Co nowego

Na Zamku Królewskim zaprezentowano projekt Muzeum Emigracji w Gdyni

Co nowego

Na Zamku Królewskim zaprezentowano projekt Muzeum Emigracji w Gdyni

Opis alternatywny

04.10.2010 r.

Na Zamku Królewskim zaprezentowano projekt Muzeum Emigracji w Gdyni - przemawia Paweł Huelle, fot. Sylwia Szumielewicz - TobiaszNa Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się prezentacja projektu Muzeum Emigracji, które w ciągu najbliższych czterech lat powstanie w Gdyni w budynku Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1. Idea powstała i będzie realizowana w naszym mieście, ale ma wymiar ogólnonarodowy.

Plany utworzenia Muzeum Emigracji zebranym gościom przybliżył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który podkreślił, że „na powierzchni 6000 m2 powstanie nowoczesne muzeum, a symboliczny adres Polska 1 stanie się swego rodzaju zobowiązaniem".

W poniedziałek 4 października 2010 r. Zamek Królewski na kilka godzin stał się centrum dyskusji wokół tematu polskiej emigracji. I to zarówno tej historycznej, jak i współczesnej. Wśród przyjaciół projektu, obecnych na spotkaniu, głos zabrali m.in. Andrzej Seweryn, Małgorzata Szejnert, Paweł Huelle oraz prof. Marian M. Drozdowski.

Projekt zakłada stworzenie do 2013 r. nowoczesnej instytucji, która, przy wykorzystaniu współczesnych technik audiowizualnych, umożliwi odwiedzającym aktywne uczestnictwo w emigranckiej narracji, prześledzenie losów rodaków wyjeżdżających i powracających do kraju.

"Potrzeba upamiętnienia tak znaczącego etapu historii naszego kraju i procesu społecznego w polskim narodzie, jakim była emigracja, zainspirowała nas do podjęcia próby realizacji Muzeum Emigracji. W naszym mieście powstały wyspecjalizowane instytucje i obiekty, obsługujące ruch emigracyjny, to stąd wyruszano w daleką emigracyjną tułaczkę jednostkami oceanicznymi Polonia, Pułaski, Sobieski, Batory... Praktycznie nie ma polskiej rodziny, w której nie byłoby emigrantów"
 - przekonywał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 

Projekt powstania placówki zaprezentowany został po raz pierwszy w czerwcu 2010 r. w Gdyni, podczas uroczystości podpisania przez Prezydenta Gdyni i Prezesa Zarządu Portu Gdynia SA. listu intencyjnego w sprawie wspólnych działań na rzecz realizacji idei Muzeum Emigracji w gmachu zabytkowego Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1.

Honorowym patronem projektu został Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Do pobrania: → prezentacja projektu Muzeum Emigracji (1,12 MB)

Posłuchaj Powstaje Muzeum Emigracji - audycja II programu Polskiego Radia z 4.10.2010

Na Zamku Królewskim zaprezentowano projekt Muzeum Emigracji w Gdyni - przemawia Andrzej Seweryn, fot. Sylwia Szumielewicz - Tobiasz

Na Zamku Królewskim zaprezentowano projekt Muzeum Emigracji w Gdyni - przemawia Wojciech Szczurek, fot. Sylwia Szumielewicz - Tobiasz

Na Zamku Królewskim zaprezentowano projekt Muzeum Emigracji w Gdyni - goście uroczystości, fot. Sylwia Szumielewicz - Tobiasz


fot. Sylwia Szumielewicz - Tobiasz