1143 (743) 2014-04-18 - 2014-04-24

PPNT Gdynia zaprasza na...

Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to miejsce dla wszystkich mieszkańców. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe oraz zajęcia edukacyjne. To tu powstają technologie, które pomagają milionom ludzi w codziennym życiu. Tu swoje pomysły realizują studenci, absolwenci uczelni, naukowcy i przedsiębiorcy.

Na co dzień PPNT Gdynia zaprasza wszystkich mieszkańców Gdyni i Trójmiasta do uczestnictwa w warsztatach, prelekcjach i pokazach filmowych. Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań znajdzie tu coś dla siebie. W najbliższym czasie m.in. na:

- cykl: Dzień Własności Intelektualnej w PPNT Gdynia (czwartek, 24 kwietnia)
Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: Dzień Własności Intelektualnej w PPNT Gdynia, które odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia 2014 r. o godz. 10.00. Temat spotkania: „Jak chronić twórczość i jak z niej korzystać nie naruszając cudzych praw wyłącznych?".

Podczas szkolenia dowiecie jakie zasady obowiązują w prawie autorskim, komu i w jakim zakresie przysługuje ochrona i gdzie szukać jej podstaw prawnych. Organizatorzy poruszą także problematykę obrotu prawami wyłącznymi oraz zastosowania prawa autorskiego w nowych technologiach. Uczestnicy spotkania poszukają także odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób legalnie korzystać z zasobów internetu, gdzie obowiązuje ochrona i kiedy dochodzi do naruszeń. Po szkoleniu tradycyjnie w ośrodku odbędą się konsultacje we wszelkich sprawach związanych z ochroną własności intelektualnej.

Program spotkania:
godz. 10.00 - 11.10 - prawo autorskie - podstawowe zagadnienia - Dominika Urban, Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej w PPNT;
godz. 11.30 - 12.30 - problemy prawa autorskiego w internecie - Dominika Urban, Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej w PPNT
godz. 12.30 - 14.00 „Drzwi otwarte" w ROIP - bezpłatne konsultacje. Na pytania odpowiadać będą pracownicy Ośrodka.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Informacji Patentowej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, Sala D w Centrum Konferencyjnym PPNT Gdynia.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja internetowa poprzez stronę internetowa: www.roip.evenea.pl lub telefonicznie pod nr 58 698 21 98 do 23.04.2014 r.
Więcej informacji: Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, al. Zwycięstwa 96/98, pok. H128 (Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia), e-mail: patent@ppnt.gdynia.pl, tel. 58 6982198/97.
Strona internetowa: www.ppnt.pl/regionalny-ośrodek-informacji-patentowej.

- film dokumentalny poświęcony Mieczysławowi Czychowskiemu (czwartek 24 kwietnia)
Pokaz dokumentu odbędzie się w Sali Morskiej Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni 24 kwietnia o godz. 13.00. Autorką  filmu jest Maria Mrozińska producentka filmów dokumentalnych. Maria Mrozińska kilka lat temu zrealizowała film o Franciszce Cegielskiej pt. Franka.

Mieczysław Czychowski był absolwentem Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie oraz PWSSP w Gdańsku, po studiach przez kilka lat mieszkał w Gdyni. To postać poniekąd tragiczna o złamanym życiorysie. Cały ból istnienia przekazywał w pięknej, poruszającej poezji, często nawiązującej do tradycji i ludowego obyczaju ziemi, z której pochodził.

- wykład otwarty w ramach projektu Uczeń-Naukowiec (piątek, 25 kwietnia)

Wszystkich ciekawskich świata mikrobiologii zapraszamy 25 kwetnia (piątek) o godz. 14:00 do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Tym razem posłuchamy doktora Roberta Czajkowskiego z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.


Bakteriofagi - naturalne antybiotyki i środki ochrony roślin. Zapomniane odkrycie XX wieku - to tytuł wykładu, który zaprezentuje dr Robert Czajkowski. Bakteriofagi (fagi) to wirusy infekujące i niszczące komórki bakterii. Jakie jest ich zastosowanie? Wszyscy zaiteresowani uczniowie (i nie tylko!) dowiedzą się już 25 kwietnia.

Robert Czajkowski - Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku (2006). Stypendysta programu Marie Curie Early Stage Researcher w Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology w Marburgu w Niemczech (2006-2007) i studiów doktoranckich w Netherlands Institute of Ecology, Królewskiej Holenderskiej Akademii Nauk w Wageningen, Holandia (2007-2011). Naukowiec na stażu podoktorskim w Plant Research International w Wageningen w Holandii (2011-2012). Od 2012 r. adiunkt w Katedrze Biotechnologii na stażu podoktorskim w ramach projektu NCN FUGA1 realizowanego na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Stypendysta stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców (2013-2016).


Uczeń-Naukowiec to projekt dla młodzieży szkolnej, realizowany w ramach przedsięwzięcia Ścieżki Kopernika. Ma na celu popularyzację nauki wśród lokalnej społeczności, w szczególności wśród młodzieży szkolnej.

- Startup Your Weekend vol. 3 dla osób zainteresowanych innowacyjną przedsiębiorczością (piątek, 25 kwietnia)
Na Startup Your Weekend vol. 3 PPNT zaprasza w piątkowy wieczór 25 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie  innowacjom i nadchodzącym trendom w biznesie i technologii. Podczas wydarzenia organizowanego przez Strefę Startup Gdynia zobaczymy dwa wystąpienia z ubiegłorocznej odsłony Pioneers Festival - wydarzenia, na którym nauka i technologie spotykają się z przedsiębiorczością. Co roku Festiwal gromadzi w stolicy Austrii ponad dwutysięczną publiczność, w tym setki osób rozwijających swoje startupy. Dla mocno stąpających po ziemi przygotowaliśmy wystąpienie poświęcone filozofii sprzedaży dla startupów. Dla marzycieli i tych myślących o swoim biznesie nie tylko w perspektywie kilku, lecz kilkudziesięciu lat, nie lada gratką będzie prelekcja poświęconą podróżom kosmicznym.

W naszym programie nie mogło zabraknąć inspirujących prelegentów. Swoimi doświadczeniami podzielą Wojciech Drewczyński oraz Damian Winkowski.

Wojciech Drewczyński to entuzjasta sztuki innowacji, niestereotypowego myślenia i twórczego niszczenia. W latach 2008 - 2012 związany z Wirtualną Polską, w której zrealizował kilkanaście projektów internetowych rozwijając serwisy społecznościowe i usługi wykorzystywane przez użytkowników całego portalu. Obecnie project manager w Jamel Interactive. Twórca autorskiej metody przyspieszającej generowanie nowych pomysłów. Prywatnie autor bloga o innowacjach wicu.pl.

Damian Winkowski - fascynat nowych technologii związanych z reklamą online i e-commerce. Pracował w Google i PayLane. Obecnie swoje pomysły rozwija pod skrzydłami Divante jako New Business Developer.

Wieczór zakończymy krótkim warsztatem networkingowym i długimi rozmowami.

Zapisy na stronie: www.startupyourweeekend2504.evenea.pl  


Więcej informacji: www.ppnt.gdynia.pl.

ikona