Co nowego

Ruszył teatralny "Pociąg do miasta"

Czternaście spektakli w siedem dni, dwa tytuły grane jednocześnie w nietypowych okolicznościach. Do 31 lipca 2016 r. zawsze o godz. 21:00, widzowie mogą bezpłatnie zobaczyć popularne spektakle Teatru Gdynia Główna.

Gdynia i Teatr Gdynia Główna ponownie zapraszają na niebiletowane, otwarte spektakle grane w przestrzeni Gdyni. Wtargnięcie w powszednie życie miasta umożliwia osobiste spotkanie z widzem, odarte z anonimowej konwencji i zimnej obserwacji z ciemności, z teatralnego fotela. Teatr Gdynia Główna proponuje widzom teatr uliczny, lecz nie ten z efektami, inscenizacją, pomysłami widowiskowymi, a teatr oferujący przechodniom słowo, historię, bezpośredni dialog. W podróży po nietypowych zakątkach Gdyni widzom towarzyszyć będą nietuzinkowi, wyraziści, niekiedy dziwni bohaterowie spektakli.

Festiwal „Pociąg do Miasta" odbywa się w Gdyni już po raz drugi. Na realizację projektu Fundacja Klinika Kultury otrzymała od Gdyni 83 900 zł.

Pociąg do miasta 2016 - przedstawienie na tarasie czytelni naukowej / fot. Miejska Biblioteka Publiczna

Pociąg do miasta 2016 - przedstawienie na tarasie czytelni naukowej / fot. Miejska Biblioteka Publiczna

Pociąg do miasta 2016 - przedstawienie na tarasie czytelni naukowej / fot. Miejska Biblioteka Publiczna

Na zdjęciu grana 25 i 26 lipca na tarasie czytelni naukowej "Emigrantka" fot. Miejska Biblioteka Publiczna

2 edycja Festiwalu Pociąg do MiastaW programie jeszcze:
 

Mateczka
wg Matki Stanisława Ignacego Witkiewicza
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian

Mateczka to opatrzona zgryźliwym humorem i szczyptą kokainy parodia psychologicznego dramatu rodzinnego opisującego relację matki i syna, w której przewija się miłość, nienawiść, troska i wyrzuty. Ona - podstarzała i zrujnowana wdowa - arystokratka zarabiająca na życie ręcznymi robótkami. On - filozof, myśliciel wieszczący koniec cywilizacji. Oboje toksyczni, ciągle usiłują trwać przy swojej indywidualności w obliczu postępującej mechanizacji i przyspieszenia życia.

27 lipca 2016 r. godz. 21 PLAC/ Automobilklub Morski ul. I Armii Wojska Polskiego 28

 

WITHOUT MUSIC I AM NOTHING
Reżyseria i choreografia: Josué Joseph La Época oraz Przemysław Wereszczyński
Obsada: Josué Joseph La Época, Przemysław Wereszczyński, Vilde Valldal-Johannessen

Jedno miejsce, wiele kultur - argentyńskie tango, kubańskie mambo, słowiańskie przepowiednie, amerykański film. Ufundowana na wieloletnim doświadczeniu technika i mariaż polskich (Wereszczyński) norweskich (Valldal-Johannessen) oraz nowojorskich (La Época) kolorytów, czyli solidne i ciekawe fundamenty dla dzikiego, teatralnego karnawału, pełnego tańca, zabawy i pozytywnej energii. WITHOUT MUSIC I'M NOTHING to taneczny manifest pełen pełnokrwistego, ekstatycznego, energetycznego tańca! Ma inspirować do odważnego przekraczania sztywnych granic i spełniania marzeń.

27 lipca 2016 godz. 21 PLAC przy kawiarni FABUŁA/ Gdyńskie Centrum Filmowe Plac Grunwaldzki 2

 

Epitafium dla władzy
inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski
Stosując się do nowej polityki muzealnej, nawołujemy do aktywnego udziału w kształtowaniu świata. Doboru eksponatów dokonano w myśl odwiecznej prawdy, że teatr może zaistnieć wszędzie, nawet w rządzie. Inspirowana Cesarzem - najbardziej znanym dziełem mistrza reportażu Ryszarda Kapuścińskiego - uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

28 oraz 29 lipca 2016 godz. 21 SCHODY/ MUZEUM MIASTA GDYNIA ul. Zawiszy Czarnego 1


Lady M.
na podstawie Makbeta Williama Szekspira, w tłum. Leona Ulricha
reżyseria: Ida Bocian
obsada: Agnieszka Skawińska

Spokojne na co dzień podwórko, stanie się polem zażartej walki. Walki z samą sobą, z własnymi pragnieniami. A wszystko z powodu Szekspira, który uczynił z Lady Makbet archetyp kobiety-zbrodniarki. Monodram ukazuje nam Lady Makbet we współczesnym otoczeniu, jako jedną z nas. To nie tylko portret kobiety bezwzględnie dążącej do celu, ale również próba przyjrzeniu się mechanizmom władzy.

28 oraz 29 lipca 2016 godz. 21 PODWÓRKO/ BRAMA przy ul. 3 maja 27/31

 


Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku
wg Pierre'a Gripariego
autor przekładu: Grażyna Szadkowska
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak

Gimnazjum to nie tylko nowe wyzwania edukacyjne ale też czas kształtowania się osobowości, tożsamości. Ten barwny czas obfituje w liczne zmiany - od fizycznych poczynając na emocjonalnych zaś kończąc. Wzorem tego jak żyć i jak budować sobie relacje z dorosłymi stają się rówieśnicy. Dlatego też piętnastoletni książę Pipo stanie się naszym prywatnym przewodnikiem po sztuce dojrzewania. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

30 oraz 31 lipca 2016 godz. 21 PLAC/ Gimnazjum nr 1 w Gdyni ul. 10 Lutego 26

 

Produkt
Mark Ravenhill,
przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Michał Rzepka
Obsada: Wojciech Jaworski; Zofia Nather

Spektakl PRODUKT, najodważniejsze przedsięwzięcie Teatru Gdynia Główna. Sztuka, która nie wstydzi się być produktem, w czasach kiedy wszystko stało się produktem. Prosta historia relacji kobiety z mężczyzną, która nie mieści się w klasycznej formie. Uwiera, denerwuje, drażni, fascynuje. Opowieść o naszych czasach, o tym co dzieje się wokół nas.

30 oraz 31 lipca 2016 godz. 21 DZIEDZINIEC/ Urząd Miasta Gdynia ul. 10 lutego 24 (wejście od ul. 3 maja)

ikona

Najnowsze