Co nowego

Po 4. Sesji Rady Miasta Gdyni

W środę 21 stycznia 2015 roku odbyła się IV Sesja siódmej kadencji Rady Miasta Gdyni. Po długiej i burzliwej dyskusji Radni uchwalili budżet miasta Gdyni na 2015 rok. Poza tym podjęto 8 uchwał, w tym przyznanie medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla miasta. Jeden projekt uchwały wycofano.
 
 
Budżet 2015
Poza kontynuacją wielkich inwestycji rozpoczętych w latach poprzednich, są nowe zadania, gdzie wyraźnie widać przesunięcie akcentów na realizację potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności. Warto zwrócić uwagę na to, że na tym etapie budżet nie zawiera zapisów związanych z realizacją inwestycji finansowanych z funduszy unijnych dostępnych w nowej perspektywie finansowej.
 
Finisz dużych inwestycji:
- Muzeum Emigracji - zakończenie prac, otwarcie placówki - w budżecie 2015 przewidziano na ten cel  12, 5 miliona zł;
- Gdyńskie Centrum Filmowe wraz z parkingiem podziemnym i kolejką na Kamienną Górę - zakończenie prac, otwarcie placówki - koszt 23,5 miliona zł;
- Rozbudowa SP37 na Wiczlinie - w dynamicznie rozwijającej się Gdyni Zachód  - koszt 12 milionów zł.
 
Nowe inwestycje
- Rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej przy VI Liceum Ogólnokształcącym
 
- Rozpoczęcie prac inwestycyjnych po zakończeniu projektowania  -  na węźle Dworcowa/  10 Lutego/Podjazd
 
Inwestycje drogowe: 
Planuje się wydatkowanie na ten cel 113 milionów zł, w tym aż 26,5 miliona na modernizację dróg gminnych - tu tak oczekiwane przez mieszkańców modernizacje ulic: Heweliusza w Redłowie, Żukowskiej w Chyloni, Apollina, Izydy, Marzanny, Kwadratowej i Okrężnej na Chwarznie, Wilczej, Zwierzynieckiej i Bobrowej w Demptowie, a w Śródmieściu -  Wybickiego, Armii Krajowej i Borhardta.
 
Długa jest lista dróg powiatowych, które będą w tym roku modernizowane; są na niej między innymi: ul. Jaskółcza - strategiczna dla mieszkańców Pustek Cisowskich, odcinki al Zwycięstwa, ulic  Morskiej, Wiczlińskiej, wydłużenie lewoskrętu z Chwaszczyńskiej na Fikakowo, budowa kolejnych sygnalizacji świetlnych (Zwycięstwa/Bernadowska, Chwaszczyńska/Rdestowa, Dąbka/Sikorskiego, Władysława IV/Obrońców Wybrzeża,
 
15 milionów zarezerwowano na odnowę taboru dla komunikacji zbiorowej poprzez zakup autobusów hybrydowych
 
Polityka rowerowa
Najbliższe przewidziane inwestycje rowerowe to droga dla cyklistów na odcinku ulicy Orłowskiej, spajająca w całość już istniejące trakty,  w obrębie tej ulicy;  pasy rowerowe na ulicy Stryjskiej, połączenie Stryjska - Lotników. Już ruszyło  projektowanie ważnego połączenia Świętojańska - Władysława IV - Piłsudskiego - Bulwar Nadmorski.
 
Ponadto rozpocznie się projektowanie dróg rowerowych związanych z planowaną inwestycją -   węzłem PKM Gdynia Karwiny oraz dróg rowerowych w ramach międzynarodowej trasy turystycznej R-10.
 
Z planowaną przebudową węzła Dworcowa/10 Lutego/Podjazd związana jest realizacja tunelu pod torami, łączącego ulicę Morską z okolicami dworca SKM Gdynia Śródmieście i - poprzez kładkę dla rowerów - z Aleją 17 Grudnia, która pozwoli na bezpieczna jazdę w kierunku Wzgórza Świętego Maksymiliana i dalej.
Wiosną stanąć ma także pylon wyświetlający liczbę rowerzystów przejeżdżających wzdłuż al. Zwycięstwa.
 
Utrzymanie jakości edukacji - inwestycje + duża akcja remontowa w gdyńskich placówkach oświatowych
W 2015 roku zaplanowane są remonty w 21 szkołach podstawowych, 3 gimnazjach, 9 liceach, 9 budynkach szkół zawodowych i aż 19 przedszkolach. Jeśli do tego dodać wspomnianą rozbudowę SP 37 i budowę sali gimnastycznej przy VI LO, to widoczna jest  duża skala podejmowanych przedsięwzięć i ich równomierne rozsianie  po całym mieście i wszystkich typach placówek
 
