Obserwatorium Zmian

Klocki LEGO® dla każdego!

Klocki LEGO® dla każdego!
Od 17 grudnia w Gdynia InfoBox można zobaczyć modele maszyn budowlanych, które powstawały niemal przez rok, a ich łączna waga to aż 6,8 kg! Marcin Żbikowski, budujący z klocków LEGO® od ponad 30 lat, prezentuje swoje autorskie modele w przestrzeni JuniorBoxu.
 
Czy wiecie, że już ponad 400 milionów ludzi na całym świecie bawiło się klockami LEGO®? Nie mogło ich zabraknąć w zaprojektowanej dla najmłodszych przestrzeni JuniorBoxu. Klocki zawdzięczają swoją nazwę dwóm duńskim słowom „leg godt” (baw się dobrze). O tym, że budowanie z klocków LEGO® to świetna zabawa, wiedzą jednak nie tylko dzieci. Jeśli jesteście ciekawi, co może powstać, kiedy najpopularniejsze klocki świata trafią w ręce AFOLa, czyli Dorosłego Fana LEGO® (ang. Adult Fan of LEGO®), koniecznie zajrzyjcie do InfoBoxu. To jedyna okazja, by obejrzeć z bliska odwzorowaną w skali 1:26 wielką spycharkę Komatsu i koparkę Terex, model w skali 1:42. Oba modele wzbogacą ekspozycję w JuniorBoxie i będzie można je oglądać do końca marca 2018 r.
 
I jeszcze garść ciekawostek technicznych, dotyczących obu kultowych maszyn.
 
Komatsu D575A-3 Super Dozer
 
W pełni funkcjonalny model (skala 1:26) największej seryjnie produkowanej spycharki gąsienicowej na świecie. Napęd elektryczny, funkcje lemiesza i zrywaka sterowane pneumatycznie. Waga: 2,5 kg. Czas budowy: 5 miesięcy. Ilość użytych elementów: 2000-3000.
 
Terex RH400
 
W pełni funkcjonalny, zdalnie sterowany model największej na świecie hydraulicznej koparki przedsiębiernej. To także największy pojazd na świecie. Posiada 2 niezależne obwody elektryczne, 11 silników (w tym 4 serwomotory do sterowania zaworami pneumatycznymi), 4 kompresory. Oświetlenie LED. Waga: 4,3 kg. Czas budowy: 6 miesięcy. Ilość użytych elementów: około 4000. Model w 2009 roku zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najlepszy autorski model wykonany z klocków LEGO® organizowany przez Polski Klub Dorosłych Fanów LEGO® – LUGPol.