Co nowego

Pomorska misja gospodarcza do Chin

O możliwościach współpracy gospodarczej będą rozmawiać uczestnicy misji Pomorza do Chin. W najbliższych dniach reprezentanci firm, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji wspierania przedsiębiorczości wezmą udział w szeregu spotkań biznesowych. Misji, organizowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, której celem jest m.in. promocja naszego regionu, jako miejsca atrakcyjnego inwestycyjnie, przewodzą: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i wiceprezydent Gdyni Bogusław Stasiak.

W misji wezmą udział przedstawiciele pomorskich firm z sektora MŚP, których działalność związana jest m.in. z transportem, logistyką, elektroniką i informatyką, biofarmaceutyką, produkcją aparatury i sprzętu medycznego, poligrafią, produkcją jachtów, produkcją sprzętów gospodarstwa domowego. Firmy do udziału w misji zostały wyłonione w drodze konkursu.


Cel rozszerzenie / nawiązanie nowych kontaktów z firmami chińskimi

– Celem wizyty jest przedstawienie województwa pomorskiego, jako regionu przyjaznego dla przedsiębiorców oraz wypromowanie pomorskich firm z sektora MŚP na rynku chińskim  – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Liczymy na to, że ta misja zaowocuje rozszerzeniem lub nawiązaniem nowych kontaktów handlowo-gospodarczych z partnerami chińskimi, które w dalszej konsekwencji pozytywnie wpłyną na rozwój naszego regionu. Jest także duża szansa na zawarcie już podczas naszej wizyty realnych umów pomiędzy pomorskimi firmami a chińskimi kontrahentami.


Przystanek I - Międzynarodowe Targi Logistyczno-Transportowych w Shenzhen

Uczestnicy misji wezmą udział w największym wydarzeniu branży logistycznej w Azji: VIII Międzynarodowych Targach Logistyczno-Transportowych w Shenzhen, które odbędą się w dniach 14-16 października 2013 r.  Organizatorzy spodziewają się ok. 1200 wystawców z ponad 30 krajów oraz blisko 80 tysięcy uczestników z ponad 60 państw i regionów. Organizatorami targów są Ministerstwo Transportu Chińskiej Republiki Ludowej oraz władze miasta Shenzhen. Shenzhen to najszybciej rozwijające się miasto w Chinach. W 1980 roku na jego obszarze ustanowiono pierwszą specjalną strefę ekonomiczną. Miasto posiada 17 portów (morskich, lądowych, lotniczych), w tym największy w ChRL lądowy terminal pasażerski oraz cargo. Dzięki położeniu w delcie rzeki Perłowej, stanowi ważny pomost pomiędzy Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi oraz podstawowy węzeł komunikacyjny w południowej części kraju.


Przystanek II - Zhuhai

Ważnym elementem pomorskiej misji jest także wizyta w Strefie Rozwoju Przemysłu Nowych i Zaawansowanych Technologii w Zhuhai. Na obszarze strefy stworzono Korytarz Przemysłu Nowych i Zaawansowanych Technologii, integrujący kształcenie, prace badawcze oraz produkcję. Obszar ten funkcjonuje dzięki wsparciu renomowanych szkół wyższych, a główny przedmiot działalności stanowi w nim produkcja oprogramowania oraz układów scalonych. Na terenie korytarza znajdują się kampusy lub oddziały czterech uczelni, w tym między innymi Uniwersytetu Zhongshan oraz Pekińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Rozlokowały się tu także renomowane przedsiębiorstwa, m.in. centrala Kingsoft Software, południowa baza badawczo-rozwojowa Giant Interactive Group, Actions Semiconductor oraz ponad 10 przedsiębiorstw notowanych na giełdzie.

Wysłannicy z Pomorza spotkają się również z przedstawicielami Strefy Ekonomicznej Portu Gaolan w Zhuhai. Dzięki wykorzystaniu infrastruktury komunikacyjnej – portu głębokowodnego Gaolan, linii kolejowej łączącej Guangzhou i Zhuhai oraz autostrady portu Gaolan – w strefie rozwijają się głównie: branża produkcji sprzętu do inżynierii morskiej, przemysł ciężki i chemiczny, branża energii przyjaznej dla środowiska naturalnego oraz logistyki dla nowoczesnych portów. Na obszarze strefy zainwestowały przedsiębiorstwa z rankingu 500 największych firm na świecie i duże firmy chińskie, m.in. British Petroleum, brytyjsko-holenderski Shell, Hutchison Whampoa z Hongkongu, China State Shipbuilding Corporation, China National Petroleum Corporation, China National Offshore Oil Corporation, Sinochem oraz Cosco.


Spotkanie z przedstawicielami Izby Przemysłowej Hongkongu

Ponadto przedstawiciele Invest in Pomerania, InvestGDA, Pracodawców Pomorza, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą spotykać się z dużymi firmami consultingowymi, przedstawiać nasz potencjał inwestycyjny oraz korzyści wynikające z lokowania działalności na Pomorzu.

Na zakończenie misji planowane jest spotkanie z przedstawicielami The Hongkong General Chamber of Commerce – Izby Przemysłowej Hongkongu. Marszałek Mieczysław Struk oraz prezydenci miast spotkają się również z Gregorym So Kam-leungiem, sekretarzem ds. handlu i rozwoju ekonomicznego.

  • ikonaOpublikowano: 14.10.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze