Co nowego

W środę rusza 13. Millennium Docs Against Gravity FF

Ponad 40 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata w kilku sekcjach, spotkania z twórcami, debaty oraz edukacja dla dzieci i seniorów. Tak można podsumować w skrócie program największego festiwalu kina dokumentalnego, który w 2016 roku po raz pierwszy odbędzie się w Gdyni. Siedzibą tego tygodniowego święta dokumentu (18-25 maja) będzie Gdyńskie Centrum Filmowe.



Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w kilku miastach: w maju Gdynia dołącza do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy. Podczas gali finałowej przyznana zostanie Nagroda Prezydenta Gdyni w wysokości 15 tys. zł. W gdyńskim jury zasiądzie aktorka Katarzyna Figura, muzyk Mikołaj Trzaska i filmoznawca Mirosław Przylipiak. Nagroda trafi do najlepszego filmu spośród tych nominowanych do konkursu głównego o nagrodę Millennium.


13. Millennium Docs Against Gravity FF - plakat festiwaluFestiwal to przede wszystkim polskie premiery najważniejszych filmów dokumentalnych minionego roku, pokazywanych i nagradzanych na światowych festiwalach. W Gdyni widzowie zobaczą między innymi nowe filmy mistrzów gatunku: Wernera Herzoga, Siergieja Łoźnicy czy Nikolausa Geyrhaltera, ale także polskich reżyserów, m.in. Bartka Konopki i Jerzego Śladkowskiego. W programie są głośne filmy: „Sonita", „Don Juan", „Pod opieką wiecznego słońca" czy „Kraina oświeconych". Ponadto dokumenty o festiwalu w Jarocinie, Björk, Samuelu Beckettcie, Orhanie Pamuku, Kutimanie. O współczesnej Rosji, Ukrainie, Afganistanie, ginących gatunkach zwierząt. O zjawiskach takich jak Facebook czy Internet, i wreszcie - o człowieku. Epopeja filmowa zatytułowana „Człowiek" ("Human") właśnie, w reżyserii słynnego fotografa Yanna Arthusa-Bertranda, otworzy 18 maja gdyńską edycję festiwalu.


Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia to również spotkania z reżyserami. Do Gdyni przyjadą Ross Lipman - reżyser „Nie filmu", Jan Gassman - twórca filmu „Europa, która kocha" oraz Pieter-Jan De Pue - reżyser filmu „Kraina oświeconych". Ponadto zaplanowano trzy debaty, na które wstęp jest wolny.


Pokazowi filmu pt. „Znaleźć dom" towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona zagadnieniom integracji imigrantów i imigrantek poprzez działania podejmowane w Trójmieście. Zorganizuje ją Muzeum Emigracji w Gdyni. Po filmie pt. „Ginący świat" z widzami spotkają się naukowcy i członkowie Błękitnego Patrolu WWF. Postarają się oni odpowiedzieć na pytania czy ssakom i ptakom bałtyckim grozi wyginięcie i jak możemy im pomóc? Zaś po filmie „Widz zadziwiony", wraz z Pracownią Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG oraz Gdyńskim Centrum Filmowym, będzie mowa o tym, co tak naprawdę pociąga widzów w sali kinowej.


Dodatkowo działać będzie Akademia Dokumentalna - program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. Zajęcia w ramach Akademii uzyskały status akademicki na uniwersytetach w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Podczas gdyńskiego festiwalu wykładowcy Akademii Dokumentalnej zaprezentują premierowy program dla nauczycieli, dzieci oraz seniorów.


Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 10 do 12 złotych. Można je już rezerwować i kupować w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2, a także przez internet - na stronie www.gcf.org.pl. Przy jednorazowym zakupie 10 biletów w kasie kina cena pojedynczego biletu wyniesie 10 zł.

 

ikona

Najnowsze