Co nowego

Prace Miejskiego Ogrodnika na Kamiennej Górze

Właśnie rozpoczęły się prace przy drzewostanie na Kamiennej Górze. Potrwają do 28 lutego i mają na celu przywrócenie zboczom wzniesienia pierwotnego parkowego charakteru  i ponowne otwarcie niezwykle pięknego widoku na Zatokę Gdańską i Molo Południowe. Od 1 marca rozpoczyna się okres ochronny dla ptaków, które przystępują do gniazdowania.
Wszelkie prace, związane z wycinką, zostaną zakończone do końca lutego. Od 1 marca do 15 października trwa okres lęgowy ptaków. W tym czasie nie powinno prowadzić się wycinek drzew. Apelujemy do wszystkich prywatnych właścicieli nieruchomości o to, by wzięli pod uwagę ten ważny przepis i nie prowadzili jakichkolwiek wycinek na swoich posesjach.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w stosunku do zwierząt gatunków chronionych obowiązuje m.in. zakaz "umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, czy niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania" (par. 6 ust. 1-3 rozporządzenia).
Warto też pamiętać, że wiele gatunków drzew, rosnących w mieście,  to drzewa chronione,  za których wycięcie grożą poważne sankcje karne. Dlatego warto wcześniej taką wycinkę skonsultować z wydziałem środowiska swojego urzędu gminy lub miasta. Dodatkowo, na obszarach objętych ochroną konserwatorską, każda wycinka musi mieć pozwolenie wydane przez Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W parku na Kamiennej Górze zostanie wyciętych 80 drzew, które wyrosły już po wojnie, zmieniając charakter tego miejsca, zacieniając zbocza i zasłaniając widok. Są to głównie topole, wierzby i klony. To gatunki wtórne, których pierwotnie w tym miejscu nie było, szybko się starzejące i nierzadko mogące stanowić zagrożenie dla spacerowiczów. Porządkowanie nie ograniczy się wyłącznie do wycinki drzew. Już z pierwszymi oznakami wiosny rozpoczną się nasadzenia nowych drzew i będą to gatunki dostosowane do warunków tego siedliska - dęby, buki i graby. Dodatkowo pojawi się roślinność niskopienna, kwitnące krzewy takie jak dereń, irga, leszczyna czy trzmielina. W okresie kwitnienia pokrywają się pięknymi białymi kwiatami. W warstwie podszytu lasu zostaną wprowadzone również cenne gatunki owocujące takie jak głóg i jarząb. Zapewnią one pożywienie ptakom zimującym w Gdyni. Łącznie będzie to około trzy tysiące nowych nasadzeń. To kolejny etap prac, mający na celu odnowienie terenu Kamiennej Góry - popularnego wśród mieszkańców Gdyni miejsca spacerów i rekreacji.

  • ikonaOpublikowano: 22.02.2017 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona

Najnowsze