Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni za Pomnik Historii. To najwyższe krajowe wyróżnienie, nadawane najważniejszym zabytkom Polski. Tym samym śródmieście jednego z najmłodszych polskich miast znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie. To stawia śródmieście Gdyni w jednym szeregu z zamkiem w Malborku, polem bitwy pod Grunwaldem czy Halą 100-lecia we Wrocławiu.
Miast, których całe śródmieścia zostały wybudowane w duchu awangardy modernizmu, nie ma na świecie wiele. Można je wyliczyć na palcach jednej ręki: Tel Awiw, Brasilia, Gdynia.
Prezydent RP w rozporządzeniu z 23 lutego 2015 r. podkreśla, że śródmieście Gdyni „jest wybitnym osiągnięciem polskiego modernizmu, a ze względu na jego szczególną rolę w rozwoju kraju i budowie polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości, uchodzi za symbol II Rzeczypospolitej”.
Gdyńska moderna to budynki przypominające transatlantyki, z balkonami jak mostki kapitańskie, z nadbudówkami i masztami flagowymi, przestronnymi szklanymi tarasami jak pokłady statków, oknami w kształcie bulajów i ścianami zaokrąglonymi na wzór kadłubów okrętów.
Architektura śródmieścia Gdyni to unikat na skalę światową i niemal w całości objęta jest opieką konserwatora zabytków.
Modernistyczne Śródmieście Gdyni Pomnikiem Historii

Modernistyczne Śródmieście Gdyni Pomnikiem Historii