Co nowego

Współczesny dramat do R@Portu

Współczesny dramat do R@Port16 maja 2014 r. rozpocznie się finał 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. W dniach od 16 do 23 maja polski dramat współczesny stanie do R@Portu. W ramach wydarzenia organizowanego w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza odbędzie się I ogólnopolski konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodego krytyka 2014.

Dla wszystkich miłośników polskiego teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, stawianą przez współczesnych twórców teatru, od Sławomira Mrożka po skandalizującą Jolantę Janiczak i Wiktora Rubina, przygotowaliśmy po raz kolejny przegląd festiwalowy najnowszych polskich produkcji teatralnych i czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Festiwalową rywalizację uzupełni ciekawy program towarzyszący, poświęcony m.in. twórczości nie tylko literackiej, ale i muzycznej Doroty Masłowskiej, jurorki tegorocznego festiwalu - zapowiada Marzena Szymik-Mackiewicz, z teatru.


Współczesny dramat do R@Port9. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port 16 - 23 maja 2014
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni




Prezentacje konkursowe

- Narodowy Teatr Stary Kraków
Artur Pałysa
- „W środku słońca gromadzi się popiół", czas trwania 70 min.
Reżyseria: Wojciech Faruga

Występują: Małgorzata Gałkowska, Dorota Segda, Paweł Kruszelnicki, Błażej Peszek
„W środku słońca gromadzi się popiół" to dramat dla tych, którzy lubią mierzyć się z pytaniami, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Historia pożaru splata się tu z opowieściami o innych postaciach przeżywających swoje prywatne „końce świata". Nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka podejmuje radykalną próbę opisu momentu, w którym kończy się świat. A może momentu, w którym kończy się ludzkie życie? „A co to za różnica?" - pyta autor.

- Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana Warszawa
Sławomir Mrożek
- „Karnawał czyli pierwsza żona Adama", czas trwania 120 min. z przerwą
Reżyseria: Jarosław Gajewski

Występują: Afrodyta Weselak, Joanna Halinowska, Marta Dąbrowska, Szymon Kuśmider, Paweł Ciołkosz, Leszek Teleszyński, Jerzy Schejbal, Piotr Cyrwus, Rafał Królikowski, Kamil Maćkowiak

Akcja dramatu rozgrywa się prawdopodobnie w rajskim ogrodzie, dokładnie 22 czerwca. Pogoda jest piękna. Szatan jak zwykł to czynić od początku Stworzenia, majstruje przy losach człowieka. W upalną, czerwcową noc Lilith - mistyczna pierwsza kobieta - ponownie uwodzi Adama...

- Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
Anna Burzyńska
- „Niżyński. Zapiski z otchłani", czas trwania 70 min.
Reżyseria: Józef Opalski

Występują: Agnieszka Judycka, Sławomir Maciejewski, Grzegorz Mielczarek, Tadeusz Zięba
Spektakl odsłania tragedię wielkiego artysty, legendarnego tancerza Wacława Niżyńskiego opowiadając o jego uwikłaniu w niszczący trójkąt - skomplikowaną relację z żoną, oraz homoseksualny związek z jego impresario - demonicznym Sergiuszem Diagilewem. Znakomita muzyka i autentyczne fragmenty słynnych choreografii Niżyńskiego.

- Teatr im. Stefana Żeromskiego Kielce
Jolanta Janiczak
- „Caryca Katarzyna", czas trwania 90 min.
Reżyseria: Wiktor Rubin

Występują: Joanna Kasperek, Dawid Żłobiński, Marta Ścisłowicz, Beata Pszeniczna, Wojciech Niemczyk, Ewelina Gronowska, Tomasz Nosinski, Andrzej Plata, Dagna Dywicka, Edward Janaszek

Spektakl tylko dla widzów dorosłych

"Wyzwanie rzucone męskiemu światu", "spektakl wywrotowy", "historia jako baśń porno" to tylko niektóre z określeń, którymi została obdarzona po premierze „Caryca Katarzyna". Nie wierząc z zasady w prawdę jako fakt, twórcy przedstawiają "historię przez małe h" czyli historię ciała, instynktów, drobnych, małych pobudek, braku ideałów, ambicji, frustracji, smutku.

- Teatr im. Wilama Horzycy Toruń
Jarosław Jakubowski
- „Licheń story", czas trwania 100 min.
Reżyseria: Tomasz Hynek

Występują: Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski

„Licheń story" przedstawia losy bohaterów w różny sposób związanych z tytułowym sanktuarium. Autor sztuki zadaje pytanie o wiarę, ale nie tyle o jej ogólny stan we współczesnym świecie, co o rolę, jaką wiara odgrywa w pojedynczych ludzkich losach, zwyczajnych, ale też pokręconych. Otrzymujemy rodzaj nieoczywistego moralitetu, gdzie z mozaiki historii wyłania się wieloznaczny, zbiorowy portret człowieka I połowy XXI wieku.

- Teatr Groteska Kraków
Bogusław Schaeffer - „Ostatnia sztuka", czas trwania 75 min.
Reżyseria i muzyka: Bogusław Schaeffer

Występują: Grzegorz Matysik, Bogdan Słomiński

Zabawna refleksja nad współczesnym teatrem, pracą i miejscem aktora oraz rolą dramatopisarza. Najnowszy dramat sceniczny Schaeffera nawiązuje do najważniejszych pozycji w dorobku autora, związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru.

Teatr Montownia Warszawa
Michał Walczak - „Depresja komika", czas trwania 90 min.
Reżyseria: Michał Walczak
Występują: Rafał Rutkowski, Adam Woronowicz
Kulisy humoru, intrygi showbiznesu, zabawna opowieść o depresji! Zaskakujące wyznania, zwroty akcji i wyjątkowe historie komika oraz jego terapeuty tworzą zabawny, ciepły i intrygujący obraz naszej codzienności, z jej problemami i przede wszystkim... radościami. Dwóch artystów, dwóch mężczyzn: zawodowy komik i psychoterapeuta zajmujący się depresją - czy można wyobrazić sobie dwa bardziej od siebie odległe zawody?
Po ostatnim przedstawieniu danego dnia odbędą się spotkania z aktorami i realizatorami spektakli, które poprowadzą uczestnicy Spamu.

Repertuar 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT


Repertuar - pobierz



**********


Wydarzenia towarzyszące


Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna została ustanowiona w 2007 roku przez Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka. Jej laureat, wyłaniany w trybie trzyetapowego konkursu, otrzymuje statuetkę i 50 tysięcy złotych. Wyboru laureata dokonuje w tym roku Kapituła w składzie: Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jacek Sieradzki i Jerzy Stuhr (przewodniczący). Do ścisłego finału konkursu zakwalifikowanych zostało pięć sztuk, których inscenizowane czytania zobaczymy 16 i 17 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wstęp wolny.

Finalistami 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014 zostały sztuki:
"Mówca Ajasa" Michała Bajera
"Smutki tropików" Mateusza Pakuły
"Zastrzel mnie i weź ze sobą" Marii Spiss
"Poddani" Roberta Urbańskiego
"Wasza Wysokość" Anny Wakulik

Ich szkice sceniczne poznamy podczas otwartych czytań, wyreżyserowanych przez najzdolniejszych młodych reżyserów.

7. Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 16-18 maja 2014
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu!
Najnowsza polska dramaturgia w poszukiwaniu doskonałej formy i ... widza.
Improwizacje, dyskusje, debaty z udziałem autorów i reżyserów.


- piątek, 16 maja
godz. 17.00 - „Wasza Wysokość" Anna Wakulik
reżyseria: Karolina Maciejaszek

godz. 19.00 - „Smutki tropików" Mateusz Pakuła
reżyseria: Eva Rysová

- sobota, 17 maja
godz. 15.00 - „Poddani" Robert Urbański
reżyseria: Jacek Bała

godz. 17.00 - „Zastrzel mnie i weź ze sobą" Maria Spiss
reżyseria: Ewelina Marciniak

godz. 19.00 - „Mówca Ajasa" Michał Bajer
reżyseria: Wojciech Faruga

Rozmowy z autorami sztuk i reżyserami bezpośrednio po każdym z czytań prowadzi Łukasz Drewniak.

- niedziela, 18 maja
o godz. 17.30 odbędzie się Gala Finałowa Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i rozmowa z Kapitułą GND.


SPAM dramatyczny, czyli pisanie sztuk na żywo
Opieka artystyczna: Artur Pałyga

Druga odsłona odpowiedzi na potrzebę sformułowaną w środowisku dramatopisarzy polskich. Potrzebę otwartej konsultacji swoich tekstów w trakcie pracy nad nimi, sprawdzenia, co działa, podzielenia się doświadczeniami, wymiany opinii z innymi dramatopisarzami. Każda z osób, która zgłosiła chęć udziału w tym wydarzeniu, przyjedzie do Gdyni z tekstem, bądź z fragmentami tekstu, nad którym teraz właśnie pracuje. Podczas spotkań w gronie dramatopisarzy, które będą też jednak otwarte dla wszystkich chętnych, autorzy będą te teksty czytać i rozmawiać o nich.

R@Port Jazz

Chwile oczekiwania na spotkania z zespołami, prezentowanych w ramach konkursu spektakli, wypełni jazz. Z wielką otwartością trójmiejscy muzycy przyjęli zaproszenie do wspólnego interpretowania polskiej rzeczywistości. Różne osobowości, różne style, różne pokolenia i jedna, wspólna percepcja świata - improwizacja i swing. Zagrają m.in.: Ilona Damięcka/ Aleksandra Mońko - Allen - piano, Przemek Dyakowski/ Darek Herbasz - saksofon, Piotr Kułakowski/ Janusz Mackiewicz - bas.

BLOK MASŁOWSKA
szereg wydarzeń poświęconych Dorocie Masłowskiej, gościowi specjalnemu Festiwalu

Koncert projektu Mister D. - „Społeczeństwo jest niemiłe"
Muzyczne wcielenie Doroty Masłowskiej. Autor­ska, domowa mieszanka rapu, punka i muzyki tanecz­nej. Psychodeliczny zlep opowieści z popular­nej prasy, wyrażony statystycz­nie pol­skim językiem i właściwym mu sposobem rozumowania.

„Życie i twórczość Doroty Masłowskiej w latach 1983 - 2014 w kraju i za granicą"
wystawa poświęcona teatralnym realizacjom tekstów Doroty Masłowskiej i nie tylko..., bo także prezentująca unikatowe eksponaty z prywatnych zbiorów autorki.

Sesja naukowa „Dorota Masłowska teatralna"
Ogólnopolska konferencja naukowa, podczas której analizy twórczości autorki, na szereg możliwych i niemożliwych sposobów, podejmą się krytycy i badacze literatury oraz teatru z całej Polski. Współorganizowana wraz z Katedrą Kultury i Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

„Stare i nowe" - Rozmowa Pawła Huellego z Dorotą Masłowska o współczesnej literaturze.

I Ogólnopolski konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodego krytyka 2014

Do finału I konkursu kapituła zakwalifikowała recenzje pięciu autorów (w porządku alfabetycznym):
- Justyny Biernat
z Krakowa
- Michała Centkowskiego
z Zabrza
- Szymona Kazimierczaka
z Warszawy
- Alicji Müller
z Krakowa
- Ewy Uniejowskiej
z Warszawy.

Uroczysta gala i wręczenie nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych odbędzie się 18.05.2014 o godz. 17.00 na Małej Scenie Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni.


Idea Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego powstała rok temu w kwietniu. Wtedy to sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (A.I.C.T.) zwróciła się do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka z propozycją stworzenia takiego konkursu, bowiem prof. Andrzej Żurowski - nieżyjący znakomity znawca Szekspira, autor kilkuset publikacji, przez lata wiceprezes światowego A.I.C.T. - był mieszkańcem Gdyni ponad 20 lat, a przez całe swe życie śledził wszystko, co dzieje się w trójmiejskich, polskich i światowych teatrach nie tylko w repertuarze szekspirowskim. Jurorował w najbardziej prestiżowych konkursach teatralnych na świecie, przewodniczył obradom najważniejszych kongresów teatralnych. Jego dorobek krytyczny i naukowy jest niekwestionowaną wartością w rozwoju teatrologii polskiej.
Do I konkursu, który trwał bardzo krótko, bo zaledwie cztery miesiące (grudzień 2013- 31 marca 2014) wpłynęło 51 prac 17 autorów. Od tegorocznego Festiwalu R@port konkurs będzie trwał już rok, bowiem regulamin konkursu mówi, że zgłaszać do konkursu można prace opublikowane w różnych mediach pomiędzy festiwalami. Regulamin konkursu ograniczał też wiek autorów recenzji. Mogli startować tylko ci, którzy nie ukończyli 30 lat. Jak się okazało, była to cezura, która wyeliminowała wielu młodych, twórczych recenzentów. Kapituła konkursu, której przewodniczy dr Tomasz Miłkowski postuluje, by do konkursu mogli zgłaszać prace recenzenci do 35 roku życia, bowiem recenzowanie spektakli teatralnych to sztuka wymagająca dużej wiedzy, ale też i pisarko-krytycznego doświadczenia - podsumował Tomasz Miłkowski.
Kapituła Konkursu powołana przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, to reprezentanci szerokiego środowiska teatralnego: prof. Bożena Frankowska, krytyk teatralny i wykładowczyni na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Białymstoku, Sławomira Łozińska, - aktorka, ale również przez kilka lat dyrektorka Teatru Ateneum w Warszawie i wykładowczyni w Akademii Teatralnej w Warszawie, dr Maria Napiontkowa - teatrolog, historyk teatru, autorka wielu publikacji, pracuje Instytucie Sztuki PAN w Zakładzie Historii i Teorii Teatru, Remigiusz Grzela - dramaturg, związany ongiś z Teatrem na Woli w Warszawie, Krzysztof Miklaszewski - twórca teatralny, aktor, reżyser, znawca teatru Tadeusza Kantora, dr Tomasz Miłkowski, prezes polskiej sekcji AICT, teatrolog, krytyk, wykładowca na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, Maciej Prus - reżyser, twórca znaczących w historii polskiego teatru spektakli.
Szczegółowe informacje o festiwalu na stronie http://konkurs-zurowski.pl/ i na FB konkurs im. A.Zurowskiego.

Organizator festiwalu:
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
ul. Bema 26
81- 381 Gdynia

Biuro Festiwalowe:
tel.: 58 660 59 22, czynne 9.00 - 22.00
www.festiwalraport.pl
festiwal@teatrgombrowicza.art.pl 
www.gnd.art.pl

Kasa Festiwalu:

tel.: 58 660 59 46, czynna 11.00 - 20.00
Bilety w cenie: 30 - 60 zł

  • ikonaOpublikowano: 15.05.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Karolina _Szwaba (2014)

ikona

Najnowsze