Co nowego

Zagraj w grę miejską „Szanowni Państwo i Miasto”!

W sobotę, 18 lipca 2015 r. Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1 zaprasza wszystkich gdynian i gdynianki do gry miejskiej wieńczącej projekt „Szanowni Państwo i Miasto". Jej scenariusz powstał w oparciu o osobiste wspomnienia mieszkańców Gdyni. Na trasie od Śródmieścia do Dworca Morskiego na wszystkich uczestników gry miejskiej czekają zagadki i zaproszenie do stworzenia własnej mapy wspomnień. Początek o godzinie 11.00 na placu Kaszubskim w Gdyni.

Czy wiecie, gdzie wakacje spędzał Stefan Żeromski? A kto zbudował w Gdyni pierwszy stadion piłkarski? Jakie drogi przywiodły do Gdyni jej obecnych mieszkańców? Odpowiedzi na te pytania poznacie w czasie miejskiej gry. Do udziału Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza całe rodziny i grupy znajomych.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy. I tych małych i tych starszych, a przede wszystkim tych, którzy zewnętrznie mają 50+, a wewnętrznie czują się na 50-. - mówi wolontariuszka Władysława Andrzejewska-Kessler. - Poznamy Gdynię od placu Kaszubskiego w stronę portu. Dla dzieci będzie to lekcja historii, a dla starszych historia wspomnień. Będzie to swoistego rodzaju początek naszych wędrówek do Gdyni.

Połączymy dobrą zabawę z podróżą w czasie, do czasów powstania Gdyni i budowania jej przez ludzi, którzy napłynęli tu ze wszystkich stron Polski. -
zachęca Agata Zielińska z Muzeum Emigracji w Gdyni. - Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Podczas finału gry zapraszamy do obejrzenia map wspomnień i poznania ich twórców.

Ta gra miejska, to finał trwającego od listopada 2014 roku projektu „Szanowni Państwo i Miasto", w ramach którego Muzeum zaprosiło gdynianki i gdynian po 55. roku życia do przywołania rodzinnych historii, które doprowadziły do osiedlenia się w Gdyni. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy wzięli udział w warsztatach z grupą Loesje. Stworzone w ich trakcie frapujące hasła i krótkie teksty zostaną wykorzystane właśnie podczas finałowej gry miejskiej. W czasie zajęć w serii „Walizka pełna marzeń, zdarzeń i wydarzeń" pojedyncze wspomnienia własne, rodziny i przyjaciół złożyły się na niezwykłą opowieść o barwnej przeszłości Gdyni. Trasę gry wytyczyli podczas spacerów i plenerowych spotkań także sami uczestnicy projektu „Szanowni Państwo i Miasto". Już 18 lipca będzie można poznać wynik ich kilkumiesięcznych prac, jak i tę niezwykłą, wielogłosową opowieść o Gdyni.


„Szanowni Państwo i Miasto" to część programu [U]czynni Kulturalnie - międzypokoleniowego projektu wolontariatu w Muzeum Emigracji w Gdyni. Projekt został dofinansowany ze środków programu „Seniorzy w akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę".

  • ikonaOpublikowano: 13.07.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze