Co nowego

Wystawione - wywiezione

Wzorowo przygotowana wystawka na ul. Wileńskiej, fot. Wydział Środowiska UMMożna powiedzieć, że przez zimę trochę się tego nam nazbierało. W wiosennej edycji wystawek odpadów wielkogabarytowych, gdynianie wyrzucili łącznie 577 ton niepotrzebnych gratów. Na tym nie koniec - już w drugiej połowie maja 2014 r. w mieście ruszy Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych.
 
Najwięcej, blisko 120 ton odpadów, firma Sanipor zebrała z dzielnic Redłowo, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka i Wzgórze Św. Maksymiliana. Z kolei „tylko" 87 ton wystawili mieszkańcy dzielnic Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa i Wielki Kack.  Dodajmy, że jesienią ubiegłego roku gdynianie wystawili o 36 ton odpadów więcej.

Poniżej przedstawiamy kompletne zestawienie w tonach, z podziałem na dzielnice:
 
- Babie Doły, Oksywie, Obłuże, Pogórze - 88,91,
- Cisowa, Chylonia, Leszczynki, Grabówek, Pustki Cisowskie-Demptowo - 102,02,
- Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne - 90,14,
- Redłowo, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Wzgórze Św. Maksymiliana - 119,96,
- Karwiny, Mały Kack, Orłowo - 88,7,
- Chwarzno - Wiczlino, Dąbrowa, Wielki Kack - 87,4.

Tabela z porównaniem ilości odpadów wielkogabarytowych wywiezionych jesienią 2013 r.  i wiosną 2014 r.

Tabela z porównaniem ilości odpadów wielkogabarytowych wywiezionych jesienią ubiegłego roku i tegoroczną wiosną

 Niestety, znaczna część gdynian nie posłuchała apelu organizatorów dotyczącego zasad zbiórki odpadów wielkogabarytowych i przy okazji pozbywała się odpadów zmieszanych. Tylko tej wiosny było to 199 ton. Jesienią ubiegłego roku ponad 230t! „Tego typu śmieci powinni uprzątnąć administratorzy nieruchomości, na których zostały zebrane. Niestety zawsze jest sporo pracy w ramach tak zwanego doczyszczania - tłumaczy Adam Majewski, z Wydziału Środowiska gdyńskiego magistratu. „Za każdym razem uczulamy mieszkańców, że odpady zmieszane to nie to samo, co wielkogabarytowe. Niestety niefrasobliwością wykazują się także zarządcy nieruchomości, którzy nieprecyzyjnie informują mieszkańców. Zachęcamy ich do korzystania z naszych gotowych, kompletnych materiałów" - dodaje.
 
Najbliższą okazją do lepszej koordynacji zbierania niepotrzebnych odpadów w Gdyni będzie Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych, która rozpocznie się 15 maja 2014 r. Każdy mieszkaniec będzie mógł nieodpłatnie i w wygodny sposób pozbyć się tak niebezpiecznych dla środowiska produktów i przedmiotów jak przeterminowane lub niepotrzebne leki, farby, lakiery, świetlówki, czy niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny.
 
Szczegółowe informacje na temat zbiórek oraz ekologicznej selekcji odpadów na stronie www.smieciodnowa.pl.

  • ikonaOpublikowano: 17.04.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze