Psie maniery

Nauka aportowania

Ta umiejętność u niektórych ras psów wynika z naturalnego instynktu ale również przystosowania psów do określonej pracy z człowiekiem (np. labrador, golden retriever)

Aportowanie to doskonały sposób zarówno na rozładowanie energii szczenięcia jak i psów dorosłych.

Pierwsze kroki w nauce tej czynności polegają na wyzwoleniu w psie naturalnej chęci "zdobycia zwierzyny" czyli zabawki, którą trzymamy w ręku. Na tym etapie po krótkiej zabawie (bez rzutu) należy używając smakołyka zmotywować psa do puszczenia przedmiotu, a gdy to uczyni wyciszyć emocje komendą siad i nagrodzić. Rzucenie aportu jest kolejnym etapem łańcucha łowieckiego gdyż wówczas następuje "pogoń za zwierzyną". Jest to doskonały sposób na kształtowanie więzi z psem gdyż elementem poprzedzającym oddanie aportu jest wyzwolenie chęci powrotu do przewodnika z "upolowaną zwierzyną".

Opanowanie opisanej umiejętności w sposób prezentowany na filmie może okazać się bardzo pomocne na spacerach, gdyż tego typu zabawa oprócz rozładowania energii jest sposobem na ograniczenie, lub zniwelowanie ucieczek. Psu przez pozytywne skojarzenie dajemy sygnał, że powrót do właściciela wiąże się nie tylko z nagrodą w postaci smakołyku, ale także z kontynuowaniem zabawy.