Co nowego

Zajrzyj w głąb gdyńskich budynków z Open House

Mieszkanie przy ulicy Świętojańskiej, fot. Dominik JagodzińskiZachwycić się wnętrzami modernistycznych kamienic, posłuchać opowieści o historii budynków czy wreszcie zajrzeć do wyjątkowych prywatnych mieszkań i pracowni. Wszystko to będzie możliwe w Gdyni już 21 i 22 maja 2016 r. Podczas zbliżającego się weekendu do miasta zawita bowiem druga edycja Festiwalu Open House.

Idea festiwalu polega na zapraszaniu jego uczestników do wyselekcjonowanych, niedostępnych na co dzień wnętrz lokali prywatnych i budynków użyteczności publicznej. Oprócz samego zwiedzania, wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy, prelekcje i spotkania z ekspertami ze świata architektury i designu.

Jak komentuje Diana Lenart, jedna z organizatorek wydarzenia z Fundacji PURA, Festiwal Open House Gdynia to część międzynarodowego ruchu Open House Worldwide zrzeszającego ponad 30 miast, w tym Nowy Jork, Londyn, Barcelonę, Rzym, Tel Aviv czy Melbourne. W tym roku, podczas drugiej gdyńskiej edycji imprezy, otworzymy niemal 70 lokalizacji w całej Gdyni. Będą to nie tylko wnętrza wiernie odrestaurowanych przedwojennych kamienic, ale także nietuzinkowe przestrzenie biurowe oraz nieznane zakamarki budynków użyteczności publicznej. Będzie można wejść do takich miejsc jak Urząd Miasta, budynek Automobilklubu Morskiego, Hufca ZHP Gdynia, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Domu Marynarza, Izby Bawełny czy schronu tunelowego przy ul. Witomińskiej. W programie mamy również 7 niezwykłych mieszkań prywatnych, wylicza Diana Lenart.

Mieszkanie w Bankowcu przy ul. 3 Maja, fot. Dominik JagodzińskiPełna lista budynków i miejsc, które będzie można odwiedzić podczas „weekendu otwartych domów" dostępna jest na stronie wydarzenia: www.ohgdynia.org. Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny. Aby zwiedzić mieszkania prywatne potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja (poprzez stronę internetową).

Oprócz zwiedzania budynków odbędą się także wystawy: „Atrybuty władzy" - plakaty młodej artystki Luizy Kempińskiej, „Mikrorzeczy" - wędrująca wystawa osobistych drobiazgów należących do interesujących gdyńskich postaci czy wystawa fotografii holenderskiego artysty Menno van der Meera pt. „Gdynia en face", dodaje Diana Lenart. W prywatnej galerii sztuki współczesnej Od Czasu Do Czasu obejrzymy z kolei pomysły marki REC.ON na kreatywny upcycling (stylowe obiekty wykonane ze zużytych części samochodowych).

Budynek Hufca ZHP Gdynia przy ul. 3 Maja, fot. Dominik JagodzińskiOpen House Gdynia otworzy też najciekawsze gdyńskie pracownie artystyczne. Na ulicy Bema będzie można zapoznać się z warsztatem projektanta „od kuchni" w pracowniach Misstery, Lilki Szpilki, Naprawione.pl, Wnuczka Krawca, WorkRoom 7/1 czy Atelier Fotografii Tekla Studio. Jak mówi Lenart: Chcielibyśmy przedstawić te miejsca i pokazać nie tylko jak gdynianie mieszkają, ale także pracują i jak rzemiosło rozwija się w Gdyni.

Do zwiedzania obiektów festiwalu organizatorzy zapraszają również fanów dwóch kółek. Lokalizacje połączy zaplanowana przez stowarzyszenie Rowerowa Gdynia trasa rowerowa.


fot: Dominik Jagodziński

  • ikonaOpublikowano: 18.05.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze