłubów okrętów.

Architektura śródmieścia Gdyni to unikat na skalę światową i niemal w całości objęta jest opieką konserwatora zabytków.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.05.2020 12:00
  • ikona

    Autor: Administrator

  • ikonaZmodyfikowano: 21.10.2021 08:24
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona