Co nowego

Nowoczesne biurowce powstaną w nowym centrum Gdyni

Znamy zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynków biurowych nieopodal Molo Rybackiego i Sea Towers. Nowoczesne przestrzenie do pracy wraz z zagospodarowaniem zieleni - dostępnej dla wszystkich mieszkańców - zaprojektuje pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.

Zwycięska koncepcja pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy / mat. prasowe

Wyniki konkursu na zagospodarowanie terenu przy ul. Hryniewickiego 10 zostały upublicznione 6 grudnia 2016 r. w samo południe. Pierwsze miejsce zajęła w nim koncepcja warszawskiej pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy. Nagrodę główną architektom wręczyli: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz Maciej Jankiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości. Niebawem pracownia zostanie zaproszona do negocjacji warunków umowy na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej.

Nagrodę główną architektom wręczyli: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz Maciej Jankiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości, fot. Barbara Betlejewska

Do konkursu, ogłoszonego w marcu tego roku, zgłosiło się dwadzieścia pracowni architektonicznych z całego kraju. Dziesięć z nich zostało dopuszczonych do konkursu, a pięć przeszło do finału. Drugie i trzecie miejsca przypadły gdyńskim pracowniom - odpowiednio WOLSKI Architekci oraz Arch-Deco. Sąd Konkursowy postanowił również przyznać specjalne wyróżnienie dla pracowni PPW FORT & ROARK STUDIO za oryginalną koncepcję zagospodarowania zieleni.

Zwycięska koncepcja pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy / mat. prasowe

Prace oceniał Sąd Konkursowy, w skład którego weszli przewodniczący Krzysztof Rychlicki z firmy Dalmor S.A., wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Prace, które trafiły do finałowej piątki, a w szczególności trzy, które zostały nagrodzone, traktowaliśmy bardzo równorzędnie jeśli chodzi o walory architektoniczne (...). Ale nieodzowna okazała się również ekonomika. Jako inwestorzy musieliśmy ją pod uwagę i ten element, przy tej równorzędności, atrakcyjności architektury, odgrywał dość istotną rolę
- powiedział po ogłoszeniu werdyktu przewodniczący jury konkursowego, Krzysztof Rychlicki.

Zwycięska koncepcja pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy / mat. prasowe

Zgodnie z uzasadnieniem werdyktu zwycięska praca wykazała się wysokim profesjonalizmem rozwiązań, zarówno funkcjonalnych, ekonomicznych, jak i estetycznych. Wartością projektu jest interesująco rozwiązana przestrzeń publiczna, wielkością patia odpowiadająca skali budynków (...). Należy podkreślić spokojną, ponadczasową architekturę budynków (...).

Konkurencja była ogromna, bo do konkursu zgłosiło się aż 20 pracowni, w tym świetne, doświadczone zespoły. Miejsce jest wymagające i prestiżowe. Tym bardziej cieszymy się z wygranej
- powiedział Paweł Pyłka, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. W projekcie postawiliśmy przede wszystkim na połączenie z miastem i właściwe z nim relacje - dlatego otworzyliśmy każdy narożnik i szeroko otworzyliśmy budynki na park. Poza tym chcieliśmy zróżnicować wnętrze i zewnętrze budynku - inspirowaliśmy się muszlą czy ostrygą, która z zewnątrz jest bardziej chropowata, a wewnątrz błyszcząca i opalizująca - dodał.

Zwycięska koncepcja pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy / mat. prasowe

Rynek w Trójmieście się bardzo dynamicznie rozwija, ale mówimy tu o inwestycji, która rozpocznie się za powiedzmy 12-18 miesięcy. W zależności od zainteresowania powierzchniami biurowymi okaże się, czy zarząd Polskiego Holdingu Nieruchomości podejmie decyzję czy zrealizujemy cały projekt, czy najpierw któryś jego etap - powiedział Krzysztof Rychlicki z Dalmoru. Dzisiaj nie przesądzałbym, czy obiekty biurowe będą budowane w jednym momencie, czy będą etapowane - dodał.

Szacowana wielkość inwestycji to ok. 25 tys. mkw. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2018 r. i ma potrwać ok. 2 lat.

fot. Barbara Betlejewska

ikona

Najnowsze