Socjalizacja szczenięcia w okresie kwarantanny
Socjalizacja szczenięcia w okresie pierwszych miesięcy jego życia jest niezwykle istotna. Zaniedbania w tym krytycznym okresie są nieodwracalne, mogą zaowocować reakcjami lękowymi lub agresywnymi, wobec nie poznanych zjawisk, w późniejszym okresie życia.
Niestety okres intensywnej socjalizacji pokrywa się z okresem kwarantanny szczenięcia. Program uodporniania obejmuje 3-krotne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym: nosówce, parwowirozie oraz zakaźnemu zapaleniu wątroby w 6, 9 i 12 tygodniu życia szczenięcia. W tym okresie obowiązuje kwarantanna - pies ze względu na małą odporność nie powinien mieć kontaktu z innymi zwierzętami oraz miejscami mogącymi stanowiącymi potencjalne zagrożenie ze względu na możliwość występowania czynników zakaźnych (np. parki).
Rozwiązanie zaprezentowanie na filmie jest jednym z pomysłów na pogodzenie kwarantanny z potrzebą socjalizacji. Pies może poznawać świat (bodźce świata zewnętrznego: wystrzały, odgłosy burzy, odgłosy ruchu ulicznego, krzyki dzieci, rowerzystów, środki komunikacji...) nie stykając się bezpośrednio z mogącym stanowić zagrożenie otoczeniem).
Im więcej bodźców pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo na pojawienie się u niego zaburzeń zachowania w życiu dorosłym. Dobrym rozwiązaniem jest też udział zajęciach psich przedszkoli, w których szczenięta mają możliwość kontaktu z innymi psami w swoim wieku.