Co nowego

Tall Ships' Races - to będzie wydarzenie 2009 roku!

Podczas gdy żeglarze w naszej części świata powoli rozglądają się za dogodnym miejscem do przezimowania swoich jednostek, zainteresowanie kierując raczej z wiatru i wody w stronę ciepłej portowej tawerny, w Gdyni trwają przygotowania do The Tall Ships' Races 2009 Gdynia - logo 200x297przyszłorocznego zlotu żaglowców The Tall Ships' Races. W dniach 2-5 lipca 2009 żeglarska stolica Polski będzie gościć tą wielką żeglarską imprezę już po raz czwarty w historii.

Zostań oficerem łącznikowym
Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji, odpowiedzialny za organizację przyjęcia żaglowców w Gdyni, rozpoczął nabór wolontariuszy na stanowisko oficerów łącznikowych dla jednostek uczestniczących w zlocie. Oficer łącznikowy to osoba, stanowiąca ogniwo łączące Biuro Organizatora Regat i statek, który otrzymuje pod swoją pieczę. Jako opiekun załogi żaglowca podczas pobytu w mieście odgrywa ogromną rolę będąc swoistym ambasadorem miasta i kraju-gospodarza. To od niego głównie zależy czy pobyt jednostki w porcie przebiegnie bez zastrzeżeń. Pełnienie obowiązków oficera łącznikowego to szansa na zdobycie nowych ciekawych doświadczeń.
Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_52642.html

Zmodernizowany falochron gdyńskiej mariny

Pod koniec października 2008 r. w gdyńskiej marinie - największym porcie jachtowym w Polsce - zakończyła się modernizacja i przedłużenie falochronu wschodniego. W efekcie trwających ponad rok (od czerwca 2007 r.) prac budowlanych wyremontowano jego istniejącą część oraz zwiększono długość o dodatkowe 73 m wychodzące w głąb zatoki. Falochron został wyposażony w nową nawierzchnię oraz większą ilość punktów poboru wody i energii. Głównym celem prowadzonych prac było zmniejszenie zafalowania wewnątrz mariny, co wydatnie poprawia komfort postoju jachtów. Ponadto, wewnętrzna strona przedłużenia może być miejscem cumowania większych jednostek, zaś Straż Graniczna może przeprowadzać tam odprawy celne jachtów spoza strefy Schengen.
Podczas przyszłorocznego zlotu żaglowców Gdyńska Marina będzie miejscem cumowania mniejszych jednostek klasy C i D.

Kurs na Gdynię!
Znamy już pierwsze jednostki, które na pewno zawiną na zlot The Tall Ships' Races 2009 do Gdyni. Jak dotąd (a jest to dopiero niemiecki trzymasztowy bark Alexander von Humboldt, fot.: Maurycy Śmierzchalskipoczątek zgłoszeń) udział potwierdziło ponad pięćdziesiąt żaglowców, w tym jedenaście należących do klasy A, grupującej te największe. A są to:
- brytyjski Lord Nelson - jedyny w świecie żaglowiec przystosowany w pełni do integracyjnych rejsów z załogantami o ograniczonej sprawności ruchowej;
- niemiecki trzymasztowy bark Alexander von Humboldt - jeden z najlepiej rozpoznawalnych w świecie żaglowców - dzięki swojej zielonej kolorystyce żagli i kadłuba;
- holenderska barkentyna Thalassa i tegoroczny debiutant w regatach The Tall Ships' Races ¬- Morgenster;
- norweska fregata Christian Radich, często - z racji podobnej sylwetki - porównywany do Daru Pomorza;
- rosyjski Mir - brat bliźniak Daru Młodzieży;
- najmniejsza, a mimo to, według opinii wielu, najpiękniejsza fregata świata - duński Georg Stage;
- niemieckie Grossherzogin Elisabeth i Roald Amundsen;
- fiński szkuner Estelle;
- szwedzki bryg Tre Kronor Af Stockholm.
Warto zauważyć, że Christian Radich oraz Georg Stage odbędą swoistą podróż sentymentalną, jako że uczestniczyły one również w pierwszym zlocie żaglowców w Gdyni w ramach Operacji Żagiel 1974. Wówczas w regatach czynnie brał jeszcze udział Dar Pomorza, który - nie można o tym zapomnieć - w przyszłym roku obchodzi swoje setne urodziny. Celebracja swojego święta w tak zacnym gronie to najlepszy urodzinowy prezent dla dostojnego jubilata.

Zlot żaglowców The Tall Ships' Races 2009, Gdynia, 2-5 lipca 2009 - warto już rezerwować urlop!

Krzysztof Romański

The Cutty Sark Tall Ships' Races 1992 w Gdyni; fot.: Maurycy Śmierzchalski
fot.: Maurycy Śmierzchalski


 Więcej zdjęć: 
galeria zdjęć z Cutty Sark 2003 w Gdyni

ikona

Najnowsze