Psie maniery

Nauka wysyłania psa na miejsce

Komenda „na miejsce” bywa pomocna w wielu codziennych sytuacjach: kiedy mamy gości, sprzątamy czy gotujemy, niechcący rozsypiemy worek z cukrem…

Legowisko psa jest dla niego azylem bezpieczeństwa dlatego powinno znajdować się w cichym, ustronnym miejscu. Nigdy nie wolno karać psa znajdującego się na swoim kocyku. Naukę zaczynamy od budowania u psa pozytywnych skojarzeń z tym miejscem: można tu karmić psa, podrzucać mu smakołyki, zabawki, drapać za uchem. Aby skłonić psa do wejścia na kocyk można na nim usiąść, przywołać go do siebie i okazać wielką radość, kiedy znajdzie się obok nas. Następny etap nauki wiąże się z wprowadzeniem komendy zostań. Odległość od psa oraz czas pozostawania na miejscu powinno się zwiększać powoli i stopniowo.

Na pierwszym etapie nauki nagradzamy psa za pozostanie na miejscu tylko na sekundę w odległości jednego kroku od niego. Nigdy nie przywołujemy psa będącego na swoim posłaniu do siebie, podchodzimy do niego, nagradzamy i dajemy komendę zwalniającą.

 

 

Poniżej prezentujemy końcowy etap nauki komendy "na miejsce" - na tym etapie możemy psa wysłać na legowisko z dużej odległości albo nawet z innego pomieszczenia.