Co nowego

Niebieska tarcza na budynku Polska YMCA w Gdyni

Choć w rejestrze zabytków budynek siedziby gdyńskiego ogniska Związku Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA" widnieje od 25 lutego, to od czwartku 27 sierpnia 2015 roku jest to widoczne dla każdego przechodzącego ulicą Żeromskiego - na elewacji pojawiła się tzw. niebieska tarcza, czyli znak zabytku.


Zabytek tabliczkaTo jeden z najciekawszych architektonicznie budynków Gdyni, powstałych po II wojnie światowej (w latach 1948- 1952). Projekt jest autorstwa inżynierów architektów Stefana Kozińskiego i Bohdana Damięckiego z Warszawy, tworzących już przed II wojną światową w Gdyni (m.in. siedziba Domu Żeglarza, dziś Wydziału nawigacyjnego Akademii Morskiej przy al. Jana Pawła II).

Gmach Polskiej YMCA w Gdyni uzyskał status zabytku ze względu na swe wybitne walory architektoniczne. Jest jednym z nielicznych w Polsce przykładów architektury modernistycznej, na podstawie projektu opracowanego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, a zrealizowany w okresie, kiedy wszechobecny był styl zwany socrealizmem - powiedział podczas uroczystości Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. Warto podkreślić, że w Gdyni właściciele budynków, które trafiają pod ochronę konserwatorską nie muszą obawiać się, że status ten utrudni im życie - przeciwnie - dzięki specjalnemu funduszowi w budżecie gminy, kolejne zabytkowe obiekty są poddawane remontom. Tak też będzie w przypadku gdyńskiej siedziby YMCA - dodał.

Budynek YMCA - po prawej widoczny łącznik prowadzący do budynku szkolnego po drugiej stronie ulicy Żeromskiego, fot. Alina Limańska


Montaż tabliczki zabytek na budynku YMCa, fot. Grażyna PilarczykSiedziba YMCA jest 69. zabytkiem Gdyni wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków i drugim, po dworcu kolejowym Gdynia Główna, reprezentującym architekturę po II wojnie światowej. Budynek został zaprojektowany i zaczął powstawać w czasie, kiedy wiele miast Polski dopiero zaczynano odbudowywać po zniszczeniach wojennych. Był to także trwający po wojnie przez kilka lat szczególny okres, gdy w architekturze nie nastał jeszcze czas socrealizmu lat 50. XX w. i chętnie nawiązywano do architektury międzywojennego modernizmu. Zatwierdzenie projektu i wydanie pozwolenia na budowę nastąpiło w grudniu 1948 r. Dwa lata później rozpoczęto odbiory poszczególnych robót a w 1952 roku wystąpiono o zgodę na użytkowanie. Po likwidacji YMCA na początku lat 50. XX w. budynek funkcjonował przez wiele lat, jako Młodzieżowy Dom Kultury. W 1991 roku reaktywowana Polska YMCA odzyskała swój budynek.


Tabliczka zabytek zawisła na budynku YMCA, fot. Grażyna PilarczykOszczędna, ale pełna elegancji architektura, zawiera wiele odwołań do modernizmu lat 30. XX w. Bryły obu części zakończono wycofaniem ostatniego poziomu i zwieńczono dachami żelbetowymi, ekspresyjnie nadwieszonymi. Wejście główne zakomponowane w wycięciu narożnika z jednosłupowym podparciem, zaakcentowane schodami, to bezpośrednie nawiązanie do budynków międzywojennych. Żelbetowe ramy konstrukcji sali gimnastycznej, przypominają konstrukcje sal w zespole Domu Żeglarza Polskiego, a ściany zewnętrzne poprowadzone miejscami po łuku podnoszą dynamikę bryły. Szare cegły cementowe, użyte jako główny materiał lica, także kojarzą się z budynkami z okresu międzywojennego, zbudowanymi w Gdyni.


Budynek jest pełen indywidualnych detali architektonicznych. Należą do nich intrygujące w formie drzwi zewnętrzne ze zwielokrotnionym motywem bulajów, kompozycja z małych okien w ścianie klatki schodowej i balustrady-grzejniki na podestach schodowych. Siedziba YMCA nie tylko nawiązuje formą architektoniczną do znakomitych przykładów architektury modernistycznej Gdyni z lat 30. XX w., ale znakomicie ten nurt rozwija.

Budynek YMCA 1960 rok, fot. ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Wnętrze sali gimnastycznej, 1961 rok w tle widoczne scena, fot. ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Projekt archiwalny budynek - elewacja północna sali gimnastycznej 1948

Elewacja boczna sali gimnastycznej - wstęgowe okno doświetlające antresolę sali gimnastycznej, fot. Alina Limańska

Klatka schodowa detal pochwytu, fot. Alina Limańska Klatka schodowa kaloryfer rurowy, fot. Alina Limańska

Ryzalit klatki schodowej części wysokiej, fot, Alina Limańska Drzwi wejściowe do sali gimnastycznej - analogiczny wzór został zastosowany w części wysokiej, fot. Alina Limańska

Sala gimnastyczna w tle widoczna rama zamurowanej sceny, fot. Alina Limańska

fot. Alina Limańska i Grażyna Pilarczyk

  • ikonaOpublikowano: 28.08.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze