Co nowego

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię


Roman Polański i Tadeusz Konwicki otrzymają na 36. FPFF Platynowe LwyW poniedziałek 6 czerwca 2011 rozpoczyna się w Gdyni  święto polskiego kina, czyli 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Na ucztę z dziesiątą muzą organizatorzy zapraszają do Multikina (ul. Waszyngtona 21). 36 edycja festiwalu zakończy się 11 czerwca. Co istotne - bogaty program przygotowano nie tylko dla „ludzi z branży", ale również dla szerokiej publiczności. W tych dniach Gdynia naprawdę żyje filmem!

Na tegorocznym festiwalu o nagrody w Konkursie Głównym walczyć będzie 12 filmów. W sekcji Panorama przedstawionych zostanie kolejnych 9 tytułów. We wszystkich sekcjach oraz podczas pokazów specjalnych w Gdyni obejrzeć  będzie można ponad 25 najnowszych polskich filmów pełnometrażowych.

O wyborze najlepszego polskiego filmu 36. FPFF zadecyduje dziewięcioosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego, reżysera i scenarzysty („Last Resort", „Lato miłości", „The Woman in the Fifth") na stałe mieszkającego w Oksfordzie. Oprócz Pawła Pawlikowskiego w jury Konkursu Głównego zasiądą:
Ryszard Lenczewski - operator;
Ari Folman - reżyser i scenarzysta;
Maja Ostaszewska - aktorka;
Mariusz Trelioski - reżyser operowy, filmowy i teatralny;
Walter Kirn - pisarz, eseista, krytyk literacki;
Leszek Możdżer - pianista i kompozytor;
Robert McMinn - wice prezes Lakeshore Entertainment, producent, specjalista od delelopmentu scenariuszy i projektów;
Ludmilla Cvikova - selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, teoretyk filmu.

Już wiadomo, że Platynowe Lwy, nagrodę specjalną przyznawaną za całokształt dokonań twórczych, otrzymają Tadeusz Konwicki oraz Roman Polański.

W programie 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych m.in.:


PRZEGLĄD POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO - 9 czerwca, Multikino
Retrospektywa najciekawszych, wzbudzających największe zainteresowanie lub po prostu najbardziej oryginalnych filmów krótkometrażowych zrealizowanych poza tradycyjnym systemem produkcji filmowej i telewizyjnej. W ramach przeglądu zostanie pokazanych 16 tytułów będących wypadkową dominujących ostatnio w kinie niezależnym gatunków, klimatów i rodzajów filmowej estetyki: począwszy od klasycznych etiud fabularnych, przez wykorzystujące różnorodne techniki i narzędzia filmy animowane, a skończywszy na formach eksperymentalnych. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć człowieka pływającego w wannie na środku jeziora oraz usłyszeć wyznania cierpiącego na depresję wampira. Poznają wilkołaka ze słabością do pięknych kobiet, dowiedzą się czym grozi wzrost masy ciała u obywateli Chin oraz przekonają się jakie mogą być negatywne skutki gry na trąbce. Najlepszy film przeglądu wybierze publiczność.


PANORAMA EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ
6 - 9 czerwca, Multikino
W ramach tej sekcji zaprezentowana zostanie seria filmów z naszego regionu Europy, które w ostatnich latach przebiły się do ważnych konkursów światowych festiwali. Szczególną uwagę poświęcona będzie węgierskim młodym-gniewnym, których pierwsze i drugie filmy doceniano od Cannes po Berlin. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą m.in. świetnie mówiąca po polsku Agnes Kocsis, której film „Adrienn Pal" kilkanaście dni temu uznany został za najlepszy węgierski film roku (zapraszamy na seans do Gdyni) oraz Ferenc Torok, doskonale radzący sobie zarówno w węgierskim kinie, jak i telewizji. W festiwalowy czwartek zapraszamy na spotkanie z węgierską delegacją, z którą będzie można porozmawiać o obecnej sytuacji branży filmowej na Węgrzech.


CZYSTA KLASYKA
7, 10 czerwca, Multikino
W znacznie szerszej skali niż w latach ubiegłych pojawią się w Gdyni cyfrowo odrestaurowane klasyczne filmy polskie. Swoją prapremierę będzie miał film „Do widzenia, do jutra", o którym opowie reżyser Janusz Morgenstern. Specjalnym wydarzeniem będzie seans „Nie ma róży bez ognia" Stanisława Barei, na którym tłumnie pojawią się współpracownicy Barei, m.in. Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz. Obejrzeć będzie też można odrestaurowane wersje m.in. „Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, „Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy, czy „Ostatniego dnia lata" Tadeusza Konwickiego.


PLENER FILMOWY
  7-9 czerwca, godz. 22.00, plaża miejska
Tradycyjnie już na plaży miejskiej w Gdyni odbędzie się plener filmowy „Film od morza", w tym roku pod hasłem „Platynowa plaża". W trzy festiwalowe wieczory zaprezentowane zostaną filmy zdobywców Platynowych Lwów - nagrody, która od 2004 r. przyznawana jest podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt dokonań twórczych. Pokazane zostaną filmy tegorocznych laureatów - Tadeusz Konwickiego i Romana Polańskiego oraz ubiegłorocznego - Janusza Morgensterna.


KINO RP 9 czerwca, Multikino
Kolejna premiera Kina RP to wydarzenie specjalne 36. FPFF w Gdyni. Pokazowi odrestaurowanej cyfrowo komedii „Nie ma róży bez ognia" towarzyszyć będzie uroczystość wręczenia żonie reżysera Hannie Kotkowskiej-Barei Nagrody Honorowej dla Stanisława Barei, „wybitnego obserwatora polskiej rzeczywistości".


Gdynia Dzieciom
6 - 10 czerwca, Multikino
Najmłodsza publiczność będzie mogła wziąć udział w licznych projekcjach polskich i zagranicznych filmów dla dzieci. W programie również spotkania z twórcami i aktorami, bajkowe zabawy oraz zajęcia edukacyjne. Tegorocznemu przeglądowi towarzyszyć będzie retrospektywa Kazimierza Tarnasa.


FILMY Z GDYNI 
10 czerwca, Multikino
Zaprezentowanych zostanie aż siedem obrazów, których twórcy związani są z tym najbardziej przyjaznym polskim filmowcom miastem. Będą wśród nich zarówno filmy pełnometrażowe, dokumentalne, jak i etiudy warsztatowe uczestników kolejnych edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych.


POKAZY DODATKOWE
7 czerwca, godz. 13.00, Multikino
„Jan Paweł II. Szukałem Was..." to film dokumentalny w reżyserii Jarosława Szmidta. Kluczowe miejsce zajmują w nim wypowiedzi autorytetów różnych wyznań, osobowości ze świata mediów, kultury, nauki i polityki.


POKAZY W JĘZYKU MIGOWYM 6, 7, 9 czerwca, Multikino
Z myślą o osobach niesłyszących, odbędzie się specjalna projekcja z tłumaczeniem na język migowy. W ramach pokazu migowego zobaczyć będzie można film „W imieniu diabła" w reżyserii Barbary Sass-Zdort.

POKAZY DLA NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZĄCYCH 6, 9, 10 czerwca Multikino
Tradycją FPFF są pokazy z audiodeskrypcją, dzięki którym polskie filmy odbierad mogą osoby niewidome i niedowidzące. Podczas audiodeskrypcji opisywane są znaczące informacje wizualne, takie jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe opisy scen, pozwalają osobie niewidomej podążad za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszed i zrozumied, co dzieje się na scenie, ekranie, czy obrazie. Z myślą o osobach niesłyszących, odbędzie się specjalna projekcja z tłumaczeniem na język Wystawa autografów Andrzeja Gojke w Galerii Ratusz (I piętro UM)migowy. W ramach pokazu migowego zobaczyć będzie możnafilm z Konkursu Głównego: „Lęk wysokości" w reżyserii Bartka Konopki.

WYSTAWY
Zdjęcia Andrzeja Gojke z autografami dla Gdyni
W Galerii Ratusz (I piętro Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) oglądać można zdjęcia gości największego święta rodzimego kina opatrzone autografami. Autorem fotografii gwiazd polskiego filmu jest trójmiejski dziennikarz i fotoreporter Andrzej Gojke. Wystawę można oglądać do 24 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.


Andrzej Gojke fotografuje gwiazdy i zbiera autografy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych od lat 90. W swej kolekcji ma ich ponad 100. Wystawa prezentuje 24 zdjęcia.


Fotografie przedstawiają znanych i popularnych aktorów, producentów i reżyserów. Na zdjęciach widnieją autografy i dedykacje, które często tworzą krótkie anegdoty - z gdyńskim akcentem oczywiście. Fotografie przedstawiają m.in. zachwyconą Gdynią Annę Romanowską, Alinę Janowską, Zofię Czerwińską, Jana Nowickiego, Romana Polańskiego, Witolda Pyrkosza, Janusza Morgensterna i Irenę Kwiatkowską, która 96 urodziny spędziła w Gdyni na 33. FPFF.


"Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" i „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym"
6-30 czerwca, Muzeum Miasta Gdyni

W związku z 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl przedsięwzięć pod nazwą „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Główną część projektu stanowi wystawa „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" poświęcona życiu i twórczości reżysera ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja programów, plakatów, katalogów, a także publikacji poświęconych „Dekalogowi" oraz wydań DVD filmu z całego świata. Ważnym uzupełnieniem będą autorskie scenariusze i scenopisy do poszczególnych odcinków serii oraz nagrody i wyróżnienia, które film otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Wystawa zdjęć i autografów Andrzeja Gojke w Galerii Ratusz (I piętro UM)Druga ekspozycja składać się będzie z ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976-1994. Obok prac polskich artystów (m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze) na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty hiszpańskie, włoskie, japońskie, koreańskie, węgierskie, duńskie. Część z nich to egzemplarze unikatowe, wydrukowane z bardzo niskim nakładzie.


„Andrzej Wajda i przyjaciele"
6-26 czerwca, Muzeum Miasta Gdyni

Ekspozycja fotografii Piotra Bujnowicza jest zapisem wyjątkowych momentów i niecodziennych sytuacji podczas pracy nad filmami Andrzeja Wajdy. Widzowie będą mogli podejrzeć czołówkę polskich aktorów wcielających się w postaci z „Pana Tadeusza", „Zemsty" czy „Tataraku". Znajdą się wśród nich: Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska oraz Michał Żebrowski. Nie zabraknie też portretów samego Andrzeja Wajdy, Pawła Edelmana i Alana Starskiego.


Malarstwo Jerzego Skolimowskiego
do 11 czerwca, Galeria „Od czasu do czasu..."
Jerzy Skolimowski to nie tylko utalentowany reżyser, scenarzysta, producent, scenograf oraz aktor. Obok twórczości filmowej zajmuje się również malarstwem. Jego prace wystawiane były w galeriach w Kanadzie, USA, Francji, Włoszech, Grecji, Niemczech oraz w Polsce. Skolimowski maluje duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach występują kontrastowo czerń i biel, w niektórych dominują intensywne barwy. Różnicuje faktury, zafascynowany śladem farby na płótnie komponuje pozornie przypadkowe kształty. To spontaniczny, ekspresyjny i abstrakcyjny zapis malarski, pełen żarliwości i pasji. Inspiruje go japońska kaligrafia.


Wystawa w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24)
4 - 26 czerwca, poniedziałek-piątek w godz. 9.00-18.00, sobota-niedziela w godz. 9.00-16.00
Miejska Informacja zaprasza na wystawę fotografii poświęconej Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych. Prezentowane będą zdjęcia z ostatnich kilku edycji festiwalu ukazujące zarówno gwiazdy kina, jak i festiwal od kuchni.


Ważnym elementem tegorocznej edycji FPFF jest szereg wydarzeń związanych z praktyczną stroną kina. Publiczne spotkania podzielone są na kilka głównych sekcji:

„Masterclass: Anatomia sceny" to wyjątkowa lekcja filmu, podczas której mistrzowie polskiego kina zanalizują przed nami szczególnie ważną lub szczególnie skomplikowaną scenę swojego autorstwa. Na otwarcie „nad kieliszkami" pochylą się Andrzej Wajda i Janusz Morgenstern, opowiadając o tym, jak wyglądała praca na słynną sceną z filmu „Popiół i diament". Podczas kolejnych spotkań  wybrane przez siebie sekwencje zanalizują Krzysztof Zanussi i Agnieszka Holland.

36. Festiwal Polskich Filmów FabularnychJak to się robi?
to seria godzinnych publicznych prezentacji, w których twórcy najnowszych filmów wyjaśniać będą widzom w jaki sposób powstał ich filmowy świat. W ruch pójdą m.in. komputery, a na ekranie zobaczymy z jakich składowych powstały takie filmy, jak „Sala samobójców" Jana Komasy, „Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, czy „Wymyk" Grega Zglioskiego.

Historie kina: Nadrealizm w kinie polskim to seria seansów i spotkań organizowana we współpracy z Restartem. Punktem wyjścia była książka „Dzieje grzechu: Surrealizm w kinie polskim" pod redakcją Kuby Mikurdy i Kamili Wielebskiej. Gośćmi festiwalu będą m.in. Andrzej Żuławski, Grzegorz Królikiewicz i Andrzej Barański, którzy po prezentacji swoich filmów wezmą udział w publicznych debatach, których celem będzie odpowiedź na pytanie, jakie miejsce w historii polskiego kina miał, ma, a byd może dopiero powinien mied surrealizm.

Goście festiwalu przeprowadzą także szereg warsztatów dla zawodowców filmowych, m.in. „Jak zaistnieć w Hollywood" (Agnieszka Wojtowicz-Vosloo i Rob McMinn) czy „Na czym polega development projektu w Hollywood?" (Rob McMinn).

Zobacz także:
Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w czasie FPFF

ikona

Najnowsze