index ||  Straszyn  ||  Czarnocińskie Piece  ||  [Łężyce]

ŁĘŻYCE
Elektrownia wykorzystująca
energię biomasy
[po kliknięciu na miniaturkę zdjęcia pojawi się jego powiększenie]



- (fragment opisu wizyty w Zakładzie Utylizacji Odpadów).
Pewnie większość ludzi sądzi, że na wysypisku są elektrownie spalające śmieci. Otóż nic bardziej błędnego! W taj elektrowni paliwem jest biogaz odciągany od starych pokładów śmieci. Wygląda to tak: śmieci z danej kwatery zaczynają fermentować po ok. 3 latach, powstaje biogaz, który zawiera spore ilości metanu. Metan jest doskonałym paliwem, więc dlaczegóżby z niego nie korzystać? Odbiór i zbieranie gazu odbywa się za pośrednictwem żółtych rur wystających ponad kwatery, a nawet ponad pokrywający je śnieg. Gaz jest automatycznie badany, czy jest odpowiednio kaloryczny (czy zawiera odpowiednio dużo metanu). Jeżeli jest, trafia do elektrowni, jeżeli nie, trafia do wieżyczki spalającej, ponieważ nie można go wypuścić do atmosfery. Elektrownia może wyprodukować 2 MW mocy, wysypisko zużywa 1,5MW, nadwyżka jest sprzedawana do sieci.


[do góry]


charakterystyka energii biogazu
Biogaz nadający się do celów energetycznych może powstawać w procesie fermentacji beztlenowej: Fermentacja beztlenowa jest złożonym procesem biochemicznym zachodzącym w warunkach beztlenowych. Substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na związki proste - głównie metan i dwutlenek węgla. W czasie procesu fermentacji beztlenowej do 60% substancji organicznej jest zamienione w biogaz. Biogaz składa się głównie z metanu (CH4) - 55-70%, 32-37% CO2, 0,2-0,4% N2 oraz 6g/100m3 H2S przed odsiarczaniem i poniżej 0,01g/100m3 H2S po wykonaniu tego zabiegu. Tempo rozkładu zależy w głównej mierze od charakterystyki i masy surowca, temperatury oraz optymalnie dobranego czasu trwania procesu.


[do góry]


wykorzystanie energii biogazu
Wykorzystanie tzw. biogazu powstałego w wyniku fermentacji biomasy ma przed sobą przyszłość. To cenne paliwo gazowe zawiera 50-70% metanu, 30-50% dwutlenku węgla oraz niewielką ilość innych składników (azot, wodór, para wodna). Surowcem do produkcji biogazu są odchody zwierzęce, odpady roślinne, ścieki... . Wydajność procesu fermentacji zależy od temperatury i składu substancji poddanej fermentacji. Prawidłowa temperatura fermentacji wynosi 30-35oC dla bakterii mezofilnych i 50-60o C dla bakterii termofilnych. Utrzymanie takich temperatur w komorach fermentacyjnych zużywa się od 20-50% uzyskanego biogazu.

Biogaz o dużej zawartości metanu (powyżej 40%) może być wykorzystany do celów użytkowych, głownie do celów energetycznych lub w innych procesach technologicznych. Typowe przykłady wykorzystania obejmują:


[do góry]


autor: Paweł Jabłoński