W ramach ochrony zdrowia  -utrzymanie szeroko dostępnej i adresowanej do różnych grup mieszkańców oferty programów profilaktycznych
W roku 2015 zaplanowano realizację aż 12 różnych programów profilaktycznych, w tym dotyczących osteoporozy, zwyrodnień kręgosłupa, raka dolnego odcinka przewodu pokarmowego, raka prostaty, raka piersi, szczepień przeciw wirusowi HPV, diagnozowania jaskry, dla dzieci z zaburzeniami psycho-ruchowymi
Przewidziane środki w budżecie ~ 1,6 miliona złotych
 
Lodowisko
Odpowiadając na oczekiwania gdynian i rosnące zainteresowanie aktywnością sportową, rozpoczniemy realizację pełnowymiarowego lodowiska - w tym roku w ścisłej konsultacji z zainteresowanymi zostanie wybrana lokalizacja i opracowana koncepcja tak, by powstał obiekt nowoczesny i optymalnie dopasowany do potrzeb różnych grup użytkowników.
 
 
Podczas sesji przyznano również Medale imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne Zasługi dla Gdyni". Otrzymali je: Elżbieta Gurska, Sławomir Kitowski i Zbigniew Zienowicz
 
 
Elżbieta Gurska. Działaczka społeczna, zaangażowana w integrację społeczną osób niesłyszących. Jest CODA, czyli słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Od lat przełamuje stereotypy myślenia o niepełnosprawnych. Od 1997 r. jest prezesem Gdyńskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół EFFETHA. Pierwszy w Polsce tłumacz języka migowego zatrudniony w administracji samorządowej. Wszystkie podejmowane przez nią działania  służą przełamaniu izolacji niesłyszących, zmianie stereotypu postrzegania osób z taką niepełnosprawnością oraz poprawie komunikacji osób z wadą słuchu ze światem ludzi słyszących oraz szeroko pojętej integracji społecznej obu środowisk. Jej aktywne działania doprowadziły między innymi do utworzenia w Gdyni Centrum Informacji dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących.
 
 
Sławomir Kitowski jest autorem i wydawcą albumów o Gdyni. Jest grafikiem, projektantem, fotografikiem, redaktorem, autorem i kuratorem wielu wystaw, scenografem i publicystą.  Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików - Projektantów w Warszawie.Od lat popularyzuje wiedzę o historii, architekturze i współczesnej Gdyni w atrakcyjnych edytorsko i bogato ilustrowanych książkach. Założył i prowadzi od 2001 r. wydawnictwo „Alter Ego", mające siedzibę w Gdyni Orłowie. Prowadzi społeczną działalność publicystyczną i promocyjną na rzecz rodzinnego miasta w licznych felietonach, artykułach, wystawach i prezentacjach multimedialnych. Jest zaangażowany w aktywną działalność społeczną na rzecz Gdyni w organizacjach pozytku publicznego jak Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, Lions Club Gdynia, Towarzystwo Miłośników Gdyni i wielu innych. Laureat licznych nagród krajowych i międzynarodowych, człowiek całym sercem oddany Gdyni.
 
 
Dr inż. Zbigniew Zienowicz w latach 1982-1990 pracował w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Od 1988 r. jest prezesem zarządu założonej przez siebie firmy Hydromega sp. z o.o. w Gdyni, zajmującej się projektowaniem oraz produkcją układów hydrauliki siłowej. Członek Rady Konsultacyjnej przy Dziekanie Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, członek Rady Naukowej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.
Hydromega od lat jest w czołówce najbardziej innowacyjnych firm w Polsce: blisko 20 wzorów użytkowych, pond 5 tysięcy wdrożonych rozwiązań i ciągłe zamówienia, pozwalające zachować stabilną produkcję seryjną. Dr inż. Zbigniew Zienowicz od lat działa w charytatywnym klubie Rotary Gdynia, które m.in zbiera fundusze na wyposażenie Ośrodka Rehabilitacyjnego Edukacyjno-Wychowawczego dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w Gdyni Grabówku. Przez dwie kadencje był radnym Rady Dzielnicy Orłowo, od 1996 r. działał w Towarzystwie Przyjaciół Orłowa. Jest także jednym z mecenasów Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
 
 
- Radni uchwalili zmiany miejscowego zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni - Polana Bernadowo wraz z drogą dojazdową i ciągiem infrastruktury technicznej.
 
- Rada wyraziła zgodę na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Gdyni, położonej w Gdyni przy Alei Zwycięstwa róg ulicy Wielkopolskiej.
 
- Podczas sesji wyrażono zgodę na sprzedaż nieruchomości położonych w Gdyni przy ulicy św. Piotra 23, stanowiących własność Gminy Miasta Gdyni.
 
 
- Zmieniono niektóre zapisy uchwały w sprawie warunków funkcjonowania oraz trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni
 
 
Podjęto również 5 uchwał zawartych w aneksie do porządku obrad. I tak między innymi od dnia 21.01.2015 roku Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji nosi nazwę Gdyńskie Centrum Sportu. Uchwalono również projekt nowych granic Portu Morskiego.

  • ikonaOpublikowano: 22.01.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze