Co nowego

Wyższy standard - nowe zasady odbioru odpadów od 1 stycznia 2016. Czekamy na opinie

Po blisko 2 latach funkcjonowania nowego systemu odbierania odpadów komunalnych w Gdyni dzięki zaangażowaniu gdynian możemy poszczycić osiągnięciem 28-procentowego poziomu recyklingu, co wśród dużych miast jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Gdyński wynik jest dwukrotnie lepszy niż wymagana prawem norma. Przed nami jednak sporo pracy, gdyż w roku 2020 musimy jako miasto osiągnąć 50 procentowy poziom recyklingu, co oznacza, że system gospodarowania odpadami w Gdyni wymaga ciągłego udoskonalania.
 
Gdynia jest wśród liderów segregacji odpadów. Nakładane przepisami wymogi wyprzedzamy o kilka lat - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Oczywiście te wymogi z roku na rok są coraz wyższe dlatego cały czas pracujemy nad tym aby system był jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców. Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta głosowaniu poddane zostaną nowe zasady gospodarki odpadami, które miałby obowiązywać od początku 2016 roku - dodaje.  

Już od stycznia 2016 roku, wprowadzone zostaną zmiany, które są wynikiem dotychczasowych obserwacji i zgłaszanych przez mieszkańców i zarządców nieruchomości uwag.

Do najważniejszych należą:
- wprowadzenie całorocznej możliwości wystawiania odpadów wielkogabarytowych,
- zapewnienie przez gminę pojemników na odpady bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat,
- zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów zbieranych selektywnie w zabudowie wielorodzinnej
- odbiór popiołu,
- odbiór odpadów zielonych (trawa, liście) bez dodatkowych opłat.
 
Syntetyczne zestawienie planowanych zmian - na tle aktualnie obowiązujących zasad - zawarte jest w tabeli poniżej. Zamieszczamy także linki do projektów uchwał ws. Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdyni  oraz ws. szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które będą przedmiotem obrad na sesji Rady Miasta w dniu 24 czerwca 2015 r. Powyższe uchwały nie przewidują zmian systemu naliczania ani stawek opłat.

Zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi zmianami i przesłanie do dnia 20 czerwca na adres e-mail: smieciodnowa@gdynia.pl, uwag i sugestii dotyczących nowych zasad odbierania odpadów komunalnych z Państwa nieruchomości.
 
 
ZAKRES USŁUGI
STAN AKTUALNY
PROPOZYCJA ZMIANY od 1 stycznia 2016 roku
1.
Odbiór odpadów wielkogabarytowych
Wystawki 3 razy do roku.
W zabudowie wielorodzinnej - wystawianie przy pergoli śmietnikowej. Odbiór codziennie (z wyjątkiem niedziel i świąt), pożądane zgłoszenie wystawienia, ale odbiór następował będzie także w przypadku braku zgłoszenia.
W zabudowie jednorodzinnej odbiór w soboty (chyba, że wypadnie wtedy święto - wówczas odbiór w kolejną sobotę), konieczne zgłoszenie właściciela nieruchomości.
2.
Pojemniki
Zapewnia właściciel nieruchomości na własny koszt.
Pojemniki i worki, będą zapewnione przez miasto w ramach opłaty śmieciowej.
3.
Odbiór odpadów zielonych
Nie są odbierane w ramach opłaty śmieciowej. Istnieje możliwość samodzielnego zawiezienia do Eko Doliny i oddania bez ponoszenia opłaty.
Odbierane będą w okresie od 1 marca do 30 listopada co dwa tygodnie. Miasto zapewnia każdemu właścicielowi nieruchomości worki:
•1)     zabudowa wielorodzinna pakiet 20 worków/
nieruchomość/rok
•2)     zabudowa jednorodzinna pakiet startowy na początku roku (3 worki), później na wymianę za każdy zapełniony worek.
4.
Częstotliwość odbioru papieru i opakowań wielomateriałowych w zabudowie wielorodzinnej
Odbierane 1x w tygodniu.
Odbierane będą 2 razy w tygodniu.
5.
Częstotliwość odbioru plastiku i metali w zabudowie wielorodzinnej
Odbierane 1x w tygodniu.
Odbierane będą 2 razy w tygodniu.
6.
Odbiór popiołu z domowych palenisk (gospodarstwa z piecami, kominkami)
Nie jest odbierany selektywnie w ramach opłaty śmieciowej.
Odbiór odpadów popiołu z dostarczonych przez miasto pojemników metalowych raz w miesiącu od 1 października do 15 maja. W pozostałym okresie po zgłoszeniu potrzeby, ale nie częściej niż raz w miesiącu.
7.
Odbiór drzewek świątecznych
Nie są odbierane.
Odbiór od początku stycznia do końca lutego co 2 tygodnie wg. harmonogramu.
8.
Odbiór zużytego dużego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dużego gabarytu)
Odbierany w ramach tzw. wystawek.
Odbierany będzie z nieruchomości na żądanie z możliwością wyniesienia z mieszkania.
9.
Odpady budowlane
Nie są odbierane.
Możliwość samodzielnego zawiezienia do Eko Doliny i oddania bez ponoszenia opłaty do 200 kg/rok/gospodarstwo domowe.
10.
Zużyte opony
Odbierane w ramach tzw. wystawek.
Będą odbierane wraz z odpadami wielkogabarytowymi oraz będzie możliwość samodzielnego zawiezienia ich do Eko Doliny i oddania bez ponoszenia opłaty do
4 szt./rok/gospodarstwo domowe.

  • ikonaOpublikowano: 15.06.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze