Co nowego

Gdynia w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu

Gdynia po raz drugi włączyła się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. 2 kwietnia 2015 r. w Gdynia InfoBox odbywały się wykłady specjalistów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej PEGAZ.



Budynek gdyńskiego InfoBoxu oświetlony na niebiesko w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, fot. Mateusz SkowronekNa ulicy Świętojańskiej odbyła się akcja informacyjna, podczas której wolontariusze Młodej Gdyni rozdawali niebieskie wstążki. Wieczorem budynek został oświetlony na niebiesko.

„Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” – to światowa kampania na rzecz propagowania wiedzy o tej chorobie. W ramach inicjatywy setki obiektów na całym świecie 2 kwietnia, zostaje oświetlonych na kolor niebieski.

W ogólnoświatowej akcji, co roku udział biorą tak rozpoznawalne obiekty jak Empire State Building w Nowym Jorku, CN Tower w Toronto, figura Chrystusa z Rio de Janeiro, opera w Sydney czy Universal Studios w Hollywood i Orlando. W Polsce są to na przykład Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz most na Wiśle w Krakowie. Podświetlane są na niebiesko, co ma zwrócić uwagę społeczeństwa na coraz powszechniejszy problem autyzmu i brak wiedzy na temat choroby.

Inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W 2011 roku ponad 2000 budynków w 180 miastach w 48 krajach na świecie zmieniło na jeden dzień swój kolor.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, oprócz nowotworów, cukrzycy i AIDS. ONZ zwraca uwagę, że w ostatnich 20 latach występowanie autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie.

Budynek gdyńskiego InfoBoxu oświetlony na niebiesko w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, fot. Mateusz SkowronekWedług szacunkowych danych w Polsce jest ok. 30 tys. osób chorych na autyzm (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych – to 1 osoba na 300 mieszkańców). Problem wykluczenia dotyczy również rodzin osób z autyzmem, co łącznie daje grupę ok. 100 tys. osób. Liczba zachorowań stale wzrasta, choć przyczyny tego stanu rzeczy nie są w pełni znane. Wczesna diagnoza (tj. do 3 roku życia) i intensywna terapia są niezbędne, by osoby z autyzmem miały szansę na normalne życie.

fot. Mateusz Skowronek

  • ikonaOpublikowano: 02.04.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze