Co nowego

Będzie pięknie jesienią

Jesienne kwiaty pojawiły się już wokół fontanny na Skwerze Kościuszki / gdynia.pl

Jesienne kwiaty pojawiły się już wokół fontanny na Skwerze Kościuszki / gdynia.pl

14.09.2018 r.

Klony czerwone, miłorzęby japońskie, kapusta ozdobna z chryzantemami i trawa ozdobna – rozplenica. To tylko niektóre z roślin, które uprzyjemnią gdynianom jesień w mieście.
 
Jesienią, jak co roku, centrum miasta zostanie ukwiecone. Oprócz tradycyjnie zagospodarowywanych łódek przy ul. Świętojańskiej, w których nowe rośliny pojawią się w najbliższych tygodniach, jesienne kwiaty możemy już podziwiać wokół fontanny na Skwerze Kościuszki. Jesienią cieszyć oko będą nowe nasadzenia przed Urzędem Miasta. Zobaczymy tam ciekawe odmiany i barwne połączenia kwitnących traw ozdobnych, wrzosów, sosen górskich, a także kapusty ozdobnej z chryzantemami. Dodatkowo jak co roku w okolicy Placu Grunwaldzkiego zostaną posadzone astry w trzech kolorach, wrzośce, liatra kłosowa oraz trawa ozdobna – rozplenica.
 
- Poza nasadzeniami w centrum, realizować będziemy kilka projektów zagospodarowania zielenią także w innych dzielnicach Gdyni – mówi Hanna Niedźwiecka–Pasternak, kierownik Biura Ogrodnika Miasta. - Na pętli Fikakowo w Wielkim Kacku posadzimy drzewa, krzewy, kwitnące trawy i byliny oraz rośliny cebulowe. Roślinność dobrana została w taki sposób, aby podnosić estetykę otoczenia i cieszyć mieszkańców o każdej porze roku. Przy ul. Mikołaja Kopernika posadzimy krzewy i zbudujemy ogrodzenie zabezpieczające nasadzenia. Projekt ten na wniosek Rady Wzgórze Św. Maksymiliana jest kontynuacją nasadzeń wykonanych w roku ubiegłym przy ul. Legionów. Na Witominie z kolei, na wysepce ulicznej w okolicy ogródków działkowych przy ul. Narcyzowej, posadzone zostaną krzewy i byliny, wykonamy także opaskę żwirową.
 
Na skwerku na Dąbrowie zobaczymy grusze.

- Będą to realizacje projektów z Budżetu Obywatelskiego 2017 – wyjaśnia Niedźwiecka – Pasternak. - Posadzimy sześć drzewek owocowych oraz w podsadzie nowy gatunek miskanta chińskiego „Kaine fontanne”, który będzie zachwycał od lata do wiosny, na zmianę z najpiękniejszą odmianą czosnku „Globemaster”.

Także w samym Śródmieściu przy ul.10-lutego miasto przystąpiło do przebudowy drzewostanu. Tam miłorząb zastąpi stare zamierające lipy, wrażliwe na trudne warunki miejskie takie jak zasolenie, zanieczyszczenie powietrza czy ubijanie gruntu. Przebudowa drzewostanu na jednej z najważniejszych ulic w Gdyni, jak i sam dobór gatunku były konsultowane i ostatecznie zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Pierwsze 36 sztuk miłorzębów pojawi się już jesienią tego roku. 

Biuro Ogrodnika Miasta planuje w tym roku nasadzenie ok. 350 drzew, które pojawią się między innymi przy ul. Kameralnej w Małym Kacku, ul. 10 Lutego w Śródmieściu, ul. Unruga na Obłużu, ul. Chabrowej i Żurawiej na Pustkach Cisowskich, nowej pętli autobusowej na Fikakowie, przy ul. Zapolskiej i Nałkowskiej na Karwinach oraz ul. Amona w Chwarznie. Zobaczymy tam ciekawie przebarwiające się jesienią klony czerwone, miłorzęby japońske, świdośliwy drzewiaste oraz pięknie kwitnące wiosną wiśnie ptasie, jabłone ozdobne, głogi pośrednie oraz zimozielone sosny czarne i zwyczajne.

  •  Jesienią, jak co roku, Gdynia zostanie ukwiecona
  •  Jesienią, jak co roku, Gdynia zostanie ukwiecona
  •  Jesienią, jak co roku, Gdynia zostanie ukwiecona