Chodzenie przy nodze
Etap pierwszy na smyczy
Umiejętność niewątpliwie uprzyjemniająca spacery z psem. Trudna do opanowania, wymagająca czasu konsekwencji i cierpliwości właściciela. Chodzenie przy nodze opiekuna nie leży w spectrum naturalnych zachowań psa, poza tym psy chodzą szybciej od ludzi.
Naukę chodzenia przy nodze można zacząć już ze szczeniętami, które mają naturalną skłonność podążania za właścicielem i trzymania się blisko niego. Zasada jest taka: przekonajmy psa, że opłaca mu się iść blisko nas.
Początki powinny wyglądać następująco: koncentrujemy uwagę psa siedzącego obok nas na smakołyku lub zabawce trzymanej w ręce. Na komendę ruszamy z miejsca, zachęcając psa, odpowiednio manipulując smakołykiem, aby zrobił to samo, po dwóch, trzech krokach nagradzamy go i zaopatrujemy się w kolejną nagrodę. Uwagę psa utrzymujemy mówiąc do niego przyjemnym, entuzjastycznym tonem. Po kolejnych kilku krokach ponownie nagradzamy psa. Powtarzanie i stopniowe wydłużanie dystansu jest kluczem do sukcesu. Jeśli pies nas wyprzedza zróbmy zwrot w lewo lub prawo przykładając nagrodę do psiego nosa i zachęcając aby za nami podążał. Z czasem smakołyk będzie można trzymać w zamkniętej dłoni trzymanej na poziomie biodra Oczywiście naukę zaczynamy w miejscu cichym, ustronnym, nie rozpraszającym uwagi psa.
Pamiętajmy, że pies który ma możliwość rozładowania energii podczas biegania z właścicielem lub innymi psami będzie uczył się szybciej i chętniej, łatwiej będzie skupić jego uwagę.
Etap drugi bez smyczy
Naukę chodzenia przy nodze bez smyczy można zacząć w momencie kiedy pies dobrze radzi sobie z chodzeniem na smyczy, a właściciel potrafi skoncentrować uwagę psa na sobie. Bezpiecznie jest zacząć naukę chodząc z psem na smyczy, która ciągnie się po ziemi za psem. Zasady takie same jak w przypadku nauki chodzenia na smyczy. Jeśli pies nas wyprzedza można nadepnąć na smycz aby go skorygować, zwrócić jego uwagę na siebie.