Co nowego

Najlepsi nurkowie obradowali w Gdyni

Najlepsi nurkowie z różnych rejonów świata spotykali się w Gdyni. Wśród nich nie brakowało Polaków, którzy uznawani są za wybitnych specjalistów w tej dziedzinie. Międzynarodowa Konferencja Nurkowa Baltictech odbyła się 23 - 24 listopada 2013 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.


„Bałtyk to jeden z najciekawszych akwenów do nurkowania wrakowego na świecie. Na jego wodach, na przestrzeni wieków toczyło się wiele bitew. W tym czasie na dnie spoczęło wiele wraków. Małe zasolenie i niski poziom tlenu w wodzie powodują, że zatopione jednostki są w doskonałym stanie. Trzy największe tragedie morskie współczesnych czasów miały miejsce na Bałtyku – to zatonięcie okrętów Wilhelm Gustloff, Goya i Generał Von Steuben. Zginęło wówczas około 20 tys. osób” – mówi Tomasz Stachura, ze stowarzyszenia Baltictech, które oprócz organizowania konferencji zajmuje się badaniem dna Bałtyku.

Bałtyk jest dziś atrakcyjny dla nurków, gdyż po 1945 roku władze Polski niechętnie wydawały zgodę na badania w południowym rejonie akwenu. Dzięki temu wciąż znajdują się tu nie odkryte wraki. Dopiero po zmianie systemu politycznego eksploracja stała się łatwiejsza.

Wśród prelegentów gdyńskiej konferencji znaleźli się: Atti Apunen i Janne Suhonen, Finowie specjalizujący się w nurkowaniu jaskiniowym. Radosław Bizoń opowiadał o wyjątkowym wraku okrętu Rusałka, który pod koniec XVIII wieku zatonął w widach Zatoki Fińskiej. Spoczywa na głębokości 70 m, wbity pionowo w dno, co przez lata uniemożliwiało jego odnalezienie. Dariusz Grabiec, pracownik Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, w Gdyni opowiedział o poszukiwaniach wraku ORP Orzeł i wyprawie „Czerwiec 2013".

Baltictech odbywa się co 2 lata naprzemiennie z Konferencją Eurotek w Wielkiej Brytanii i jest jedną z największych konferencji nurkowych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku i cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

  • ikonaOpublikowano: 26.11.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze