Co nowego

Odzyskane korzenie – rozpoczął się festiwal Gdynia Design Days

1 lipca 2016 r. rozpoczął się dziewiąty festiwal Gdynia Design Days - czas inspirujących spotkań branży projektowej i fanów designu. Tegoroczne, wielowymiarowe hasło imprezy - ODZYSKANE - w dużej mierze odwołuje się do korzeni Gdyni i jej związków z morzem. Podczas festiwalu podjęte będą m.in. tematy związane z przetwarzaniem energii płynącej z morza, korzystaniem z zasobów regionalnego rzemiosła, czy odzyskiwaniem połączeń pomiędzy projektantami, przedsiębiorcami oraz środowiskiem naukowym.



W tym roku zdecydowana większość wydarzeń odbywa na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, który na 10 lipcowych dni staje się centrum festiwalowym.

Wystawa główna pt. Odzyskane to międzynarodowy przegląd projektów związanych z tematyką morza. W jej ramach pokazane są nie tylko gotowe produkty, ale również dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy.

Gdynia Design Days jest pierwszym polskim festiwalem, dla którego powstała kolekcja obiektów wyposażenia wnętrz zaprojektowanych przez cenionych polskich projektantów. W projekcie wzięli udział pomorscy rzemieślnicy oraz rękodzielnicy. Produkty są prezentowane pod wspólną marką: Manuba kolekcja GDD. Każdy został wyprodukowany w krótkiej serii, która jest dostępna w sprzedaży podczas festiwalu jako wyjątkowa pamiątka znad morza.

Pozostałe wystawy festiwalowe to:
  • In motion
Wystawa podejmuje temat mobilności w sprzęcie sportowym. Pokazane są produkty innowacyjne, które w odważny sposób odpowiadają na potrzeby współczesnych mieszkańców miast.
  • Irrational Times

Polsko-szwedzka wystawa zbudowana wokół wątku współczesnego projektowania inspirowanego wzajemnymi wpływami kultur słowiańskiej i skandynawskiej.

  • Miasto i Las

To prezentacja projektów budek lęgowych dla ptaków i zwierząt mieszkających w miastach. Premiera wystawy odbyła się podczas festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016 r.

  • Najlepsze dyplomy ASP 2016

Prezentacja najlepszych dyplomów absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplomy wybierane są przez jury, które przyznaje nagrody w kategoriach wzornictwo przemysłowe i architektura.

  • Młodzi na Start

Tematem 5. edycji konkursu i wystawy organizowanej przez Elle Decoration jest w tym roku Minimalizm interpretowany przez młodych projektantów. Wystawa prezentuje prace zwycięzców i finalistów konkursu.

W ramach festiwalu odbędzie się również wiele dodatkowych aktywności, m.in. interaktywne spacery po wystawach oraz mieście, spotkania z twórcami, oprowadzania kuratorskie, wykłady czy warsztaty. W Terminalu Designu, festiwalowym przyczółku w Parku Rady Europy, czeka strefa relaksu oraz Bałtycki Dom - niezwykła wystawa prezentująca najlepsze, współczesne wzornictwo z naszego regionu. Z kolei wizyta w Muzeum Miasta Gdyni stanie się okazją do zapoznania się z twórczością uznanego na świecie ceramika, Marka Cecuły.

Zakupy od młodych projektantów, podczas których można porozmawiać z twórcą i dokładnie przyjrzeć się kupowanej rzeczy? To właśnie #projektmarket, który ulokował się na czas festiwalu w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Z kolei wybrane witryny przy ulicy Świętojańskiej zamieniły się w miejską galerię współczesnych polskich tkanin. A do tego zabawa z aplikacją EVERYTAP, Design Parkrun i bogata lista wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców.

Podczas festiwalu odbędą się także wydarzenia specjalne:

  • Design językiem Biznesu

Spotkania i warsztaty pod tym szyldem pokażą dlaczego projektanci powinni współpracować z przedsiębiorcami i jak to robić, żeby osiągać zamierzone rezultaty.

  • Stwórz i sprzedaj

Specjalny moduł szkoleniowy o tematyce biznesowej dedykowany młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem własnej firmy w sektorach kreatywnych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

program festiwalu do pobrania

Gdynia Design Days

 

  • ikonaOpublikowano: 02.07.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze