Co nowego

Sekcja „Gdynia" na 39. Festiwalu Filmowym

Krótki film fabularny, film dokumentalny i fabularyzowany dokument. Te właśnie obrazy tematycznie i produkcyjnie związane z Gdynią pojawią się na 39. Festiwalu Filmowym w bloku poświęconym miastu.
 
 
Brak szkoły filmowej na północy Polski był bardzo odczuwalny przez środowiska kinematograficzne. Powstanie Gdyńskiej Szkoły Filmowej zapełniło sporą lukę. Uczelnia działa prężnie od 2010 roku, a jej absolwenci zdobywają nagrody za swoje dzieła na takich festiwalach jak: Cannes,  Nowe HoryzontyCinema Jove czy Mołodist. Dlatego nie dziwi fakt, że powstanie festiwalowego bloku poświęconego Gdyni było kwestią czasu.
  
Wśród filmów, które znalazły się w bloku są: Pełnometrażowy fabularyzowany dokument Aram. Film upamiętnia postać zmarłego Arkadiusza Rybickiego, opozycjonisty, uczestnika strajków i współautora 21 postulatów Solidarności. Dokument Andrzeja Mańkowskiego  Dzieci dzwonią, opowiada  o konsultantkach z Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży. W niedużym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie odbierają codziennie 400 połączeń od dzieci z całej Polski, mierząc się z najtrudniejszymi problemami i pytaniami.
 
W sekcji nie zabrakło 9-minutowej fabuły pod tytułem Emigrantka. Obraz został zrealizowany podczas 12. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Główną bohaterką jest Marta, która po długiej nieobecności odwiedza siostrę i zderza się z jej nowym życiem. Uczestnicy Warsztatów wspólnie piszą scenariusz, realizują zdjęcia, przeprowadzają montaż i postprodukcję pod okiem doświadczonych twórców. W przypadku tego filmu byli to reżyser Wojciech Marczewski, operator filmowy Sławomir Pultyn, montażystka Milenia Fiedler i scenarzysta Grzegorz Łoszewski, a pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich edycji warsztatów jest Jerzy Rados - wyjaśnia Leszek Kopeć dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
 
Natomiast dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk podkreśla, jak ważną rolę dla niego, pełni właśnie ta sekcja. Sam wciąż jeszcze uczę się Gdyni jako miasta. Z każdym miesiącem coraz bardziej się cieszę, że mogę tu pracować. Filmy z Gdyni mi w tym pomagają i jestem więcej niż pewien, że są świetną wizytówką miasta dla wszystkich odwiedzających nasz Festiwal, a także powodem do dumy dla samych mieszkańców.
 
Przypomnijmy, Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września 2014 r. Więcej informacji na stronie wydarzenia - www.festiwalgdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 19.08.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze